Mapa satelitów Starlink. Sprawdź, gdzie przelatują

Starlink to jeden z najbardziej rozbudowanych telekomunikacyjnych systemów satelitarnych na świecie. Dzięki najnowszej wizualizacji, możemy śledzić każdy z kilku tysięcy satelitów okrążających Ziemię każdego dnia.

Mapa satelitów Starlink

Mapa satelitów Starlink (fot. starlinkmap.org)

System Starlink opracowany został przez firmę SpaceX, zarządzaną przez Elona Muska. Zapewnia łączność satelitarną z praktycznie dowolnym punktem na Ziemi. Pierwsze satelity umieszczone zostały na orbicie w 2019 roku. Obecnie na wysokości od ok. 340 do 1150 km nad Ziemią znajduje się 5601 satelitów, a ich docelowa liczba ma wynieść 12 tysięcy. Głównym zadaniem projektu jest dostarczanie łączności internetowej.

Wizualizacja pod adresem starlinkmap.org, przedstawiająca ruch satelitów wokół Ziemi, dostarcza szeregu ciekawych informacji na temat tego systemu. Po wejściu na stronę ukazuje nam się widok kuli ziemskiej, z czerwonymi punktami poruszającymi się po jej orbicie, które odpowiadają "Starlinkom" znajdującym się nad Ziemią. Jak widać skala tego przedsięwzięcia robi wrażenie, gdyż praktycznie na każdym skrawku naszej planety znajduje się przynajmniej jeden obiekt firmy SpaceX, również na obu biegunach. Po kliknięciu na dowolnego satelitę, otrzymamy informacje na temat jego nazwy, dokładnej lokalizacji oraz trajektorii, po jakiej się porusza.

O skali projektu jakim jest Starlink najlepiej mówią liczby przygotowane przez twórców wizualizacji. W ciągu jednej sekundy, system przesyła na Ziemię ponad 188 tys. megabajtów danych. Przepustowość tego systemu satelitarnego od początku jego funkcjonowania wyniosła ponad 9 mln 200 tys. gigabajtów danych. Obecnie Starlink obsługuje 2,6 mln klientów indywidualnych, morskich i lotniczych na świecie. Satelity wynoszone są na orbitę średnio co 5 dni. Pod względem liczby wyniesionych urządzeń SpaceX nie ma sobie równych na świecie. Jego główni konkurenci tacy jak Iridium, OneWeb czy Orbcomm posiadają znacznie mniejszą liczbę satelitów nad Ziemią (kolejno 859, 636 i 89).

Oprócz ogromnej skali przedsięwzięcia jakim jest Starlink i jego niewątpliwego sukcesu, to jego funkcjonowanie powoduje wiele kontrowersji na świecie. Wiele badaczy i astronomów zwraca uwagę, że tak duża liczba satelitów „zaśmieca” niebo, co może utrudniać prowadzenie obserwacji z Ziemi. Część osób zwróciła także uwagę na systemy Starlink w 2022 roku, kiedy to systemy  te zostały wykorzystane przez Ukrainę podczas działań wojennych.

Nasze patronaty

XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Fotogrametryczno-Teledetekcyjne
18-20 września 2024
INTERGEO 2023
10-12 października 2023
VIII Forum BioGIS
29-30.11.2023
GIS Day w Stolicy
23 listopada 2023

Quizy mapowe

Gdzie leży ten kraj?
Puzzle z mapą świata
Jaki to kraj?
Quiz WORLDLE - Jaki to kraj?
Wersja dla zaawansowanych
Geoquiz historyczny
EOGuesser