• Jarosław Zoń

Szukasz cienia w upalne dni? Sprawdź nasłonecznienie za pomocą ShadeApp

Często podczas ciepłych i słonecznych dni zmuszeni jesteśmy szukać chwilowego schronienia w cieniu, aby chociaż na chwilę uwolnić się od działania promieni słonecznych. W tej sytuacji z pomocą przychodzą aplikacje takie jak ShadeApp, pozwalające zaplanować dzień w odniesieniu do nasłonecznienia danego miejsca.

https://gisplay.pl/images/stories/mapy/ShadeMap.jpg

Fot. shademap.app

Korzystanie z podstawowych funkcji aplikacji jest proste i intuicyjne. Aby rozpocząć, należy wpisać adres miejsca, dla którego chcielibyśmy zobaczyć zacienienie, a następnie zaznaczyć odpowiednią godzinę i datę. Za pomocą suwaka z godziną możemy śledzić przemieszczające się cienie. Mapa uwzględnia zarówno cienie rzucane przez budynki, jak i przez drzewa i naturalne ukształtowanie terenu. Dzięki temu może być bardzo przydatnym narzędziem podczas planowania trasy spaceru czy wycieczki. Gdybyśmy jednak chcieli oprócz zacienienia sprawdzić nasłonecznienie konkretnego obszaru, to wystarczy zmienić warstwę z danymi w prawym dolnym rogu strony. Warstwa ta prezentuje liczbę godzin z nasłonecznieniem dla danego obszaru, w wybranym przez użytkownika oknie czasowym. Do ciekawych udogodnień zaliczyć można również możliwość włączenia linii pokazujących kierunek ruchu słońca dla aktualnej godziny, wschodu oraz zachodu słońca

Shadeapp posiada również szereg innych rozbudowanych funkcji, które mogą być przydatne przy analizie nasłonecznienia. Jedną z nich jest możliwość stworzenia wykresu, ukazującego roczne bezpośrednie nasłonecznienie w dowolnym miejscu na Ziemi. Aby stworzyć wykres, należy w menu po lewej stronie wybrać opcję „Sun chart”. Następnie przesuwając mapę będziemy otrzymywać wykres prezentujący nasłonecznienie danego miejsca w ciągu roku oraz dokładną liczbę dni i godzin ze słońcem.

Aplikacja ShadeMap może okazać się szczególnie przydatna dla osób podatnych na problemy wynikające ze zbyt długiej ekspozycji na promienie słoneczne, planujących aktywność na świeżym powietrzu, czy właścicieli psów, którzy chcieliby uchronić zwierzęta przed upałem.

Nasze patronaty

XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Fotogrametryczno-Teledetekcyjne
18-20 września 2024
INTERGEO 2023
10-12 października 2023
VIII Forum BioGIS
29-30.11.2023
GIS Day w Stolicy
23 listopada 2023

Quizy mapowe

Gdzie leży ten kraj?
Puzzle z mapą świata
Jaki to kraj?
Quiz WORLDLE - Jaki to kraj?
Wersja dla zaawansowanych
Geoquiz historyczny
EOGuesser