Systemy informacji przestrzennej
W funkcjonowaniu nowoczesnego społeczeństwa coraz większą rolę odgrywa informacja. W dobie szybkiego rozwoju i tworzenia nowych standardów życia powstaje konieczność dostępu do informacji w sposób szybki i nieograniczony zarówno miejscem, jak i czasem. Należy zauważyć, iż wartość informacji zależy od jej wiarygodności, a właściwie aktualności, szybkości dostępu, a także od sposobu udostępnienia czy prezentacji.
Od kilku lat stale rośnie popularność Systemów informacji przestrzennej, którymi nazywamy się systemami pozyskiwania, przetwarzania i udostępniania danych zawierających informacje przestrzenne oraz towarzyszące im informacje opisowe o obiektach wyróżnionych w części przestrzeni objętej działaniem systemu. [Gaździcki 1990] Podstawowym elementem systemu informacji przestrzennej jest baza danych zawierająca informacje (przestrzenne i opisowe) o obiektach świata rzeczywistego reprezentowanych w systemie. Główną cechą systemów SIP jest możliwości prezentacji kartograficznej zawartych w nich danych.
W zależności od potrzeb użytkowników różnią się informacją, funkcją i wielkością. Powszechność internetu sprawiła, iż coraz częściej spotyka się systemy, które mają formę serwisu internetowego. Zaawansowane technologie i aplikacje pozwalają na natychmiastowy dostęp do danych, ich selekcje oraz prowadzenia analiz i uzyskiwania gotowych raportów. Wszystko to ma na celu ułatwienie w podejmowaniu decyzji i wyborze optymalnego rozwiązani