• Jarosław Zoń

Samochodem, rowerem czy komunikacją miejską? Jak dojeżdża się do pracy w różnych miastach na świecie?

Na mapie Complexity Science Hub zobaczymy, jakie są najpopularniejsze środki transportu wśród podróżujących do pracy.

Jak dojeżdżamy do pracy? Mapa najpopularniejszych środków transportu w miastach na świecie

Jak dojeżdżamy do pracy? Mapa najpopularniejszych środków transportu w miastach na świecie (fot. vis.csh.ac.at/citiesmoving)

Projekt ten ma na celu przedstawienie liczby przebytych kilometrów w drodze do pracy, w zależności od wybranego środka transportu. W badaniu wzięto pod uwagę 3 najpopularniejsze sposoby przemieszczania się. Wśród nich znalazła się podróż samochodem (w tym taxi oraz innymi przewoźnikami, np. Uber), transportem publicznym (metro, autobusy, tramwaje i inne) oraz mobilność aktywna (chodzenie, jazda na rowerze). Dane pochodzą z 794 miast w 61 państwach na całym świecie. Zebrane wyniki zostały zwizualizowane w ramach kilku grup, podzielonych według lokalizacji czy przychodów badanych populacji.

Pierwsza przygotowana wizualizacja pozwala nam porównać nasze dojazdy do pracy, z mieszkańcami miast ujętych w badaniu. Dane przedstawione za pomocą trójkąta Ossana pozwalają na wysunięcie wielu ciekawych wniosków. Miasta amerykańskie oraz kanadyjskie są w większości skoncentrowane w obszarze, gdzie niemal 100% mieszkańców dojeżdża do pracy samochodami. Wynik ten nie powinien dziwić, zwłaszcza biorąc pod uwagę jak słabo rozwinięty jest transport publiczny w tych państwach oraz jak silna kultura samochodowa tam występuje. Wśród miast, gdzie aktywny sposób dotarcia do pracy jest najpopularniejszy, znaleźć można głównie miasta Europy Zachodniej, z silną reprezentacją miast m.in. holenderskich i niemieckich. Tutaj również wynika to z innego niż amerykańskie podejścia do transportu. W Niemczech i Holandii sieć np. dróg rowerowych jest świetnie rozwinięta, dzięki czemu mieszkańcy chętnie korzystają z tego środka transportu, m.in. w celu uniknięcia korków. Ostatnim z badanych środków podróży do pracy jest transport publiczny. Jest to wybór najpopularniejszy szczególnie w dużych metropoliach, z silnie rozwinięta komunikacją miejską. Najwięcej osób wybiera transport miejski w Tokio, Hong Kongu, Seulu czy w Osace.

Co ciekawe, rozmiar populacji w mieście ma istotny wpływ na to, jak dojeżdżamy do pracy. Na podstawie jednego z wykresów stwierdzić można, że wraz z wzrostem populacji w miastach, więcej ludzi decyduje się na porzucenie samochodów i wybór transportu publicznego. Wynika to głównie z faktu, że w większych miastach transport ten jest silniej rozbudowany i często bardziej zróżnicowany, gdyż występować może również w postaci metra, które jest domeną większych miast.

Link: https://vis.csh.ac.at/citiesmoving/

Nasze patronaty

XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Fotogrametryczno-Teledetekcyjne
18-20 września 2024
INTERGEO 2023
10-12 października 2023
VIII Forum BioGIS
29-30.11.2023
GIS Day w Stolicy
23 listopada 2023

Quizy mapowe

Gdzie leży ten kraj?
Puzzle z mapą świata
Jaki to kraj?
Quiz WORLDLE - Jaki to kraj?
Wersja dla zaawansowanych
Geoquiz historyczny
EOGuesser