Artykuł 13 dyrektywy o prawie autorskim zagraża projektowi OpenStreetMap

Stowarzyszenie OpenStreetMap przeciwko artykułowi 13 dyrektywy o prawie autorskimNa blogu OpenStreetMap Foundation opublikowano post krytykujący artykuł 13 dyrektywy o prawie autorskim, który może stawiać pod znakiem zapytania działalność OSM w obecnej formie.

Artykuł 13  to najbardziej kontrowersyjny pomysł w całej reformie prawa autorskiego w Unii Europejskiej. Ma on na celu rozszerzenie odpowiedzialności prawnej na właścicieli serwisów umożliwiających udostępnianie treści przez użytkowników (online content sharing service providers) oraz wymuszenie stosowania mechanizmów blokujących udostępniane przez użytkowników dane w przypadku łamania prawa autorskiego chronionych treści.  

W praktyce oznacza to wprowadzenie w serwisach obowiązkowego filtrowanie wszystkich treści zamieszczanych przez użytkowników. Według OpenStreetMap Foundation bardzo trudno będzie wprowadzić w projekcie OSM mechanizmy filtrowania  danych mapowych wprowadzanych przez tysiące wolontariuszy z całego świata.  Przede wszystkim zastosowanie profesjonalnych filtrów wymagać będzie ogromu pracy i może być zbyt kosztowne dla niekomercyjnego projektu jakim jest OSM. Ponadto wprowadzenie filtrów wydłuży proces weryfikacji danych, co przełoży się na aktualność map, co jest obecnie największą zaletą OpenStreetMap. 

Dlatego OpenStreetMap Foundation apeluje o aktywny udział w protestach i przekonywanie europosłów ze swojego okręgu do głosowanie przeciwko dyrektywie. Do protestu przyłączyło się także Stowarzyszenie OpenStreetMap Polska. Głosowanie już 26 marca.

Nasze patronaty

XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Fotogrametryczno-Teledetekcyjne
18-20 września 2024
INTERGEO 2023
10-12 października 2023
VIII Forum BioGIS
29-30.11.2023
GIS Day w Stolicy
23 listopada 2023

Quizy mapowe

Gdzie leży ten kraj?
Puzzle z mapą świata
Jaki to kraj?
Quiz WORLDLE - Jaki to kraj?
Wersja dla zaawansowanych
Geoquiz historyczny
EOGuesser