Co w sprawie udostępniania numerów KW w Internecie? Jest kolejny apel GGK do prezesa UODO

Główny Geodety Kraju ponownie wystosował apel do prezesa UODO o równe traktowanie serwisów rządowych i komercyjnych, które publikują numery ksiąg wieczystych.

W odpowiedzi na apel GGK z dnia 28 maja 2020 r. o równe traktowanie serwisów rządowych i komercyjnych udostępniających numery KW,  Prezes UODO skierował do GGK "enigmatyczne pismo, w którym stwierdza, że nie zaniechał działań, bo przeprowadził kontrolę w dwóch podmiotach, które odpłatnie udostępniają numery ksiąg wieczystych, a teraz od 3 lat czeka na wyniki śledztwa w tych sprawach" - czytamy na stronie GUGiK.

W swoim ponownym apelu GGK zwraca uwagę, że mimo przeprowadzonych kontroli i prowadzonego śledztwa, Prezes UODO nie wydał jednak żadnych decyzji w tych sprawach, ani nie zastosował wobec tych podmiotów posiadanego środka zapobiegawczego, w postaci postanowienia o ograniczeniu przetwarzania na podstawie art. 70 ustawy o ochronie danych osobowych.

"Takie środki Prezes UODO zastosował jednak do rządowego serwisu www.geoportal.gov.pl i to w 26 dni po kontroli w GUGiK i nawet stan epidemii w tym nie przeszkodził. Niestety w przypadku skontrolowanych podmiotów komercyjnych nawet 1000 dni po kontroli nie wystarczyło, aby zastosować podobne środki zapobiegawcze. Dlatego też w piśmie GGK wyraża oczekiwanie, że Prezes UODO będzie jednakowo traktował wszystkie serwisy, które rzekomo łamią prawo publikując numery ksiąg wieczystych" - czytamy na stronie GUGiK.

Do przesłanego pisma GGK dołączył także dokument z 2019 roku, w którym przedstawiał szereg argumentów na to, że numery ksiąg wieczystych nie są danymi osobowymi oraz apelował wówczas do UODO, aby nie zastraszało powiatów publikujących numery ksiąg wieczystych w swoich portalach, skoro mogą to robić wskazywane w piśmie portale w rajach podatkowych.

Nasze patronaty

XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Fotogrametryczno-Teledetekcyjne
18-20 września 2024
INTERGEO 2023
10-12 października 2023
VIII Forum BioGIS
29-30.11.2023
GIS Day w Stolicy
23 listopada 2023

Quizy mapowe

Gdzie leży ten kraj?
Puzzle z mapą świata
Jaki to kraj?
Quiz WORLDLE - Jaki to kraj?
Wersja dla zaawansowanych
Geoquiz historyczny
EOGuesser