Projekt nowelizacji Pgik po pierwszym czytaniu w Sejmie

sejm9 maja, w ostatnim dniu 67. posiedzenia Sejmu, odbyło się pierwsze czytanie rządowego projektu nowelizacji ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne.

Uzasadnienie proponowanych zmian przedstawił sekretarz stanu w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji Stanisław Huskowski. W czasie dyskusji zgłoszono wniosek o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu. Zostanie on poddany pod głosowanie na następnym posiedzeniu Sejmu, które odbędzie się w dniach 28-30 maja.

Projekt nowelizacji ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne wykonuje wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 2013 r., kwestionujący upoważnienie do określenia w rozporządzeniu, a nie w ustawie, opłat za czynności związane m.in. z prowadzeniem państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego. Proponowana nowelizacja wprowadza nowe zasady pobierania tych opłat i wprost określa ich wysokość w załączniku do ustawy. Zmiany mają usprawnić m.in. wykonywanie prac geodezyjnych i kartograficznych oraz zakładanie i prowadzenie baz danych, ewidencji i rejestrów. Zgodnie z proponowaną nowelizacją, nieodpłatnie i bez żadnych ograniczeń będą udostępniane wszystkim zainteresowanym materiały z czterech zbiorów danych. Chodzi o państwowy rejestr granic i powierzchni jednostek podziałów terytorialnych kraju, a także państwowy rejestr nazw geograficznych. Bez opłat będzie można też uzyskać dane zawarte w bazie danych obiektów ogólnogeograficznych oraz dotyczące numerycznego modelu terenu o interwale siatki co najmniej 100 m. Projekt przewiduje także nieodpłatny dostęp do wszystkich zbiorów danych państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego w postaci elektronicznej, pod warunkiem, że będą one wykorzystane do celów edukacyjnych, badawczych, rozwojowych oraz ochrony bezpieczeństwa wewnętrznego państwa i jego porządku konstytucyjnego przez służby specjalne. Ponadto, projekt doprecyzowuje zasady koordynacji usytuowania projektowanych sieci uzbrojenia terenu, co umożliwi likwidację barier w procesie inwestycyjnym. Proponowana nowelizacja zakłada też zmiany w ewidencji miejscowości, ulic i adresów. Oprócz danych dotyczących budynków mieszkalnych i innych przeznaczonych do przebywania ludzi, znajdą się w niej także obiekty takie jak np. parkingi, garaże czy wejścia do parków. Projekt zmienia też przepisy regulujące odpowiedzialność dyscyplinarną geodetów, wprowadzając m.in. instytucję przedawnienia karalności oraz zatarcia skazania, a także dwuinstancyjny tryb postępowania dyscyplinarnego.

Źródło: sejm.gov.pl

Nasze patronaty

XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Fotogrametryczno-Teledetekcyjne
18-20 września 2024
INTERGEO 2023
10-12 października 2023
VIII Forum BioGIS
29-30.11.2023
GIS Day w Stolicy
23 listopada 2023

Quizy mapowe

Gdzie leży ten kraj?
Puzzle z mapą świata
Jaki to kraj?
Quiz WORLDLE - Jaki to kraj?
Wersja dla zaawansowanych
Geoquiz historyczny
EOGuesser