• gisplay.pl

GUGiK podsumował pierwszy rok od zniesienia opłat za usługi ASG-EUPOS

W pierwszym roku od zniesienia opłat za korzystanie z usług systemu ASG-EUPOS znacznie wzrosło grono użytkowników systemu - informuje Główny Urząd Geodezji i Kartografii.

maxar satelita

Wykres prezentujący liczbę kont dostępowych wykorzystywanych do połączenia z systemem ASG-EUPOS (fot. GUGiK)

Oprócz użytkowników, którzy dotychczas licznie wykorzystywali system w geodezji i budownictwie to najbardziej powiększyła się grupa użytkowników z segmentu rolnictwa precyzyjnego. Coraz bardziej powszechne staje się wykorzystanie precyzyjnej nawigacji GNSS wykorzystującej dane korekcyjne z systemu ASG-EUPOS do prowadzenia maszyn rolniczych, co szczególnie było widoczne w okresie wiosennym oraz w trakcie żniw.

Ponadto, nieodpłatne udostępnienie usług spowodowało, że użytkownicy nie wykorzystujący do tej pory precyzyjnej pozycji RTK/RTN GNSS podjęli próby wykorzystania danych korekcyjnych we własnych często innowacyjnych rozwiązaniach. Łatwość konfiguracji i dostępu do danych korekcyjnych spowodowała bardziej profesjonalne wykorzystanie posiadanego sprzętu geodezyjnego, budowlanego lub rolniczego. Powiększa się również grono użytkowników wykorzystujących usługi ASG-EUPOS w wyznaczaniu pozycji statków bezzałogowych wykorzystywanych w opracowaniach fotogrametrycznych zarówno wielkoobszarowych jak i dla zobrazowania pojedynczych działek. 

Dla porównania w 2021 roku liczba kont, z których wykonywane były połączenia z systemem ASG-EUPOS wynosiła ok. 6700, a tylko przez pierwsze 3 kwartały 2023 roku wykorzystano ponad 14 tys. kont do realizowania połączeń. Od zniesienia opłat w październiku 2022 roku liczba kont, z których wykonywane były połączenia, wzrosła dwukrotnie.

W ciągu ostatniego roku zarejestrowało się 9400 nowych użytkowników oraz około 3000 kont dodatkowych dla użytkowników posiadających więcej niż 1 odbiornik GNSS wykorzystujący dane korekcyjne GNSS. Dzienna liczba rejestracji wzrosła z poziomu kilku rejestracji do ponad dwudziestu, a w okresie wiosennym przekroczyła wartość 50 rejestracji nowych użytkowników dziennie. W godzinach największego obciążenia wypadającego około południa liczba równoczesnych połączeń wzrosła z poziomu około 800 połączeń przed zniesieniem opłat do prawie 3000 obecnie. 

Mapa prezentująca przybliżone pozycje GNSS użytkowników wykonujących pomiary we wrześniu 2023 roku (fot. GUGiK)

Największe zagęszczenie pomiarów występuje w rejonach najbardziej zurbanizowanych takich jak aglomeracja Warszawska, konurbacja górnośląska lub duże miasta wojewódzkie. Z wizualizacji pozycji użytkowników można zauważyć, ze wiele ważnych inwestycji drogowych i kolejowych jest realizowanych w oparciu o dane korekcyjne systemu ASG-EUPOS. Również prace na terenie Morza Bałtyckiego związane z pogłębianiem torów wodnych czy budową farm wiatrowych są prowadzone w  parciu o usługi czasu rzeczywistego systemu ASG-EUPOS.

Ten mijający rok od zniesienia opłat to również rok zmian i modernizacji systemu w kierunku lepszej niezawodności i dostępności systemu dla użytkowników. Największa widoczna dla użytkowników zmiana dotyczyła instalacji najnowszej wersji oprogramowania Trimble Pivot Platform w centrach obliczeniowych dzięki czemu użytkownicy uzyskali dostęp do sieciowych danych korekcyjnych generowanych z 4 systemów satelitarnych GPS, GLONASS, Galileo i BeiDou z uwzględnieniem satelitów BeiDou III generacji. Zwiększona dostępność pomiaru RTN nawet w trudnych warunkach została potwierdzona przez użytkowników z różnych rejonów Polski. Trwają prace nad dalszym zagęszczeniem sieci stacji referencyjnych o kolejnych 11 stacji i modernizacją sprzętu na istniejących stacjach referencyjnych.

Źródło: GUGiK

Nasze patronaty

XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Fotogrametryczno-Teledetekcyjne
18-20 września 2024
INTERGEO 2024
24-26 września 2024

Quizy mapowe

Gdzie leży ten kraj?
Puzzle z mapą świata
Jaki to kraj?
Quiz WORLDLE - Jaki to kraj?
Wersja dla zaawansowanych
Geoquiz historyczny
EOGuesser