50 lat olsztyńskiej geodezji

W ubiegłym tygodniu (14 września) jubileusz półwiecza świętowała olsztyńska geodezja. Odbyło się z tej okazji uroczyste posiedzenie rady wydziału oraz sesja okolicznościową. Można też było oglądać wystawę zdjęć obrazujących historię i rozwój wydziału. Uroczystości wieczorem zakończył bal.

W uroczystym posiedzeniu rady wydziału uczestniczyli także pierwsi absolwenci geodezji, wśród nich inżynierowie Czesław Kurlenda i Franciszek Truskowski. Odebrali dyplomy ukończenia studiów z numerami 1a i 1b. Uroczyste posiedzenie rady wydziału poprzedziło odsłonięcie pamiątkowego głazu przy Promenadzie Absolwentów nad Jeziorem Kortowskim. Pomysłodawcą ustawienia głazu było Stowarzyszenie Absolwentów UWM, któremu przewodniczy prof. Andrzej Faruga.

Historia olsztyńskiej geodezji zaczęła się 1 października 1960 r. Wtedy to rozpoczęło działalność Zawodowe Studium Geodezji Urządzeń Rolnych, przekształcone w 1967 r. w Wydział Geodezji Urządzeń Rolnych. Pod nazwą Wydział Geodezji i Gospodarki Przestrzennej funkcjonuje do dziś. Wydział powstał przy wsparciu i pomocy Politechniki Warszawskiej. W 1960 r. do Olsztyna przybyli oddelegowani tu do pracy z Politechniki dr Witold Senisson, późniejszy pierwszy dziekan Wydziału Geodezji w Kortowie i mgr Andrzej Hopfer. Dołączył do nich mgr Lubomir Włodzimierz Baran, także absolwent Politechniki Warszawskiej. Te trzy nazwiska - Senisson, Baran i Hopfer to trzy filary olsztyńskiej geodezji. Witold Senisson dał podwaliny wydziału, Andrzej Hopfer - podstawy wyceny nieruchomości, a Włodzimierz Baran zainicjował erę geodezji satelitarnej. To zespół prof. Barana i prof. Stanisława Oszczaka w 1990 r. kupił pierwszy odbiornik do pomiarów GPS. Dziś prace badawcze prowadzone w obserwatorium satelitarnym w Lamkówku są wizytówką wydziału, a prof. Oszczak to autorytet w dziedzinie systemów GNSS.

Czym dokładnie zajumują się pracownicy Wydziału? Na przykład w Katedrze Geodezji Satelitarnej i Nawigacji powstają unikatowe mapy dna jezior. Z kolei Katedra Fotogrametrii i Teledetekcji kierowana przez prof. Marka Mroza otrzyma już wkrótce mobilne laboratorium - specjalny mały samolocik bezzałogowy do badań fotogrametrycznych. Prężnie rozwija się geoinformatyka. Tymi badaniami zajmują się profesor Idzi Gajderowicz oraz doktorzy Artur Janowski i Cezary Czyżewski. Zespół prof. Waldemara Kamińskiego posługuje się w pracach badawczych skanerem laserowym. To przyszłość pomiarów inżynierskich wielkich obiektów. Wśród pracowników naukowych są rzeczoznawcy majątkowi pracujący w Polskiej Federacji Stowarzyszeń Rzeczoznawców Majątkowych. Prof. Janusz Jasiński jest wiceprezesem Federacji. Natomiast prof. Ryszard Cymerman szefuje Państwowej Komisji Kwalifikacyjnej z zakresu wyceny nieruchomości. O sile wydziału świadczy także zainteresowanie maturzystów. W tym roku na 1 miejsce zgłosiło się średnio ok. 10 osób.

Plany wydziału to rozwijanie kształcenie w zakresie geoinformatyki i systemów informatycznych, geodezji satelitarnej, inżynierii przestrzennej i gospodarki nieruchomościami. W ramach wydziału funkcjonuje Instytut Geodezji i 7 katedr.  Najmłodsza - Katedra Astronomii i Geodynamiki rozpoczęła działalność 1 września tego roku. Będzie się zajmować astronomią, geodynamiką i geodezją fizyczną. Od października na kierunku gospodarka przestrzenna ruszają dwie nowe specjalności i na obie na 70 miejsc zgłosiło się ponad 300 osób. Wydział się rozwija, pracuje tu ponad 150 osób i uczy się ponad 2 tys. studentów. W planach jest wybudowanie nowoczesnego Centrum Geodezji i Geonawigacji.

Źródło: UWM

Nasze patronaty

XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Fotogrametryczno-Teledetekcyjne
18-20 września 2024
INTERGEO 2023
10-12 października 2023
VIII Forum BioGIS
29-30.11.2023
GIS Day w Stolicy
23 listopada 2023

Quizy mapowe

Gdzie leży ten kraj?
Puzzle z mapą świata
Jaki to kraj?
Quiz WORLDLE - Jaki to kraj?
Wersja dla zaawansowanych
Geoquiz historyczny
EOGuesser