Geodeci pomogą zbadać teren katastrofy w Smoleńsku

Dzisiaj 12 grupa polskich ekspertów rozpoczyna prace w miejscu katastrofy samolotu w  Smoleńsku. Zanim jednak rozpoczną się badania archeologiczne teren dokładnie zmierzą geodeci.

Zadaniem geodetów będzie wykonanie prac pomiarowych, na bazie których powstanie siatka geodezyjna i trójwymiarowa mapa stanowiska. Siatka geodezyjna pozwoli z dokładnością do 1 centymetra przeszukać miejsce nie tylko bezpośredniego upadku samolotu, ale także jego dalsze obrzeża. Następnie na teren wejdą archeolodzy. Zakres ich prac obejmie dokładne przeszukanie powierzchni terenu, prospekcję z użyciem wykrywaczy metali oraz wykonanie szczegółowej dokumentacji stanowiska i dokumentacji znalezisk. Nie będą prowadzone wykopaliska.

Tempo i chrakter prac będzie zależał od warunków pogodowych. Badania może utrudnić niska temparatura i śnieg, który o tej porze roku może zacząć padać w każdej chwili. Prace polskich specjalistów mają potrwać do 27 października. Raport o wynikach prac ma być przedstawiony polskiej prokuraturze w drugiej połowie listopada.

Źródło: PAP

Nasze patronaty

XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Fotogrametryczno-Teledetekcyjne
18-20 września 2024
INTERGEO 2023
10-12 października 2023
VIII Forum BioGIS
29-30.11.2023
GIS Day w Stolicy
23 listopada 2023

Quizy mapowe

Gdzie leży ten kraj?
Puzzle z mapą świata
Jaki to kraj?
Quiz WORLDLE - Jaki to kraj?
Wersja dla zaawansowanych
Geoquiz historyczny
EOGuesser