• Grzegorz Szczypa

Hub and Spoke: co tam wizualizacja danych, kiedy i tak można chodzić pająkiem po mapie!

Czasem pojawiają się ciekawe narzędzia, bazujące na dynamicznym wizualizowaniu danych, które poza walorami czysto naukowymi/praktycznymi oferują także mnóstwo zabawy!

Hub and Spoke: co tam wizualizacja danych, kiedy i tak wolę sterować pająkiem po mapie!

Tak właśnie jest z mapą umieszczoną na stronie Hub and Spoke, która wyzwala najdziksze instynkty – zamiast skupiać się na danych wolałem pędzić po globie gigantycznymi pająkiem!

Na czym polega zasada działania omawianej witryny? Otóż znajdziemy tam wirtualną kulę ziemską, którą możemy przesuwać/obracać oraz przybliżać/oddalać dowolnie według swoich potrzeb. Autor strony połączył dane dotyczące dużych lotnisk w każdym zakątku świata i algorytm, łączący ośmioma ramionami osiem najbliższych z nich.

W praktyce takie narzędzie mogłoby być użyteczne dla osób, które chcą błyskawicznie sprawdzić, jakie lotniska znajdują się najbliżej ich okolicy – wspomniane 8 linii na mapie pojawi się w kształcie zbliżonym do … gigantycznego pająka. I tu pojawia się cała zabawa, bo wspomniany pająkopodobny stwór jest generowany w czasie dynamicznym i możemy przemieszczać go, obracając wirtualnym globem.

Wygląda to niesamowicie i sprawia irracjonalną frajdę, a przy okazji świetnie wizualizuje przepaść pomiędzy krajami bogatej Europy, usianej lotniskami, a uboższymi krajami wschodu i większości Afryki, gdzie zdarzają się państwa z jednym ogólnie dostępnym lotniskiem.

 

Nasze patronaty

Nowoczesne technologie w prowadzeniu PODGiK
12-14.06.2023
Konferncja "Geoinformacja: Nauka – Praktyka – Edukacja"
1-3 grudnia 2022
GIS Day 2022 w Poznaniu
16 listopada 2022
Wrocławski GIS Day
16-17 listopada 2022

Galeria

Wrocławski GIS Day 2019
13 listopada 2019
Informacja Przestrzenna nowym IMPULSEM dla rozwoju lokalnego
23.05.2019 Wrocław
XVII Wyprawa BARI - Jordania 2018