• gisplay.pl

Studenci z Polski pod okiem Stowarzyszenia OSM Polska mapują półwysep w Chorwacji

Dzięki współpracy Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie i Stowarzyszenia OpenStreetMap Polska (OSMP) studenci z Krakowa biorą udział w projekcie aktualizacji map półwyspu Peljesac w Chorwacji.

Półwysep Peljesac w Chorwacji (fot. Anna Górska)

Półwysep Peljesac w Chorwacji (fot. Anna Górska)

W ramach Poligonu Kartograficznego Peljesac grupa studentów pod opieką dr Paweł Strusia oraz dr Krzysztof Wiedermanna z Pracowni Badań Geoinformacyjnych UP w Krakowie zapozna się z nowoczesnymi metodami pozyskiwania danych w terenie oraz ich digitalizacji.

Z ramienia społeczności edytorów OpenStreetMap w wydarzeniu udział biorą Włodzimierz Bartczak wiceprezes OSMP oraz Przemysław Boszczar członek OSMP i jeden z najbardziej aktywnych edytorów. W ramach zajęć zapoznają oni studentów z modelem danych OpenStreetMap narzędziami do edycji danych i zasadami wprowadzania danych.

W ramach projektu studenci będą zbierać dane w terenie dane infrastruktury turystycznej w tym obiektów noclegowych, restauracji oraz znajdujących się w okolicy winnic. Zdalnie analizować dostępna ortofotomapę i na jej podstawie aktualizować dane zagospodarowania terenu, ciągi komunikacyjne oraz budynki.

Studenci aktualizują mapę półwyspu Peljesac w Chorwacji (fot. Anna Górska)

Studenci aktualizują mapę półwyspu Peljesac w Chorwacji (fot. Anna Górska)

Dane te posłużą do przygotowania szczegółowej mapy turystycznej półwyspu (na potrzeby lokalnej społeczności, izby turystycznej, przedsiębiorców, turystów), a później do przygotowania map tematycznych do testowania różnych metod analiz przestrzennych i prowadzenia badań georóżnorodności półwyspu Peljesac, kontroli zagospodarowania terenu itp. Dane zostaną włączone do zasobów OpenStreetMap.

 

 

Nasze patronaty

XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Fotogrametryczno-Teledetekcyjne
18-20 września 2024
INTERGEO 2023
10-12 października 2023
VIII Forum BioGIS
29-30.11.2023
GIS Day w Stolicy
23 listopada 2023

Quizy mapowe

Gdzie leży ten kraj?
Puzzle z mapą świata
Jaki to kraj?
Quiz WORLDLE - Jaki to kraj?
Wersja dla zaawansowanych
Geoquiz historyczny
EOGuesser