• gisplay.pl

Powstaje mapa grobów powstańców styczniowych

W Internecie dostępna jest mapa, który pozwala zlokalizować groby uczestników Powstania Styczniowego. Do bazy wprowadzono już blisko 2 tys. mogił bohaterów.

Mapa grobów powstańców styczniowych

Stworzenia bazy grobów Powstańców Styczniowych podjęła się Federacja Patriotyczna, skupiająca 32 organizacje pozarządowe i środowiska społeczne z całej Polski. Pomysł ma scalić, zweryfikować i uzupełnić istniejące ewidencje mogił wojennych i grobów weteranów 1863 roku. Projekt realizowany jest w całej Polsce, a także na Litwie, Białorusi i Ukrainie i ma upamiętnić 160. rocznicę wybuchu największego polskiego zrywu niepodległościowego.

Miejsca spoczynku bohatera lub weterana zaznaczane są na mapie z podaniem współrzędnych geograficznych. Ponadto każdy punkt w bazie zawiera zdjęcie oraz posiadane informacje o danym powstańcu, bitwach, potyczkach i wydarzeniach związanych z danym miejscem. Dzięki temu każdy w swojej okolicy może sprawdzić, gdzie leży weteran lub uczestnik walk z 1863-64 roku oraz jakie wydarzenia powstańcze działy się w okolicy.

Federacja scala, weryfikuje i uaktualnia istniejące bazy, przy okazji eliminując z nich błędy. Dzięki gronu historyków, regionalistów oraz lokalnych środowisk dbających o powstańcze mogiły, bazy danych uzupełniana jest o nowe informacje i groby dotąd nieujęte w ewidencjach. Każdy z nich zostanie zgłoszony do rejestrów prowadzonych przez zobowiązane do tego instytucje, szczególnie do ewidencji wojewodów w celu objęcia ich opieką państwa polskiego. 

Nasze patronaty

XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Fotogrametryczno-Teledetekcyjne
18-20 września 2024
INTERGEO 2024
24-26 września 2024
VIII Forum BioGIS
29-30.11.2023
GIS Day w Stolicy
23 listopada 2023

Quizy mapowe

Gdzie leży ten kraj?
Puzzle z mapą świata
Jaki to kraj?
Quiz WORLDLE - Jaki to kraj?
Wersja dla zaawansowanych
Geoquiz historyczny
EOGuesser