• gisplay.pl

Powstaje mapa grobów powstańców styczniowych

W Internecie dostępna jest mapa, który pozwala zlokalizować groby uczestników Powstania Styczniowego. Do bazy wprowadzono już blisko 2 tys. mogił bohaterów.

Mapa grobów powstańców styczniowych

Stworzenia bazy grobów Powstańców Styczniowych podjęła się Federacja Patriotyczna, skupiająca 32 organizacje pozarządowe i środowiska społeczne z całej Polski. Pomysł ma scalić, zweryfikować i uzupełnić istniejące ewidencje mogił wojennych i grobów weteranów 1863 roku. Projekt realizowany jest w całej Polsce, a także na Litwie, Białorusi i Ukrainie i ma upamiętnić 160. rocznicę wybuchu największego polskiego zrywu niepodległościowego.

Miejsca spoczynku bohatera lub weterana zaznaczane są na mapie z podaniem współrzędnych geograficznych. Ponadto każdy punkt w bazie zawiera zdjęcie oraz posiadane informacje o danym powstańcu, bitwach, potyczkach i wydarzeniach związanych z danym miejscem. Dzięki temu każdy w swojej okolicy może sprawdzić, gdzie leży weteran lub uczestnik walk z 1863-64 roku oraz jakie wydarzenia powstańcze działy się w okolicy.

Federacja scala, weryfikuje i uaktualnia istniejące bazy, przy okazji eliminując z nich błędy. Dzięki gronu historyków, regionalistów oraz lokalnych środowisk dbających o powstańcze mogiły, bazy danych uzupełniana jest o nowe informacje i groby dotąd nieujęte w ewidencjach. Każdy z nich zostanie zgłoszony do rejestrów prowadzonych przez zobowiązane do tego instytucje, szczególnie do ewidencji wojewodów w celu objęcia ich opieką państwa polskiego. 

Nasze patronaty

Nowoczesne technologie w prowadzeniu PODGiK
12-14.06.2023
Konferncja "Geoinformacja: Nauka – Praktyka – Edukacja"
1-3 grudnia 2022
GIS Day 2022 w Poznaniu
16 listopada 2022
Wrocławski GIS Day
16-17 listopada 2022

Galeria

Wrocławski GIS Day 2019
13 listopada 2019
Informacja Przestrzenna nowym IMPULSEM dla rozwoju lokalnego
23.05.2019 Wrocław
XVII Wyprawa BARI - Jordania 2018