• gisplay.pl

Powódź w Libii na zdjęciach satelitarnych

Firma Planet opublikowała zdjęcia satelitarne pokazujące skutki powodzi w portowym mieście Derna w Libii.

(fot. Planet/NYT)

Przyczyną powodzi były ulewne deszcze i burze, które doprowadziły do przerwania dwóch tam znajdujących się na przedmieściach Derny na rzece Wadi Derna, co doprowadziło do powstania ogromnych lawin błotnych. Na zdjęciach widać rozległe zniszczenia wzdłuż zwykle suchego koryta rzeki. Liczne mosty zostały zmyte, a na miejscu pozostały jedynie fragmenty konstrukcji.

Libia ma wyjątkowo suchy klimat i rzadko doświadcza obfitych opadów. Według Narodowego Centrum Meteorologicznego Libii w niedzielę burza sprowadziła na niektóre części obszaru rekordową sumę czyli 400 milimetrów deszczu. Zdjęcia satelitarne pokazują również, że na pustyni na południe od Derny w basenach, które o tej porze roku są na ogół całkowicie suche, pojawiły się szerokie na kilka kilometrów jeziora.

Miasto Derna, położone około 300 kilometrów na wschód od Bengazi, znajduje się pod kontrolą libijskiego watażki Halify Haftara i jego Libijskiej Armii Narodowej (LNA), która jest w konflikcie z Rządem Jedności Narodowej mającym siedzibę w stolicy Trypolisie.

Libijski Czerwony Półksiężyc poinformował w czwartek, że liczba ofiar śmiertelnych powodzi w Dernie wzrosła do 11 300. Poszukiwanych jest wciąż ponad 10 tys. osób.

Nasze patronaty

Kongres GIS 2023
25-26 października 2023
INTERGEO 2023
10-12 października 2023
VIII Forum BioGIS
29-30.11.2023
III konferencja GIS w Edukacji
21 czerwca 2023

Quizy mapowe

Gdzie leży ten kraj?
Puzzle z mapą świata
Jaki to kraj?
Quiz WORLDLE - Jaki to kraj?
Wersja dla zaawansowanych
Geoquiz historyczny
EOGuesser