• gisplay.pl

Kampus Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego na ortofotomapie

Czterometrową ortofotomapę Kortowa powieszono w holu dziekanatu na Wydziale Geoinżynierii UWM. Wykonano ją z ponad 10 tysięcy zdjęć.

Kampus Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego na ortofotomapie (fot. UWM)

Ortofotomapę kampusu wykonał Zespół Geomatyki i Nawigacji Satelitarnej z Katedry Geodezji w składzie: mgr inż. Tomasz Kozakiewicz, dr hab. inż. Dariusz Popielarczyk, prof. UWM, dziekan Wydziału Geoinżynierii, dr hab. inż. Adam Ciećko, prof. UWM, dr inż. Grzegorz Grunwald oraz dr inż. Tomasz Templin.

– To już druga ortofotomapa, która powstała w naszej katedrze. Pierwsza od ok. dwóch lat wisi w budynku katedry. Była wykonana w marcu, czyli wtedy, kiedy nie ma liści na drzewach zasłaniających to, co się pod nimi znajduje. Wówczas możemy pozyskać wszystkie informacje. Obecna powstała latem. Jest dużo ładniejsza wizualnie i bardziej kolorowa, ale ścieżek w parku kortowskim już na niej nie ujrzymy – mówi mgr inż. Tomasz Kozakiewicz, pracownik dydaktyczno-naukowy w Katedrze Geodezji, pomysłodawca i główny wykonawca ortofotomapy.

Nalot fotogrametryczny Tomasz Kozakiewicz zrobił 3 lipca 2023 r. Następnie przez cztery dni przetwarzał zdjęcia w programie, później konsultował się z Zespołem Geomatyki i Nawigacji Satelitarnej i wysłał gotowy projekt do druku.

– Chciałem pokazać studentom, czym m.in. zajmuje się geodezja. Dzięki tej technologii i wykonaniu zdjęć ze 120 metrów możemy wygenerować wysokiej rozdzielczości obraz terenu. W ten sposób możemy w inny sposób spojrzeć na nasz kampus. Ortofotomapa, która znalazła się w budynku dziekanatu Wydziału Geoinżynierii, ma 4 metry szerokości i 1,5 metra wysokości, ale dzięki umieszczonemu kodowi QR można ją zobaczyć także w przeglądarce – podsumowuje Tomasz Kozakiewicz.

Tomasz Kozakiewicz jest także autorem modelu 3D nowego budynku Wydziału Prawa i Administracji oraz Wydziału Nauk Społecznych (link), a w planach ma przygotowanie modelu całego Kortowa w 3D w wysokiej rozdzielczości.

Link do ortofotomapy. W celu uzyskania ortofotomapy wysokiej rozdzielczości można skontaktować się z jej autorem pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript..

Źródło: UWMNasze patronaty

XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Fotogrametryczno-Teledetekcyjne
18-20 września 2024
INTERGEO 2024
24-26 września 2024
VIII Forum BioGIS
29-30.11.2023
GIS Day w Stolicy
23 listopada 2023

Quizy mapowe

Gdzie leży ten kraj?
Puzzle z mapą świata
Jaki to kraj?
Quiz WORLDLE - Jaki to kraj?
Wersja dla zaawansowanych
Geoquiz historyczny
EOGuesser