Lepsze prognozy i więcej danych. Nowa odsłona serwisu Hydro IMGW
IMGW-PIB zaprezentował nową odsłonę platformy hydrologicznej, która po 5 latach od stworzenia pierwszej wersji przeszła gruntowną przebudowę. W trakcie briefingu prasowego (14 marca) omówiono funkcjonalności i produkty dostępne na platformie oraz przedstawiono możliwości użytkowe platformy.
Mapa stanów wód (fot. hydro.imgw.pl)
Lepsze prognozy i skuteczne zarządzanie zagrożeniami związanymi z wodą mają kluczowe znaczenie dla poprawnego funkcjonowania systemów wczesnego ostrzegania oraz prowadzenia odpowiedzialnej gospodarki zasobami wodnymi. Ta myśl przyświecała twórcom najnowszej odsłony serwisu hydrologicznego IMGW-PIB.
- Po wielu latach intensywnych prac udało się stworzyć platformę, która stanowi nową jakość nie tylko w Polsce, ale być może również na świecie. Użytkownicy znajdą tam komplet informacji na temat aktualnych i prognozowanych warunków hydrologicznych i meteorologicznych. Natomiast główną zaletą serwisu jest sposób wizualizacji danych i produktów – wyjaśnia dr Paweł Przygrodzki, Dyrektor Centrum Hydrologicznej Osłony Kraju w IMGW-PIB.
Aktualne i historyczne dane ze stacji hydro i meteo, ostrzeżenia i prognozy, zjawiska lodowe, bezpośredni dostęp do wysokości opadów ze stacji i RainGRS, biuletyny hydrologiczne – to tylko część produktów, z których korzystać może każdy użytkownik serwisu. Za pomocą platformy udostępniane są również bardziej szczegółowe dane dla administracji krajowej i służb kryzysowych – ta funkcjonalność dostępna jest po zalogowaniu.
Hydro IMGW to intuicyjne sterowanie, możliwość personalizowania ustawień, filtrowania przestrzennego oraz swobodnego dobory warstw, które chcemy wyświetlić na mapie. To narzędzie umożliwia szybką i łatwą analizę wielu parametrów jednocześnie, dzięki czemu otrzymujemy bardziej kompleksową informację.
- Serwis Hydro IMGW zmienia nasz wizerunek, jako głównej służby zajmującej się hydrologiczną osłoną kraju, ale także wskazuje kierunek rozwoju narzędzi służących do zarządzania zasobami wodnymi oraz zagrożeniami związanymi z wodą. Powstał dzięki fantastycznej pracy zespołu ekspertów hydrologów oraz specjalistów IT i jest w całości oparty na zasobach technologicznych i technicznych Instytutu. Nowa odsłona platformy wpisuje się w potrzeby i światowe trendy projektów dedykowanych zagadnieniom suszy oraz ekstremalnym zjawiskom pogodowym, w tym nawalnym opadom deszczu – powiedział prof. Robert Czerniawski, Dyrektor IMGW-PIB.
To jednak nie koniec. Jak zapowiada IMGW-PIB, już niebawem uruchomione zostaną kolejne nowości, w tym m.in. hydrologiczne prognozy długoterminowe, prezentowane w horyzoncie kilkutygodniowym.