Inspirująca publikacja o geoinformacji w samorządach

W jaki sposób narzędzia geoinformacyjne mogą wspomóc kompleksowe zarządzanie planowaniem przestrzennym w gminie? Czy dzięki nim możliwa jest efektywniejsza współpraca pomiędzy poszczególnymi urzędami i instytucjami oraz usprawnienie komunikacji władz ze społecznością lokalną? Odpowiedzi na te pytania to tylko niektóre z zagadnień poruszanych w publikacji "Zainspiruj się! Geoinformacja w samorządach gminnych" wydanej przez Centrum UNEP/GRID-Warszawa.

Książka podsumowująca projekt Geoinformacja w praktyce - Akademia INSPIRE (prowadzony w latach 2008-2011) trafiła do wszystkich jednostek samorządowych w Polsce. Zawiera praktyczne wskazówki dotyczące zastosowania geoinformacji w pracy podmiotów publicznych. Szczególnie dużo miejsca poświęcono w niej tematyce budowania partnerstw, wykorzystywania geoinformacji w zarządzaniu ochroną środowiska, zwiększaniu partycypacji społecznej. Przedstawiono także szerokie spektrum zagadnień związanych z korzyściami dla gmin wynikającymi z dyrektywy INSPIRE oraz ustawy o infrastrukturze danych przestrzennych, wdrażającej zapisy dyrektywy do prawa krajowego.

Jak gminy biorące udział w Akademii INSPIRE tworzyły internetowe serwisy planowania przestrzennego, czy optymalizowały wybór miejsc nowych inwestycji? W jaki sposób przygotowywały się do współpracy z regionalnymi dyrekcjami ochrony środowiska przy tworzeniu planów zadań ochronnych dla obszarów cennych przyrodniczo? Tego między innymi można dowiedzieć się z bogatego zbioru dobrych praktyk włączonego do publikacji.

- Niezwykle istotnym zadaniem jest popularyzacja wiedzy o infrastrukturze informacji przestrzennej i możliwościach wykorzystania technologii geoinformacyjnych w gminach - mówi Maria Andrzejewska, Dyrektor Centrum UNEP/GRID-Warszawa - Szczególne znaczenie ma doskonalenie kompetencji zawodowych pracowników samorządów zajmujących się ochroną środowiska oraz planowaniem przestrzennym. Jesteśmy przekonani, że nasza publikacja będzie ciekawym i inspirującym podręcznikiem. Mamy także zamiar kontynuować działania edukacyjne i szkoleniowe zapoczątkowane w Akademii INSPIRE - dodaje Andrzejewska.

Do powstania publikacji przyczynili się uznani eksperci (m.in. z: Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii, Instytutu Geodezji i Kartografii, Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, Centrum UNEP/GRID-Warszawa) oraz przedstawiciele jednostek samorządowych z całego kraju. Ich doświadczenia - poszerzone o dobre praktyki, którymi podzielili się norwescy partnerzy projektu - mogą być cenną wskazówką i pomocą dla innych samorządowców pragnących rozpocząć swoją przygodę z geoinformacją.

Już teraz odwiedzając portal www.akademiainspire.pl można zapoznać się z materiałami poświęconymi zastosowaniom technologii geoinformacyjnych, w tym: modułem e-Learning oraz geoportalem (aplikacją przystosowaną do wykorzystania w pracy każdego samorządu lokalnego).

Źródło: Centrum UNEP/GRID

Nasze patronaty

XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Fotogrametryczno-Teledetekcyjne
18-20 września 2024
INTERGEO 2023
10-12 października 2023
VIII Forum BioGIS
29-30.11.2023
GIS Day w Stolicy
23 listopada 2023

Quizy mapowe

Gdzie leży ten kraj?
Puzzle z mapą świata
Jaki to kraj?
Quiz WORLDLE - Jaki to kraj?
Wersja dla zaawansowanych
Geoquiz historyczny
EOGuesser