Polskie OpenStreetMap obchodzi 10. urodziny

Stowarzyszenie OpenStreetMap Polska obchodzi swoje dziesięciolecie, a jubileuszowe obchody zbiegły się w czasie z uzyskaniem statusu lokalnego partnera światowej Fundacji OpenStreetMap.

Statystyki dowodzą, że niemal każdy internauta w Polsce zetknął się i korzysta z OpenStreetMap -  serwisu mapowego tworzonego przez internautów wolontariuszy i udostępnianego na licencji umożliwiającej każdemu na dowolne korzystanie z danych zawartych w tym serwisie. Dzięki ich pracy służby ratownicze w Polsce wiedzą jak do Ciebie dojechać, a Ty możesz poruszać się po drogach bezpieczniej, omijając zagrożenia i unikając dodatkowych kosztów.

Polskie OpenStreetMap obchodzi 10-lecie

Do grona wolontariuszy może dołączyć każdy. Można zatem powiedzieć, że OpenStreetMap to mapa tworzona przez wszystkich i dla wszystkich.  Większość osób korzysta jednak z OpenStreetMap pośrednio - albo w formie map umieszczanych w serwisach internetowych albo w formie aplikacji nawigacyjnych i zazwyczaj nawet nie wie, że korzysta z pracy tysięcy wolontariuszy. Z danych OSM korzystają tacy potentaci jak Facebook czy Apple, zaś w Polsce takie popularne aplikacje jak Yanosik, Jakdojadę czy InPost.

Stowarzyszenie OpenStreetMap Polska - bo o nim mowa - powstało w Łodzi 28 kwietnia 2011 roku. Dzięki swojej działalności, promującej zarówno sam projekt jak i przyświecającą mu ideę wolnych i otwartych danych, już po roku nawiązało współpracę z firmą dostarczającą w tym czasie oprogramowanie dla Państwowej Straży Pożarnej oraz Ratownictwa Medycznego. W jej wyniku z końcem 2012 roku w wymienionych służbach wdrożone zostały mapy oparte o dane OpenStreetMap, które funkcjonują do dzisiaj. W czasie swojej działalności Stowarzyszenie podjęło współpracę z wieloma innymi firmami, instytucjami i uczelniami oraz promowało projekt na wielu konferencjach. Zorganizowana została również własna konferencja o nazwie State of the Map w Poznaniu, w której udział wzięła blisko setka osób, a zainteresowanie nią było tak duże, że transmitowana była na żywo w internecie. W roku 2020 zarząd stowarzyszenia spotkał się z Głównym Geodetą Kraju. W wyniku tego spotkania podpisane zostało porozumienie, a część danych OpenStreetMap została dołączona do Geoportalu Krajowego.

 

osm zarzad

Zarząd Stowarzyszenie OpenStreetMap Polska

Dzisiaj główny kierunek działalności stowarzyszenia  to udzielanie wsparcia wszystkim, którzy chcą dołączyć do grona edytorów OpenStreetMap, jak i tym, którzy chcą używać zgromadzonych w projekcie danych. Aktualnie - po prawie rocznej procedurze, dziesiątkach przetłumaczonych stron dokumentów oraz wielu godzinach rozmów i ustaleń -  Stowarzyszenie OpenStreetMap Polska uzyskało status “Local Chapter” nadawane przez fundację prowadzącą projekt OpenStreetMap upoważniający do reprezentowania projektu na terenie Polski.

Globalny projekt OpenStreetMap został zapoczątkowany w 2004 roku w odpowiedzi na zapotrzebowanie na darmowe i otwarte mapy Londynu i okolic. Inicjator projektu, Steve Coast, zainspirowany sukcesem Wikipedii postanowił zapoczątkować podobny do niej projekt mający na celu utworzenie darmowej i ogólnodostępnej mapy całego świata. Coast założył, że jeśli dostarczy odpowiednie narzędzia to każdy będzie w stanie narysować mapę swojej najbliższej okolicy - a jeśli tak się stanie i do projektu dołączy odpowiednia liczba edytorów, uzyska w ten sposób dokładną i na bieżąco aktualizowaną mapę całego świata. Pomysł spotkał się z bardzo entuzjastycznym przyjęciem a liczba edytorów zaangażowanych w projekt zaczęła rosnąć lawinowo.  Twórcy projektu kładą tak duży nacisk na aktualność mapy, że nowo otwierane odcinki dróg pojawiają się na niej dokładnie w chwili ich fizycznego otwarcia dla ruchu. Społecznościowy charakter projektu przejawia się też w tym, że na mapach dodawane są obiekty, które trudno jest znaleźć w projektach komercyjnych, takie jak hydranty, drogi pożarowe w lasach, parkingi rowerowe, gniazda bocianie, defibrylatory czy ułatwienia w ruchu dla osób niepełnosprawnych. Obecnie w projekcie zarejestrowanych jest prawie 7,5 miliona edytorów.  Każdego dnia około 8 tysięcy z nich wprowadza średnio 80 tysięcy zestawów zmian do bazy danych, która zawiera już ponad 7 miliardów punktów.

Stowarzyszenie OpenStreetMap Polska

Nasze patronaty

Informacja przestrzenna impulsem dla rozwoju lokalnego
26-27.05.2021
XXI Conference of PhD Students and Young Scientists
23-25.06.2021
Dzień Geodety
22 marzec 2021

Galeria

Wrocławski GIS Day 2019
13 listopada 2019
Informacja Przestrzenna nowym IMPULSEM dla rozwoju lokalnego
23.05.2019 Wrocław
XVII Wyprawa BARI - Jordania 2018