Warstwy Pamięci - mapa niemieckich i sowieckich zbrodni w Polsce w latach 1939-1989

"Niemieckie i sowieckie zbrodnie na obywatelach Polski w latach 1939-1989" to pierwsza warstwa na interaktywnej mapie powstałej w ramach projektu Warstwy Pamięci, którego istotą jest propagowanie historii Polski.

Warstwy Pamięci - mapa niemieckich i swieckich zbrodni w Polsce w latach 1939-1989

Interaktywna mapa „Warstwy Pamięci” jest jednym z projektów zrealizowanych przez fundację Reduta Dobrego Imienia. W pierwszym etapie pokazano miejsca martyrologii obywateli Rzeczypospolitej w trakcie II Wojny Światowej i okresie komunistycznego zniewolenia – okupacji sowieckiej. Celem projektu jest upamiętnienie polskich obywateli, którzy zostali zmordowani w czasie okupacji niemieckiej i sowieckiej, ale również ukazanie skali dramatu społeczeństwa polskiego w latach 1939-1989.

Uwidocznione na mapie punkty to miejsca, którymi mogą być byłe niemieckie obozy, więzienia, cmentarze, przydrożne krzyże, czy miejsca kaźni ukryte głęboko w lasach oraz inne obiekty, które związane są z wydarzeniami lub postaciami znaczącymi dla dziedzictwa Narodu i Państwa Polskiego. Na mapie jest zaznaczonych około 18 tysięcy punktów w obecnych granicach Polski.

Każdy przedstawiony na mapie punkt oznacza tragedie ludzi, którzy w tym miejscu zostali bestialsko zamordowani. Określone miejsce posiada stosowaną adnotację by każdy z mógł poznać fakty, dowiedzieć się ile istnień ludzkich zostało unicestwionych przez niemieckich bądź sowieckich zbrodniarzy, poznać datę i okoliczności w jakich doszło do zabicia polskich obywateli oraz współrzędnych GPS określających to miejsce.

Projekt jest otwarty. Reduta Dobrego Imienia zachęca wszystkich do współpracy i uzupełniania danych poprzez specjalny formularz, do którego można przejść, klikając w odpowiedni link przy informacjach o punktach na mapie w dymku. Uzupełniać można informacje o wydarzeniach, lokalizacje (w wielu publikacjach są dane tylko o miejscowości, a nie o dokładnym miejscu wydarzenia).

W ramach projektu mają powstać kolejne warstwy: „Polacy ratujący Żydów”, „Pola chwały oręża polskiego”, „Wielcy Polacy”, „Solidarność“, „Jan Paweł II i Kardynał Wyszyński”.

Nasze patronaty

Dzień Teledetekcji 2021
21 grudnia 2021
GIS Day w Stolicy 2021
13 grudnia 2021
VI Forum Uni-Biznes Geodezja Przedsiębiorcy Studenci (GPS)
10.12.2021
27. Urodzin Stowarzyszenia GEOIDA
GIS day 2021

Galeria

Wrocławski GIS Day 2019
13 listopada 2019
Informacja Przestrzenna nowym IMPULSEM dla rozwoju lokalnego
23.05.2019 Wrocław
XVII Wyprawa BARI - Jordania 2018