• gisplay.pl

Warstwy Pamięci - mapa niemieckich i sowieckich zbrodni w Polsce w latach 1939-1989

"Niemieckie i sowieckie zbrodnie na obywatelach Polski w latach 1939-1989" to pierwsza warstwa na interaktywnej mapie powstałej w ramach projektu Warstwy Pamięci, którego istotą jest propagowanie historii Polski.

Warstwy Pamięci - mapa niemieckich i swieckich zbrodni w Polsce w latach 1939-1989

Interaktywna mapa „Warstwy Pamięci” jest jednym z projektów zrealizowanych przez fundację Reduta Dobrego Imienia. W pierwszym etapie pokazano miejsca martyrologii obywateli Rzeczypospolitej w trakcie II Wojny Światowej i okresie komunistycznego zniewolenia – okupacji sowieckiej. Celem projektu jest upamiętnienie polskich obywateli, którzy zostali zmordowani w czasie okupacji niemieckiej i sowieckiej, ale również ukazanie skali dramatu społeczeństwa polskiego w latach 1939-1989.

Uwidocznione na mapie punkty to miejsca, którymi mogą być byłe niemieckie obozy, więzienia, cmentarze, przydrożne krzyże, czy miejsca kaźni ukryte głęboko w lasach oraz inne obiekty, które związane są z wydarzeniami lub postaciami znaczącymi dla dziedzictwa Narodu i Państwa Polskiego. Na mapie jest zaznaczonych około 18 tysięcy punktów w obecnych granicach Polski.

Każdy przedstawiony na mapie punkt oznacza tragedie ludzi, którzy w tym miejscu zostali bestialsko zamordowani. Określone miejsce posiada stosowaną adnotację by każdy z mógł poznać fakty, dowiedzieć się ile istnień ludzkich zostało unicestwionych przez niemieckich bądź sowieckich zbrodniarzy, poznać datę i okoliczności w jakich doszło do zabicia polskich obywateli oraz współrzędnych GPS określających to miejsce.

Projekt jest otwarty. Reduta Dobrego Imienia zachęca wszystkich do współpracy i uzupełniania danych poprzez specjalny formularz, do którego można przejść, klikając w odpowiedni link przy informacjach o punktach na mapie w dymku. Uzupełniać można informacje o wydarzeniach, lokalizacje (w wielu publikacjach są dane tylko o miejscowości, a nie o dokładnym miejscu wydarzenia).

W ramach projektu mają powstać kolejne warstwy: „Polacy ratujący Żydów”, „Pola chwały oręża polskiego”, „Wielcy Polacy”, „Solidarność“, „Jan Paweł II i Kardynał Wyszyński”.

Nasze patronaty

XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Fotogrametryczno-Teledetekcyjne
18-20 września 2024
INTERGEO 2023
10-12 października 2023
VIII Forum BioGIS
29-30.11.2023
GIS Day w Stolicy
23 listopada 2023

Quizy mapowe

Gdzie leży ten kraj?
Puzzle z mapą świata
Jaki to kraj?
Quiz WORLDLE - Jaki to kraj?
Wersja dla zaawansowanych
Geoquiz historyczny
EOGuesser