Kraina Kanału Elbląskiego - przewodnik w siedmiu językach i mapa turystyczna

Kanał Elbląski, powstały jeszcze w XIX w. do dziś wzbudza podziw, a przeprawa nim dostarcza niezapomnianych wrażeń, także ze względu na walory przyrodnicze okolicy. Właśnie ukazał się przewodnik turystyczny pt. "Kraina Kanału Elbląskiego"  będący kompendium wiedzy na temat tego ciekawego regionu.

Kanał Elbląski - jeden z Siedmiu Cudów Polski - to unikatowa na skalę światową droga wodna z systemem pięciu pochylni, po których statek pokonuje odcinki między jeziorami. Kraina Kanału Elbląskiego to również istne zagłębie zabytków. W Weklicach znajduje się starożytne cmentarzysko, nieopodal Elbląga pozostałości po osadzie portowej Truso, a w Kwietniewie i Świętym Gaju średniowieczne grodziska. Nieco młodsze są liczne zabytki architektury gotyckiej z czasów panowania Zakonu Krzyżackiego. Jednymi z najciekawszych śladów przeszłości są budowane przez mennonitów domy podcieniowe i cmentarze, m.in. w Stalewie, Krzewsku, Markusach i Zwierznie. Malowniczo prezentują się także dawne posiadłości arystokratycznych rodów, zazwyczaj usadowione nad brzegiem jeziora i otoczone parkiem - Karnity, Janów czy Pozorty.

W przewodniku zebrano opisy najciekawszych miejscowości, zabytków - których nie można pominąć - oraz najpiękniejszych elementów przyrody, w tym jezior, parków krajobrazowych i obszarów chronionego krajobrazu. Przewodnik zawiera także informacje praktyczne - opisy szlaków turystycznych, adresy miejsc noclegowych i obiektów gastronomicznych. Całości dopełniają barwne fotografie i mapy. Przewodnik został wydany w siedmiu wersjach językowych - w językach polskim, angielskim, niemieckim, francuskim, włoskim, rosyjskim i ukraińskim.

Wraz z przewodnikiem turystycznym została wydana mapa pt. "Kraina Kanału Elbląskiego" (1:100 000, format B1), obejmująca region Kanału wraz z okolicznymi powiatami. Na mapie umieszczono także skrótowe opisy atrakcji oraz plany miast: Elbląga, Ostródy i Iławy.

Wydawcą przewodnika jest Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego przy współpracy ze Starostwem Powiatowym w Elblągu, Iławie i Ostródzie oraz programem PolskaTurystyczna.pl firmy Amistad.
Źródło: PolskaTurystyczna

Nasze patronaty

XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Fotogrametryczno-Teledetekcyjne
18-20 września 2024
INTERGEO 2023
10-12 października 2023
VIII Forum BioGIS
29-30.11.2023
GIS Day w Stolicy
23 listopada 2023

Quizy mapowe

Gdzie leży ten kraj?
Puzzle z mapą świata
Jaki to kraj?
Quiz WORLDLE - Jaki to kraj?
Wersja dla zaawansowanych
Geoquiz historyczny
EOGuesser