Nowe wydanie "Ilustrowanego Atlasu Dawnej Warszawy"
Ukazało się trzecie polskie, uaktualnione oraz rozszerzone wydanie "Ilustrowanego Atlasu Dawnej Warszawy" zawierające XIX-wieczne mapy stolicy.
Nad nowym wydaniem atlasu - autor, Robert Marcinkowski - pracował przez kilka lat. Celem było porównanie obecnej zabudowy z tym, co miało miejsce w Warszawie w pierwszej połowie XX w. Całość została zilustrowana mapami Williama Lindleya oraz reprodukcjami przedwojennych pocztówek przedstawiających stolicę, jakiej już nie ma.
Lindley tworzył mapy w celu rozpracowania sieci wodociągów. Uwieczniony został na nich stan na 1900 r., który nie ma odzwierciedlenia w obecnej zabudowie (zaznaczono budynki, które mogły zostać odbudowane po wojnie) a także te budynki sprzed II Wojny Światowej, które stoją po dzień dzisiejszy (zarówno te, które przetrwały wojnę jak i te, które odbudowano tak by nie utraciły charakteru zabytków).
Według Marcinkowskiego jak dotąd nie powstały lepsze mapy od tych, które stworzył Lindley wraz z synami. "To mapy naprawdę wyjątkowe, stworzone w takiej skali i rzucie, w którym widać każdy zaułek budynku i szczegóły architektury. Lindleyowie stworzyli cały cykl map w różnych skalach, które stały się fundamentalnym opracowaniem dla historii naszego miasta. Na zachowanych oryginałach nadal widać ślady twórców - gdzie wbijali cyrkiel, jak przeciągali rysik. To naprawdę mapy unikalne w skali światowej" - podkreślił autor albumu.
Mapy zostały uzupełnione czarno-białymi pocztówkami z początku XX w., które wydała niezidentyfikowana dotąd osoba o inicjałach "H.P.". Są na nich ukazane miejsca reprezentacyjne (Zamek Królewski, Rynek Starego Miasta, Łazienki Królewskie, ul. Marszałkowska) a także te mniej znane (stacja telefonów na Zielnej, elektrownia na Powiślu, centralna stacja tramwajów elektrycznych).
Źródło: PAP