Model terenu na zamówienie

Technologia druku 3D staje się coraz popularniejsza, znajdując zastosowanie także w kartografii. Na przykład dzięki dostępnej przez przeglądarkę internetową aplikacji Terrainator, możemy zamówić wydruk trójwymiarowego model terenu dla wybranego obszaru z mapy.

Zaletą aplikacji Terrainator jest prosty interfejs, który w kilku krokach pozawala zamówić gotowy model. Obszar, który nas interesuje zaznaczamy na mapie (na podkładzie "Terenu" z Google Maps). Kolejne informacje (wielkość modelu, materiał) mające wpływ na wycenę podajemy już po zalogowaniu. Modele standardowo skalowane są do wielkości 50 cm2. Maksymalną wielkość makiety jaką możemy zamówić to 200 cm2.

To ile będzie kosztował nasz model zależy przede wszystkim od ilości zużytego do wydruku materiału. Makiety terenów nizinnych, o mniejszych przewyższeniach będą tańsze. Cena modeli o powierzchni kilkudziesięciu cm2 to wydatek minimum 40-50 dolarów.

Terrainator

Niestety usługa na razie nie obejmuje Polski. Natomiast możemy zamówić model z obszaru Wielkiej Brytanii, Alp, Stanów Zjednoczonych, zachodniej części Kanady. Model w zależności od miejsca, generowany jest na podstawie danych: Ordnance Survey (dokładność 50m),  Viewfinder Panoramas (30m) GeoBase (50m) USGS National Elevation Dataset (10m).

Usługa dostępna jest pod adresem http://terrainator.com/ i działa jedynie w przeglądarkach z obsługą WebGL (np. Chrome).

Nasze patronaty

XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Fotogrametryczno-Teledetekcyjne
18-20 września 2024
INTERGEO 2024
24-26 września 2024
VIII Forum BioGIS
29-30.11.2023
GIS Day w Stolicy
23 listopada 2023

Quizy mapowe

Gdzie leży ten kraj?
Puzzle z mapą świata
Jaki to kraj?
Quiz WORLDLE - Jaki to kraj?
Wersja dla zaawansowanych
Geoquiz historyczny
EOGuesser