Wielka Mapa Księstwa Pomorskiego w interaktywnej wersji

Od dziś ( 22 listopada) w Gabinecie Lubinusa w Muzeum Zamkowym w Szczecinie można oglądać interaktywną Wielką Mapę Księstwa Pomorskiego.

W 2011 do zbiorów Zamku zakupiono unikatową "Wielką Mapę Księstwa Pomorskiego" opracowaną w latach 1610-1618 przez uczonego i badacza Eilharda Lubinusa na zlecenie księcia szczecińskiego Filipa II. To wyjątkowe, efektowne i wysokiej klasy dzieło, uważane jest przez znawców za jeden z najbardziej okazałych zabytków kartograficznych ówczesnej Europy. Wykonane z imponującą pieczołowitością w dużym jak na tamte czasy formacie (125 x 221 cm), przez stulecia stanowiło trudny do naśladowania wzór.

W czerwcu 2012 mapa wraz z zespołem XVII-wiecznych zabytków kartograficznych została udostępniona zwiedzającym w ramach ekspozycji stałej Gabinet Lubinusa. Obecnie Gabinet rozbudowano o nowy element wystawienniczy - interaktywną animowaną wersję mapy, umożliwiającą współczesnemu odbiorcy podróż po książęcym Pomorzu. Czy książęta pomorscy brali udział w bitwie pod Grunwaldem? Który z książąt pomorskich był pretendentem do tronu polskiego? Kiedy i dlaczego nastąpił zmierzch księstwa? Odpowiedzi na wszystkie nurtujące pytania, odnaleźć można wędrując po animowanej ścieżce narracyjnej, gdzie wszystkie informacje uporządkowano chronologicznie tworząc szeroką panoramę dziejów książęcego Pomorza.

Źródło: Muzeum Zamkowe w Szczecinie

Nasze patronaty

XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Fotogrametryczno-Teledetekcyjne
18-20 września 2024
INTERGEO 2024
24-26 września 2024
VIII Forum BioGIS
29-30.11.2023
GIS Day w Stolicy
23 listopada 2023

Quizy mapowe

Gdzie leży ten kraj?
Puzzle z mapą świata
Jaki to kraj?
Quiz WORLDLE - Jaki to kraj?
Wersja dla zaawansowanych
Geoquiz historyczny
EOGuesser