• gisplay.pl

Mapa z mchu pokazująca zmiany klimatu w Europie

Mapa z mchu pokazuje zmianę w letnich opadach na Starym Kontynencie. Część mchu była podlewana optymalną ilością wody, część niewystarczającą, a część nadmierną - odpowiednio z przewidywanymi danymi. To jak mech reaguje na różne warunki atmosferyczne pokazuje, jak wyglądać może w przyszłości Europa.

Dane przewidywanej wielkości opadów na przestrzeni następnych stu lat pochodzą z Europejskiej Agencji Środowiska. Mech wycięty w kształt Europy był podlewany różną ilością wody. Jeśli otrzymuje optymalną ilość wody jest zielony, jeśli niedostateczną brązowy lub żółty, a gdy za dużą wtedy jest niemalże czarny. W efekcie widać, które regiony będą dotknięte najbardziej przez zmiany klimatyczne.

Na południowej części kontynentu w latach 2070-2010 będzie najprawdopodobniej o 40 proc. opadów mniej niż obecnie. Na północy natomiast 30 proc. więcej. Wyraźnie widać, że najbardziej dotknięte suszą zostaną takie kraje jak Hiszpania, Francja, Portugalia i część Niemiec, a najmniej cała Europa Środkowa z Polską, Czechami i Słowacją. Większe, niż obecnie opady będą najprawdopodobniej w krajach bałtyckich, Skandynawii i północnej części Rosji.

Mapa tworzona była przez okres kilku miesięcy i według twórców jest metaforą, tego jak Europa może wyglądać za ponad pięćdziesiąt lat. Twórcy chcieli w ten sposób zwrócić uwagę na to, jaki opady mają wpływ na rolnictwo, produkcję energii, turystykę, a także środowisko naturalne. Projekt został stworzony przez doktorantów z Vilnius Academy of Arts na Litwie.

Więcej o mapie

JB

 

Nasze patronaty

XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Fotogrametryczno-Teledetekcyjne
18-20 września 2024
INTERGEO 2023
10-12 października 2023
VIII Forum BioGIS
29-30.11.2023
GIS Day w Stolicy
23 listopada 2023

Quizy mapowe

Gdzie leży ten kraj?
Puzzle z mapą świata
Jaki to kraj?
Quiz WORLDLE - Jaki to kraj?
Wersja dla zaawansowanych
Geoquiz historyczny
EOGuesser