• Grzegorz Szczypa

Symulator balonów szpiegowskich

Jak to jest z tymi balonami szpiegowskimi? Dzięki temu symulatorowi umieściłem jeden na granicy z Białorusią i … zawsze leciał na wschód!

Symulator balonów szpiegowskich

Temat na czasie: być może słyszeliście o ostatnim incydencie na polsko-białoruskiej granicy, kiedy zaobserwowano balon szpiegowski, wypuszczony nad nasze terytorium? No cóż: albo na wschodzie mają lepszy sprzęt, niż się nam wydaje, albo symulator balonów szpiegowskich lekko zakrzywia rzeczywistość!

Na stronie spyballoonsim.hornetsnestguild.com znajdziemy ciekawy symulator, mający prezentować, jak poruszają się balony szpiegowskie w realnej przestrzeni, z odwzorowaniem aktualnych warunków pogodowych. I muszę się przyznać do jednego – o ile początkowo myślałem, że czeka mnie przednia zabawa, to szybko dotarło do mnie,  że szpiegostwo to jednak nie jest zabawa dla cywili. Skąd to stwierdzenie? Otóż strona pozwala nam wybrać ikonę balonu, określić czas trwania lotu (liczony w dniach) po czym puścić wirtualne stery i nasz bohater niesiony wiatrem leci… gdzie chce. No właśnie!

Spodziewałem się, że prądy powietrzne są bardziej przewidywalne… W praktyce wygląda to tak, że możemy puścić dwa balony w bliskiej odległości obok siebie, a i tak po kilku godzinach będą sobie hasały tak, że mało kto odważyłby się powiedzieć, że wystartowały z tej samej okolicy.

Czyżby życie szpiega powietrznego było cięższe, niż się wydaje?

Nasze patronaty

Nowoczesne technologie w prowadzeniu PODGiK
12-14.06.2023
X Konferencja GIS w Nauce
22-23 czerwca 2023
III konferencja GIS w Edukacji
21 czerwca 2023
DANE / WIEDZA / INNOWACJE
14 czerwca 2023

Galeria

Wrocławski GIS Day 2019
13 listopada 2019
Informacja Przestrzenna nowym IMPULSEM dla rozwoju lokalnego
23.05.2019 Wrocław
XVII Wyprawa BARI - Jordania 2018