• Grzegorz Szczypa

Symulator balonów szpiegowskich

Jak to jest z tymi balonami szpiegowskimi? Dzięki temu symulatorowi umieściłem jeden na granicy z Białorusią i … zawsze leciał na wschód!

Symulator balonów szpiegowskich

Temat na czasie: być może słyszeliście o ostatnim incydencie na polsko-białoruskiej granicy, kiedy zaobserwowano balon szpiegowski, wypuszczony nad nasze terytorium? No cóż: albo na wschodzie mają lepszy sprzęt, niż się nam wydaje, albo symulator balonów szpiegowskich lekko zakrzywia rzeczywistość!

Na stronie spyballoonsim.hornetsnestguild.com znajdziemy ciekawy symulator, mający prezentować, jak poruszają się balony szpiegowskie w realnej przestrzeni, z odwzorowaniem aktualnych warunków pogodowych. I muszę się przyznać do jednego – o ile początkowo myślałem, że czeka mnie przednia zabawa, to szybko dotarło do mnie,  że szpiegostwo to jednak nie jest zabawa dla cywili. Skąd to stwierdzenie? Otóż strona pozwala nam wybrać ikonę balonu, określić czas trwania lotu (liczony w dniach) po czym puścić wirtualne stery i nasz bohater niesiony wiatrem leci… gdzie chce. No właśnie!

Spodziewałem się, że prądy powietrzne są bardziej przewidywalne… W praktyce wygląda to tak, że możemy puścić dwa balony w bliskiej odległości obok siebie, a i tak po kilku godzinach będą sobie hasały tak, że mało kto odważyłby się powiedzieć, że wystartowały z tej samej okolicy.

Czyżby życie szpiega powietrznego było cięższe, niż się wydaje?

Nasze patronaty

XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Fotogrametryczno-Teledetekcyjne
18-20 września 2024
INTERGEO 2023
10-12 października 2023
VIII Forum BioGIS
29-30.11.2023
GIS Day w Stolicy
23 listopada 2023

Quizy mapowe

Gdzie leży ten kraj?
Puzzle z mapą świata
Jaki to kraj?
Quiz WORLDLE - Jaki to kraj?
Wersja dla zaawansowanych
Geoquiz historyczny
EOGuesser