Kolejny krok na drodze do budowy systemu Galileo

Brytyjska spółka Surrey Satellite Technology  (SSTL) z powodzeniem ukończyła planowane przemieszczenie pierwszego testowego satelity Galileo - GIOVE-A na wyższą orbitę. Przemieszczenie było konieczne, aby zrobić miejsce dla 27 docelowych satelitów systemu Galileo. Tym samym zakończył się pierwszy etap misji GIOVE-A.
 
Przemieszczenie satelity GIOVE-A odbyło się w lipcu i sierpniu w wyniku serii  precyzyjnie zaplanowanych manewrów prowadzonych z głównej siedziby firmy SSTL w Guildford w Wielkiej Brytanii. Obecnie GIOVE-A znajduje się 113 km powyżej swojej dotychczasowej orbity.
 

GIOVE-A jest pierwszym z serii satelitów wchodzących w skład europejskiego systemu nawigacji satelitarnej Galileo tworzonego przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA) i Unię Europejską (UE). Został wystrzelony przy pomocy rosyjskiej rakiety Sojuz z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie 28 grudnia 2005 roku.
 
Zadania GIOVE-A
  • Przetestowanie nowych technologii, w tym rubidowego zegara atomowego, oraz zademonstrowanie precyzji synchronizacji czasu, a co za tym idzie pomiarów dokonywanych przez system nawigacyjny.
  • Zapewnienie, że sygnały na częstotliwościach przypisanych do projektu Galileo przez Międzynarodową Unię Telekomunikacyjną zostaną odebrane na Ziemi w terminie (czerwiec 2006 r.). Pierwsze dane nawigacyjne zostały wysłane przez satelitę 12 stycznia 2006 roku.
  • Określenie promieniowania na średniej orbicie ziemskiej, na której satelita będzie operował.
Więcej o europejskim systemie nawigacji -Galileo 

Nasze patronaty

XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Fotogrametryczno-Teledetekcyjne
18-20 września 2024
INTERGEO 2023
10-12 października 2023
VIII Forum BioGIS
29-30.11.2023
GIS Day w Stolicy
23 listopada 2023

Quizy mapowe

Gdzie leży ten kraj?
Puzzle z mapą świata
Jaki to kraj?
Quiz WORLDLE - Jaki to kraj?
Wersja dla zaawansowanych
Geoquiz historyczny
EOGuesser