Problemy chińskiego satelity

Beidou G2 - chiński satelita zboczył o 10 stopni ze swojej pierwotnej orbity geostacjonarnej. G2 jest drugim satelitą chińskiego systemu nawigacji  satelitarnej wystrzelonym w kwietniu tego roku.Problemy z G2 prawdopodobnie opóźnią wystrzelenie kolejnych satelitów i rozwój systemu. Przypomnijmy, że podobne problemy z utrzymaniem pozycji miał inny chiński satelita Beidou-1D, wystrzelony w lutym 2007 roku.
O chińskim systemie nawigacji satelitarnej Compass

Chiński system nawigacji satelitarnej Compass będzie się składał z 25 satelit. Mimo, że system Compass ma mieć światowy zasięg, dokładność systemu do jednego metra będzie dostępna jedynie w rejonie azjatycko-pacyficznym. W pozostałych regionach świata użytkownicy będą musieli zadowolić się dokładnością do 20 metrów. W projekcie tym zakłada się dwustronną transmisję informacji (także od urządzenia do satelity).

W przeciwieństwie do pozostałych systemów nawigacji satelitarnej Compass ma wykorzystywać tak zwane satelity geostacjonarne, które zawsze znajdują się w stałym punkcie nad Ziemią. Oprócz czterech satelitów geostacjonarnych dwanaście satelitów porusza się będzie po tak zwanych orbitach geosynchronicznych - ich lot wokół Ziemi trwa 24 godziny. Dziewięć kolejnych satelitów porusza się będzie po innych orbitach.


Nasze patronaty

XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Fotogrametryczno-Teledetekcyjne
18-20 września 2024
INTERGEO 2023
10-12 października 2023
VIII Forum BioGIS
29-30.11.2023
GIS Day w Stolicy
23 listopada 2023

Quizy mapowe

Gdzie leży ten kraj?
Puzzle z mapą świata
Jaki to kraj?
Quiz WORLDLE - Jaki to kraj?
Wersja dla zaawansowanych
Geoquiz historyczny
EOGuesser