Nowa wersja AutoMapy receptą na zakorkowane ulice

Ukazała się AutoMapa 6. Jak informuje producent oprogramowania w nowej wersji zastosowano inteligentny system - AutoMapa Traffic - umożliwiający ominięcie korków i wyznaczenie najszybszej możliwej trasy.


Jak zapewnia producent dzięki systemowi AutoMapa Traffic, wyznaczając trasę przejazdu kierowca otrzyma dokładną informację, o której godzinie dotrze na miejsce mając jednocześnie pewność, że będzie to trasa najszybsza z możliwych.

AutoMapa Traffic to system, który z każdym kolejnym dniem i każdą godziną wie więcej nie tylko o statystyce ruchu drogowego, ale również o bieżącej sytuacji na drodze. Dane o natężeniu ruchu gromadzone są już od ponad roku z kilkunastu niezależnych źródeł. Ważną ich część stanowią informacje przekazywane anonimowo on-line przez użytkowników AutoMapy. Dzięki temu, AutoMapa Traffic dysponuje szczegółowym obrazem sytuacji drogowej całej Polski i wie jak zmienia się ruch uliczny w zależności od dnia i godziny naszej podróży. Nawet w godzinach szczytu i nawet w obcym mieście użytkownicy AutoMapy dotrą do celu szybciej od innych i jechać będą tak szybko i sprawnie, jakby mieszkali tam kilka lat. Użytkownicy AutoMapy posiadający urządzenia z dostępem do sieci Internet (np. Smartfony, Navroad 460 BT lub 560 BF) mogą, dzięki AutoMapa Traffic, korzystać zarówno ze statystycznych informacji o ruchu drogowym, jak i danych pobieranych w trybie on-line. Już wkrótce pojawi się również specjalny program wspomagający szybką wymianę danych z serwerem AutoMapa Traffic dla urządzeń nie posiadających możliwości połączenia z Internetem

Jak twierdzi Janusz M. Kamiński - szef marketingu i PR AutoMapy - niespodziewanie cenna zaletą systemu AutoMapa Traffic okazało się uspokojenie jazdy: - Kiedy widzimy przed sobą korek i nie wiemy czy oznacza on 10 minut czy godzinę opóźnienia naturalne staje się uczucie frustracji i próby ratowania sytuacji przez rozpaczliwe manewry i objazdy. Nabierając zaufania do AutoMapy Traffic kierowca już na starcie wie, ze system wybrał najszybszą możliwą w danej chwili trasę. Nawet więc gdy widzi korek wie, że nie ma szybszej drogi niż wybrana przez AutoMapę a jeśli sytuacja na drodze się zmieni AutoMapa automatycznie zmieni trasę. Wie też jaki jest spodziewany czas dotarcia do celu. Uspakaja to jazdę i pozwala lepiej zaplanować czas, uprzedzić innych o ewentualnym spóźnieniu i np. spokojnie posłuchać radia. W listopadzie przekroczyliśmy łączną liczbę 450 tys użytkowników AutoMapy. Znaczna ich część włączyła w programie anonimowe przesyłanie danych o ruchu drogowym już od kwietnia. Wkrótce po publikacji AutoMapy 6 spodziwamy się jeszcze silniejszego zainteresowania w miarę poznawania zalet AutoMapa Traffic. A im więcej użytkowników korzysta z systemu tym dokładniejsze i szybsze informacje o korkach AutoMapa im udostępnia.

W nowej wersji wzbogacone bazę ograniczeń prędkości. AutoMapa 6 zawiera blisko 16 tysięcy znaków początku i końca terenu zabudowanego, kilkadziesiąt tysięcy znaków ograniczeń prędkości, z czego ponad 20 tysięcy zlokalizowanych na drogach międzynarodowych, krajowych i wojewódzkich oraz znaki ograniczeń w Warszawie, Gdańsku, Toruniu, Bydgoszczy, Szczecinie i Radomiu. Dzięki znakom ograniczenia prędkości AutoMapa na bieżąco informuje z jaką dopuszczalną prędkością kierowca może poruszać się na danym odcinku drogi.

AutoMapa 6 pozwala na konwersję śladu GPS do formatu KML używanego do wizualizacji trójwymiarowych danych przestrzennych m.in. w Google Earth. Kompatybilność z Google Earth jest krokiem w stronę połączenia AutoMapy z popularnymi źródłami informacji przestrzennej oraz internetowymi zasobami serwisów YouTube czy Panoramio. Funkcjonalność ta stanowi rozwinięcie możliwości zaplanowania podróży w lokalizatorze Targeo.pl i przeniesienia trasy do AutoMapy. Planując podróż, również zagraniczną, możemy sprawdzić jak wygląda hotel, do którego się wybieramy, jak malownicza jest trasa, którą będziemy jechać z AutoMapą oraz dokładnie zobaczyć okolicę swojej wyprawy.

AutoMapa 6 dostępna jest bezpłatnie dla wszystkich zarejestrowanych użytkowników posiadających ważną subskrypcję. Program można pobrać ze strony www.AutoMapa.pl

źródło: Automapa

Nasze patronaty

XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Fotogrametryczno-Teledetekcyjne
18-20 września 2024
INTERGEO 2023
10-12 października 2023
VIII Forum BioGIS
29-30.11.2023
GIS Day w Stolicy
23 listopada 2023

Quizy mapowe

Gdzie leży ten kraj?
Puzzle z mapą świata
Jaki to kraj?
Quiz WORLDLE - Jaki to kraj?
Wersja dla zaawansowanych
Geoquiz historyczny
EOGuesser