GPS w banknotach pomógł ująć sprawców napadu na bank

W ubiegłym tygodniu w amerykańskiej miejscowości Calumet City doszło do napadu na bank. Złodzieje zostali złapani już w kilkanaście minut po wyjściu z banku. Policji w ujęciu sprawców pomogły urządzenia GPS umieszczone w wybranych plikach banknotów.


Trzech zamaskowanych złodziei okradło bank, a następnie wraz z  9 tys. zrabowanymi dolarami schowali się w domu jednego z nich. Nie wiedzieli jednak, że w dwóch z kilkudziesięciu skradzionych plików banknotów ukryte były urządzenia, wyposażone w moduł GPS oraz system lokalizacyjny oparty na triangulacji sygnału z stacji telefonii komórkowych. Dlatego też bez większych problemów doprowadziły stróżów prawa pod dom przestępców.

Warto dodać, że takie rozwiązania są w amerykańskich bankach stosowane coraz częściej. Urządzenie śledzące zwykle spoczywa w kasie obok zwykłych plików banknotów - pozostaje wtedy nieaktywne. Włącza się dopiero, gdy zostanie wyjęte z szuflady z gotówką - wtedy zaczyna wysyłać sygnał. Urządzenia takie wykorzystywane są zresztą nie tylko w bankach - FBI używa ich również np. do łapania porywaczy (nadajniki są wtedy umieszczane w gotówce przekazywanej w ramach okupu). Z doniesień Chicago Tribune wynika, że technologia ta nie jest jeszcze w 100% dopracowana i często pojawiają się najróżniejsze problemy techniczne - ale w sprawie napadu na bank w Calumet City wszystko zadziałało bez zarzutu.

źródło: Chicago Tribune, technologie.gazeta.pl

Nasze patronaty

XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Fotogrametryczno-Teledetekcyjne
18-20 września 2024
INTERGEO 2023
10-12 października 2023
VIII Forum BioGIS
29-30.11.2023
GIS Day w Stolicy
23 listopada 2023

Quizy mapowe

Gdzie leży ten kraj?
Puzzle z mapą świata
Jaki to kraj?
Quiz WORLDLE - Jaki to kraj?
Wersja dla zaawansowanych
Geoquiz historyczny
EOGuesser