• gisplay.pl

Zaskakująca dokładność zegarów atomowych na satelitach Galileo

W najnowszym artykule opublikowanym w czasopiśmie GPS Solutions naukowcy z Instytutu Geodezji i Geoinformatyki Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu przedstawiają w jaki sposób ultra-dokładne zegary atomowe mogą poprawić błąd całkowity w pozycjonowaniu satelitarnym i nawigacji.

zegary atomowe igig

Satelity systemu Galileo wyposażone są w bardzo stabilne zegary atomowe: masery wodorowe oraz zegary rubidowe. Zegary te są tak dokładne, że można nimi poprawiać błędy w pozycji satelity. Pomimo tego, że błąd całkowity sygnału z uwzględnieniem pozycji i czasu powinien wzrastać, spada on z poziomu 2.2 cm do 1.6 cm po wykorzystaniu zegarów atomowych na pokładzie satelitów Galileo. Rezultat ten jest bardzo zaskakujący, gdyż na etapie tworzenia systemów satelitarnych nie planowano korygowania błędnej pozycji odczytami z zegarów atomowych. Błąd całkowity sygnału Galileo wynosi 1.6 cm i jest on w chwili obecnej najdokładniejszy spośród wszystkich systemów nawigacyjnych. W przypadku GPS wynosi on 2.3 cm, a GLONASS 5.2 cm. Tym samym, europejski system Galileo już teraz gwarantuje najwyższą jakość sygnału, pomimo braku jeszcze kilku satelitów w konstelacji.

Więcej informacji na ten temat oraz na temat ewolucji zmian dokładności orbit i zegarów systemów GPS, GLONASS, Galileo i BeiDou znajdziemy na stronie IGiG UPWr oraz w artykule: Kazmierski, K., Zajdel, R. Sośnica, K. (2020) Evolution of orbit and clock quality for real-time multi-GNSS solutions. GPS Solut 24, 111 (2020).

Nasze patronaty

XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Fotogrametryczno-Teledetekcyjne
18-20 września 2024
INTERGEO 2023
10-12 października 2023
VIII Forum BioGIS
29-30.11.2023
GIS Day w Stolicy
23 listopada 2023

Quizy mapowe

Gdzie leży ten kraj?
Puzzle z mapą świata
Jaki to kraj?
Quiz WORLDLE - Jaki to kraj?
Wersja dla zaawansowanych
Geoquiz historyczny
EOGuesser