• gisplay.pl

Wygrana studentów Politechniki Warszawskiej w hackatonie TomTom

W pierwszym międzynarodowym hackatonie Tomtom n.EXT udział wzięło blisko 80 studentów z krajów, w których TomTom posiada szczególnie aktywne oddziały czyli USA, Indie, Holandia i Polska. Wśród kilkunastu zespołów studenckich dwie drużyny z Polski nie pozostały niezauważone.

Aplikacja Charge&Go (fot. WGIK PW)

Dwie drużyny z Wydziału Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej wzięły udział w pierwszym światowym hackatonie Tomtom n.EXT. Przez 5 dni korzystając z narzędzi TomTom i otwartych baz oraz bibliotek uczestnicy projektowali i tworzyli swoje pomysły w zakresie jednego z trzech wyzwań:

  1. Jak kierowcy mogą dostarczać rzeczy, żywność i przewozić ludzi w bardziej wydajny sposób?
  2. W jaki sposób TomTom może pomóc kierowcom cieszyć się czasem podczas ładowania pojazdu elektrycznego?
  3. W jaki sposób TomTom może sprawić, podróże motocyklistów jeżdżących w grupach były bardziej bezpieczne i przyjemne?

Wydział reprezentowali studenci geodezji i kartografii oraz geoinformatyki różnych poziomów studiów.

  • Drużyna KNGIK  (Antoni Weremczuk, Jakub Gryzio, Tomasz Stępień, Łukasz Wilk) realizowała projekt w wyzwaniu nr 1, a w czasie finału została zauważona i wymieniono ją jako pretendenta do drugiego miejsca. 
  • Drużyna GINDoors zaś w składzie: Mateusz Białek, Kamil Choromański, Jakub Łobodecki wygrała cały hackaton.

Ich temat w wyzwaniu nr 2 dotyczył planowania wolnego czasu w czasie ładowania samochodu elektrycznego zgodnie z preferencjami kierowcy, a jednocześnie użytkownika tworzonej aplikacji.  Obecnie, każda dłuższa podróż samochodem elektrycznym wiąże się z koniecznością odbycia obowiązkowego przystanku na naładowanie jego baterii.

- Aplikacja Charge&Go odpowiada na problem bezproduktywnego oczekiwania na naładowanie samochodu elektrycznego w trakcie tego typu tras - tłumaczy Kamil Choromański członek zwycięskiej grupy w hackatonie TomTom. Pozwala ona wyznaczyć trasę biorąc pod uwagę zarówno konieczność ładowania samochodu, jak i ciekawe miejsca, które można odwiedzić w trakcie tego procesu.

Użytkownik decyduje o tym, jakie obiekty go interesują (np. muzea, parki albo dobre restauracje), a aplikacja wyznaczy trasę tak, aby w trakcie ładowania samochodu możliwe było odwiedzenie takiego obiektu. Rozwiązanie sprawia, że nużący czas oczekiwania na gotowość samochodu do jazdy może być zastąpiony odkrywaniem nowych, ciekawych miejsc.

Źródło: WGIK PW

Nasze patronaty

Nowoczesne technologie w prowadzeniu PODGiK
12-14.06.2023
X Konferencja GIS w Nauce
22-23 czerwca 2023
III konferencja GIS w Edukacji
21 czerwca 2023
DANE / WIEDZA / INNOWACJE
14 czerwca 2023

Galeria

Wrocławski GIS Day 2019
13 listopada 2019
Informacja Przestrzenna nowym IMPULSEM dla rozwoju lokalnego
23.05.2019 Wrocław
XVII Wyprawa BARI - Jordania 2018