• gisplay.pl

Dr Grzegorz Bury nagrodzony za doskonalenia metodologii wyznaczania orbit satelitów GNSS

Dr Grzegorz Bury z Instytutu Geodezji i Geoinformatyki UPWr wygrał w kategorii sukces naukowy w konkursie „Młode Talenty” za opracowanie modelu matematycznego na redukcję zakłóceń i większą dokładność wyznaczania orbit satelitów.

Konkurs „Młode Talenty” powstał z inicjatywy Dolnośląskiego Klubu Kapitału, by promować i nagradzać sukcesy studentów oraz młodych pracowników naukowych w nauce, sporcie, sztuce, działalności społecznej, przedsiębiorczej i w zakresie innowacji. Nagrody przyznawane są co roku na Wielkiej Gali m.in. w postaci statuetek autorstwa wrocławskiego artysty-rzeźbiarza Jarosława Nowaka.

Dr Grzegorz Bury z Instytutu Geodezji i Geoinformatyki UPWr podczas konkursu wygrał główną nagrodę w kategorii sukces naukowy. Kluczowe osiągnięcia, które zostały docenione w konkursie to opracowany przez wrocławskiego naukowca matematyczny model satelitów Galileo oraz autorska metoda wyznaczania orbit na podstawie kombinacji obserwacji transmitowanych przez satelity GNSS oraz obserwacji laserowych wykonywanych przez naziemne stacje SLR. Dzięki opracowanemu modelowi udało mu się zredukować wpływ największego niegrawitacyjnego zakłócenia, jakim jest ciśnienie bezpośredniego promieniowania słonecznego o 97%. Dodatkowo za sprawą kombinacji technik GNSS i SLR zwiększył dokładność wyznaczenia orbit satelitów Galileo do 24 mm.

Jak tłumaczy dr Grzegorz Bury, znajomość położenia satelitów nawigacyjnych w danym momencie jest kluczowa, by w pełni korzystać z możliwości systemów GNSS. Trajektorię ruchu określa orbita satelity, której precyzyjne wyznaczanie jest niezbędne m.in. do monitorowania podnoszenia się poziomów wód w morzach i oceanach, zmiany potencjału grawitacyjnego oraz zmienności długości doby ziemskiej. Duża precyzyjność wyznaczania orbit potrzebna jest też w nawigacji morskiej i lądowej czy w realizacji inwestycji inżynierskich i systemach ratunkowych oraz wczesnego ostrzegania przed trzęsieniami ziemi.

– Wygrana w konkursie „Młode Talenty” w kategorii sukces naukowy to szczególne wyróżnienie, tym bardziej kiedy konkuruje się z młodymi naukowcami z różnych dziedzin. Wyróżnienie przez Dolnośląski Klub Kapitału dało mi dużo satysfakcji i motywacji do dalszej ciężkiej pracy i poszerzania horyzontów naukowych – mówi dr Bury, dodając, że jest wdzięczny członkom Zakładu Geodezji Satelitarnej za współpracę, a także za wsparcie, zarówno ich, jak i ze strony rodziny.

Źródło: UPWr

Nasze patronaty

XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Fotogrametryczno-Teledetekcyjne
18-20 września 2024
INTERGEO 2023
10-12 października 2023
VIII Forum BioGIS
29-30.11.2023
GIS Day w Stolicy
23 listopada 2023

Quizy mapowe

Gdzie leży ten kraj?
Puzzle z mapą świata
Jaki to kraj?
Quiz WORLDLE - Jaki to kraj?
Wersja dla zaawansowanych
Geoquiz historyczny
EOGuesser