• gisplay.pl

Arianespace wystrzeli 8 satelitów Galileo

W najbliższych 4 latach wystrzelonych zostanie kolejnych 8 satelitów Galileo - poinformowała Agencja Unii Europejskiej ds. Programu Kosmicznego (EUSPA).

Arianespace wystrzeli 8 satelitów Galileo

Zamówienie zrealizuje Arianespace, międzynarodowa spółka załamująca się wynoszeniem ładunków w przestrzeń kosmiczną i mająca duże doświadczenie w umieszczaniu satelitów Galileo na orbitach w ubiegłych latach.

Pierwsze dwa aparaty wystrzelone zostaną jeszcze w tym roku, zapewniając pełną zdolność operacyjną otwartej usługi Galileo. Kolejne starty (po dwa satelity na pokładzie) zaplanowano na lata 2023, 2024 i 2025. Misje te zakończą budowę pierwszej generacji satelitów Galileo i zwiększą odporność konstelacji.

- Chciałbym podziękować ESA i EUSPA oraz Komisji Europejskiej za dalsze powierzanie nam swoich satelitów. Jesteśmy bardzo dumni, że po raz kolejny pomagamy UE we wdrażaniu jej własnego globalnego systemu nawigacji satelitarnej. To dodatkowe zamówienie na usługi Galileo po raz kolejny potwierdza przypisaną misję Arianespace polegającą na zapewnieniu Europie niezawodnego dostępu do kosmosu – powiedział Stéphane Israël, dyrektor generalny Arianespace.

Satelity wystrzelone zostaną z europejskiego kosmodromu w Kourou w Gujanie Francuskiej. Pierwsze dwa aparaty na orbitę wyniesie jeszcze rakietą nośną Sojuz. Kolejne wystrzelone zostaną już rakietą Ariane 62.

Nasze patronaty

Nowoczesne technologie w prowadzeniu PODGiK
12-14.06.2023
X Konferencja GIS w Nauce
22-23 czerwca 2023
III konferencja GIS w Edukacji
21 czerwca 2023
DANE / WIEDZA / INNOWACJE
14 czerwca 2023

Galeria

Wrocławski GIS Day 2019
13 listopada 2019
Informacja Przestrzenna nowym IMPULSEM dla rozwoju lokalnego
23.05.2019 Wrocław
XVII Wyprawa BARI - Jordania 2018