Wszechświat w trójwymiarze

Na konferencji Amerykańskiego Towarzystwa Astronomicznego, które odbyło się w dniach 22-26 maja w Bostonie zaprezentowano trójwymiarową mapę kosmosu.

Mapa  przedstawia wszechświat w trójwymiarze  w promieniu do 380 milionów lat świetlnych. Jej opracowanie zajęło naukowcom ponad 10 lat.  Na konferencji zaprezentował ją Karen Masters z University of Portsmouth w Wielkiej Brytanii.

Mapa została opracowana na podstawie przeglądu nieba 2MASS Redshift Survey (2MRS). W przeglądzie 2MRS do obserwacji wybierano galaktyki z innego przeglądu: Two-Micron All-SkySurvey (2MASS), który przeskanował niebo w trzech pasmach w bliskiej podczerwieni. Jednak gdyby skorzystać wyłącznie z danych 2MASS, mielibyśmy jedynie dwuwymiarową mapę. Do uzyskania trójwymiarowego rozłożenia galaktyk potrzebne są jeszcze odległości do nich.

Aby ustalić odległość do galaktyk astronomowie mierzą przesunięcie linii widmowych w stronę fal dłuższych, spowodowane rozszerzaniem się wszechświata. Efekt ten to tzw. przesunięcie ku czerwieni (redshift).

Dla niektórych z galaktyk z przeglądu 2MASS znane były już redshifty, a dla pozostałych rozpoczęto pomiary pod koniec lat 90. XX wieku. Ostatnie obserwacje wykonano pod koniec 2010 roku. Pomiary prowadzono głównie w dwóch obserwatoriach: Fred Lawrence Whipple Observatory na Mt. Hopkins w USA oraz Cerro Tololo Inter-American Observatory w Chile. CZA

Źródło: PAP

Nasze patronaty

XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Fotogrametryczno-Teledetekcyjne
18-20 września 2024
INTERGEO 2023
10-12 października 2023
VIII Forum BioGIS
29-30.11.2023
GIS Day w Stolicy
23 listopada 2023

Quizy mapowe

Gdzie leży ten kraj?
Puzzle z mapą świata
Jaki to kraj?
Quiz WORLDLE - Jaki to kraj?
Wersja dla zaawansowanych
Geoquiz historyczny
EOGuesser