Auta e-kontroli w Warszawie mierzą także zanieczyszczenie powietrza

W stołecznym geoportalu można sprawdzić poziom zanieczyszczenia powietrza mierzony przez auta e-kontroli ZDM na dwóch ulicach w centrum Warszawy.

Auta e-kontroli w Warszawie mierzą także zanieczyszczenie powietrza

W styczniu ubiegłego roku po raz pierwszy na ulice warszawskiej Strefy Płatnego Parkowania Niestrzeżonego wyjechały białe elektryczne nissany, które zaczęły automatycznie skanować tablice rejestracyjne, Pomysł warszawskiego start-upu (dziś już prężnej firmy) Smart Factor to innowacyjna technologia łącząca kamerę, laser i GPS. Urządzenie przegląda tablice rejestracyjne zaparkowanych aut i porównuje z bazą pojazdów, których parkowanie jest opłacone. Wskazuje nie tylko numer rejestracyjny, ale też markę auta i co do centymetra miejsce parkowania, oraz odległość od auta e-kontroli.

Te dziwne pojazdy ze skrzynką na dachu wyposażone są również w czujniki mierzące poziom zanieczyszczenia powietrza. Pomiary stężenia pyłów zawieszonych (PM10, PM2,5 i PM1) są dokonywane regularnie dwa razy w ciągu dnia na ul. Marszałkowskiej i ul. Świętokrzyskiej. Ich wyniki można sprawdzić stołecznym geoportalu (https://mapa.um.warszawa.pl/) - w serwisie Warszawa dzisiaj w katalogu Jakość powietrza.

To kolejne źródło danych dla mieszkańców stolicy, pozwalające sprawdzić poziom zanieczyszczenia powietrza danego dnia. W serwisie można sprawdzić także Indeks jakości powietrza w ośmiu lokalizacjach.

Nasze patronaty

GIScience 2021
27-30 września 2021
Informacja przestrzenna impulsem dla rozwoju lokalnego
26-27.05.2021
XXI Conference of PhD Students and Young Scientists
23-25.06.2021

Galeria

Wrocławski GIS Day 2019
13 listopada 2019
Informacja Przestrzenna nowym IMPULSEM dla rozwoju lokalnego
23.05.2019 Wrocław
XVII Wyprawa BARI - Jordania 2018