• gisplay.pl

Co kryje mapa, która pomogła Kolumbowi przepłynąć Atlantyk?

Mapa Martellusa - skanowanieW 1491 roku niemiecki kartograf Henricus Martellus stworzył mapę przedstawiającą świat jaki znali europejczycy tuż przed sławną wyprawą Krzysztofa Kolumba w 1492 r. Teraz naukowcy poddają ją badaniom, by dowiedzieć się jaką wiedzę z geografii mieli ludzie w XV wieku.

Mapa Martelusa, która podobno pomogła Kolumbowi przepłynąć Atlantyk jest opatrzona różnymi ciekawymi opisami w języku łacińskim. Na przykład jeden z nich mówi o tym, że ludzie zamieszkujący tereny północnej Azji nazywani byli "Balor" oraz że "żyli bez wina i pszenicy, a żywil się mięsem z jelenia". Podobnych opisów jest więcej, jednak większość z nich jest nieczytelna.

Dlatego naukowcy z Uniwersytetu Yale, żeby je odczytać, postanowili zeskanować mapę w rożnych częstotliwościach widma, w tym ultrafioletu i podczerwieni. - Jeśli spojrzymy na mapę, nawet z bardzo bliska, nie zauważymy żadnych dodatkowych napisów, ale gdy popatrzymy na nią w świetle ultrafioletu, to okazuje się, że tekst jest wszędzie - mówi professor Chet Van Duzer, historyk kartografii i kierownik projektu.

Akcja skanowania miała miejsce w zeszłym miesiącu. Teraz naukowców czeka o wiele bardziej czasochłonne zadanie. Uzyskane obrazy poddane zostaną obróbce cyfrowej, a następnie dokładnej analizie, która pozwoli odsłonić tajemnie mapy Martelusa. Wyniki prac mają być znane w przyszłym roku.

Źródło: DailyMail (tekst), Chet Van Duzer (zdjęcie)

Nasze patronaty

XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Fotogrametryczno-Teledetekcyjne
18-20 września 2024
INTERGEO 2024
24-26 września 2024
VIII Forum BioGIS
29-30.11.2023
GIS Day w Stolicy
23 listopada 2023

Quizy mapowe

Gdzie leży ten kraj?
Puzzle z mapą świata
Jaki to kraj?
Quiz WORLDLE - Jaki to kraj?
Wersja dla zaawansowanych
Geoquiz historyczny
EOGuesser