Co kryje mapa, która pomogła Kolumbowi przepłynąć Atlantyk?
W 1491 roku niemiecki kartograf Henricus Martellus stworzył mapę przedstawiającą świat jaki znali europejczycy tuż przed sławną wyprawą Krzysztofa Kolumba w 1492 r. Teraz naukowcy poddają ją badaniom, by dowiedzieć się jaką wiedzę z geografii mieli ludzie w XV wieku.
Mapa Martelusa, która podobno pomogła Kolumbowi przepłynąć Atlantyk jest opatrzona różnymi ciekawymi opisami w języku łacińskim. Na przykład jeden z nich mówi o tym, że ludzie zamieszkujący tereny północnej Azji nazywani byli "Balor" oraz że "żyli bez wina i pszenicy, a żywil się mięsem z jelenia". Podobnych opisów jest więcej, jednak większość z nich jest nieczytelna.
Dlatego naukowcy z Uniwersytetu Yale, żeby je odczytać, postanowili zeskanować mapę w rożnych częstotliwościach widma, w tym ultrafioletu i podczerwieni. - Jeśli spojrzymy na mapę, nawet z bardzo bliska, nie zauważymy żadnych dodatkowych napisów, ale gdy popatrzymy na nią w świetle ultrafioletu, to okazuje się, że tekst jest wszędzie - mówi professor Chet Van Duzer, historyk kartografii i kierownik projektu.
Akcja skanowania miała miejsce w zeszłym miesiącu. Teraz naukowców czeka o wiele bardziej czasochłonne zadanie. Uzyskane obrazy poddane zostaną obróbce cyfrowej, a następnie dokładnej analizie, która pozwoli odsłonić tajemnie mapy Martelusa. Wyniki prac mają być znane w przyszłym roku.
Źródło: DailyMail (tekst), Chet Van Duzer (zdjęcie)