• gisplay.pl

Nowości na Mapach Google: W nowym widoku Immersive View zobaczymy miejsca z Polski

Na Mapach Google dodano widok Immersive View w kolejnych miastach i w ponad 500 miejscach na całym świecie. Wprowadzono także czytelniejsze wskazówki śledzenia trasy oraz dodano zakładkę "Ostatnie".

Widok Immersive View Zamku Królewskiego na Wawelu (fot. Google Maps)

Widok Immersive View Zamku Królewskiego na Wawelu (fot. Google Maps)

Korzystając ze sztucznej inteligencji, Immersive View łączy miliardy zdjęć, tworząc wielowymiarowy widok otoczenia, na który nakładane są przydatne informacje. Google udostępnia tę funkcję w czterech kolejnych miastach – Amsterdamie, Dublinie, Florencji i Wenecji – oraz dla ponad 500 znanych atrakcjach z całego świata, od Zamku Praskiego po most Sydney Harbour Bridge. W Immersive View zobaczymy też atrakcje z Polski:  Zamek Królewski w Warszawie, Pałac w Wilanowie, a także Zamek Królewski na Wawelu czy Pałac Kultury i Nauki w Warszawie.

Google upraszcza także funkcję śledzenia trasy poprzez dodanie tzw. czytelnych wskazówek, które dostępne są bezpośrednio z ekranu blokady lub z poziomu opisu trasy. Po włączeniu tej funkcji zobaczymy aktualny szacowany czas dotarcia i informacje o tym, kiedy mamy skręcić, które wcześniej były dostępne tylko w trybie pełnej nawigacji. A jeśli zdecydujemy się spontanicznie zmienić trasę, wskazówki zaktualizują się automatycznie. Czytelne wskazówki będą udostępniane globalnie w tym miesiącu dla tras pieszych, rowerowych i samochodowych na systemach Android i iOS. 

Kolejna nowość to zakładka "Ostatnie", która pojawiła się w wersji desktopowej Map Google. Automatycznie zapisuje ona przeglądane miejsca, tworząc wygodne podsumowanie z boku ekranu. Po aktualizacji, która zostanie globalnie wprowadzona w przyszłym miesiącu, ostatnio przeglądane miejsca zapisane w zakładce "Ostatnie" będą dostępne nawet po zamknięciu okna Map Google. Dzięki temu będzie można zrobić sobie przerwę od planowania i wrócić do niego później, nie tracąc żadnych informacji. Można będzie usuwać przeglądane miejsca, planować wiele wycieczek jednocześnie, a także udostępniać miejsca – np. atrakcje turystyczne czy hotele – osobie, która będzie towarzyszyła w podróży, aby poznać jej opinię. A gdy już zdecydujemy, które miejsca chcemy odwiedzić, wystarczy wybrać co najmniej trzy punkty docelowe, kliknąć „Trasa”, a Mapy wygenerują wskazówki obejmujące wszystkie wybrane punkty i zapiszą ją w zakładce "Ostatnie".

Nasze patronaty

XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Fotogrametryczno-Teledetekcyjne
18-20 września 2024
INTERGEO 2023
10-12 października 2023
VIII Forum BioGIS
29-30.11.2023
GIS Day w Stolicy
23 listopada 2023

Quizy mapowe

Gdzie leży ten kraj?
Puzzle z mapą świata
Jaki to kraj?
Quiz WORLDLE - Jaki to kraj?
Wersja dla zaawansowanych
Geoquiz historyczny
EOGuesser