• gisplay.pl

Europejska nawigacja Galileo z dokładnością nawet do 20 centymetrów

Uruchomiona właśnie nowa usługa Galileo HAS ma zapewnić dokładność pozycjonowania na poziomie kilkudziesięciu centymetrów.

 

O uruchomieniu nowej usługi 24 stycznia poinformował Thierry Breton, europejski komisarz ds. rynku wewnętrznego, podczas dorocznej Europejskiej Konferencji Kosmicznej w Brukseli. Nową usługę Galileo HAS opracowała Agencja Unii Europejskiej ds. Programu Kosmicznego (EUSPA) wraz z Komisją Europejską i Europejską Agencją Kosmiczną (ESA).

Precyzyjne poprawki dostarczane przez Galileo HAS pozwolą użytkownikom zredukować błąd związany z orbitą i zegarami wysyłanymi przez komunikaty nawigacyjne Galileo Open Service oraz dane nawigacyjne standardowej usługi pozycjonowania GPS. Według ESA uruchomiona właśnie usługa zapewnia dokładność poziomą do 20 cm i pionową do 40 cm w nominalnych warunkach użytkowania. Usługa jest ogólnodostępna dla wszystkich użytkowników posiadających odbiornik zdolny do przetwarzania poprawek HAS nadawanych w sygnale E6-B oraz przez internet.

- Uruchomienie nowej usługi było możliwe dzięki wyjątkowej współpracy i zespołowemu zaangażowaniu wszystkich partnerów. Galileo HAS stanie się filarem polityki sektorowej UE. Obecnie wysoka dokładność jest wykorzystywana przede wszystkim w takich profesjonalnych zastosowaniach, jak między innymi geodezja, rolnictwo precyzyjne i inżynieria lądowa oraz wodna. Jednak nowe i pojawiające się zastosowania, w tym samochody autonomiczne, UAV, robotyka i szereg usług opartych na lokalizacji, potrzebują dużej dokładności pozycjonowania — powiedział Rodrigo da Costa, dyrektor wykonawczy EUSPA.

Agencia liczy, że Galileo HAS przyczyni się w sposób masowy do rozwoju aplikacji na całym świecie, które opierają się na geolokalizacji. Ponadto w synergii z programem Copernicus Galileo HAS otworzy nowe możliwości rynkowe i pomoże zaprojektować nowe usługi.

Nasze patronaty

XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Fotogrametryczno-Teledetekcyjne
18-20 września 2024
INTERGEO 2023
10-12 października 2023
VIII Forum BioGIS
29-30.11.2023
GIS Day w Stolicy
23 listopada 2023

Quizy mapowe

Gdzie leży ten kraj?
Puzzle z mapą świata
Jaki to kraj?
Quiz WORLDLE - Jaki to kraj?
Wersja dla zaawansowanych
Geoquiz historyczny
EOGuesser