• gisplay.pl

Europejska nawigacja Galileo z dokładnością nawet do 20 centymetrów

Uruchomiona właśnie nowa usługa Galileo HAS ma zapewnić dokładność pozycjonowania na poziomie kilkudziesięciu centymetrów.

 

O uruchomieniu nowej usługi 24 stycznia poinformował Thierry Breton, europejski komisarz ds. rynku wewnętrznego, podczas dorocznej Europejskiej Konferencji Kosmicznej w Brukseli. Nową usługę Galileo HAS opracowała Agencja Unii Europejskiej ds. Programu Kosmicznego (EUSPA) wraz z Komisją Europejską i Europejską Agencją Kosmiczną (ESA).

Precyzyjne poprawki dostarczane przez Galileo HAS pozwolą użytkownikom zredukować błąd związany z orbitą i zegarami wysyłanymi przez komunikaty nawigacyjne Galileo Open Service oraz dane nawigacyjne standardowej usługi pozycjonowania GPS. Według ESA uruchomiona właśnie usługa zapewnia dokładność poziomą do 20 cm i pionową do 40 cm w nominalnych warunkach użytkowania. Usługa jest ogólnodostępna dla wszystkich użytkowników posiadających odbiornik zdolny do przetwarzania poprawek HAS nadawanych w sygnale E6-B oraz przez internet.

- Uruchomienie nowej usługi było możliwe dzięki wyjątkowej współpracy i zespołowemu zaangażowaniu wszystkich partnerów. Galileo HAS stanie się filarem polityki sektorowej UE. Obecnie wysoka dokładność jest wykorzystywana przede wszystkim w takich profesjonalnych zastosowaniach, jak między innymi geodezja, rolnictwo precyzyjne i inżynieria lądowa oraz wodna. Jednak nowe i pojawiające się zastosowania, w tym samochody autonomiczne, UAV, robotyka i szereg usług opartych na lokalizacji, potrzebują dużej dokładności pozycjonowania — powiedział Rodrigo da Costa, dyrektor wykonawczy EUSPA.

Agencia liczy, że Galileo HAS przyczyni się w sposób masowy do rozwoju aplikacji na całym świecie, które opierają się na geolokalizacji. Ponadto w synergii z programem Copernicus Galileo HAS otworzy nowe możliwości rynkowe i pomoże zaprojektować nowe usługi.

Nasze patronaty

Nowoczesne technologie w prowadzeniu PODGiK
12-14.06.2023
Konferncja "Geoinformacja: Nauka – Praktyka – Edukacja"
1-3 grudnia 2022
GIS Day 2022 w Poznaniu
16 listopada 2022
Wrocławski GIS Day
16-17 listopada 2022

Galeria

Wrocławski GIS Day 2019
13 listopada 2019
Informacja Przestrzenna nowym IMPULSEM dla rozwoju lokalnego
23.05.2019 Wrocław
XVII Wyprawa BARI - Jordania 2018