XVI Podlaskie Forum GIS za nami

Wykorzystanie informacji przestrzennej w samorządach, instytucjach publicznych oraz w sektorze prywatnym było tematem konferencji „GIS Nowe Możliwości Narzędzia i Zastosowania”, która odbyła się w dniach 7-8 września w Białowieży.

Girl in a jacket

Wiesława Burnos, która w imieniu samorządu województwa przyjęła okolicznościowy grawerton od Stowarzyszenia Geodetów Polskich za wspieranie XVI Podlaskiego Forum GIS w Białowieży (fot. podlaskie.eu)

Wydarzenie zorganizowane było przez Samorząd Województwa Podlaskiego, Stowarzyszenie Geodetów Polskich oraz Wojewódzkie Biuro Geodezji w Białymstoku. Forum zostało objęte Patronatem Honorowym Marszałka Województwa Podlaskiego.

Celem konferencji było zainteresowanie m.in. przedstawicieli samorządów regionalnych i lokalnych oraz instytucji technologią GIS.  XVI Podlaskie Forum GIS dało możliwość wymiany doświadczeń i dyskusji nad wymaganiami stawianymi przed administracją publiczną oraz instytucjami w zakresie utrzymania i korzystania z systemów informacji przestrzennej. Podczas Konferencji prezentowano doświadczenie przedstawicieli JST i firm, które swoją działalność opierają na systemach GIS. Zebrani mogli wysłuchać także serii wykładów podzielonych na bloki tematyczne: rozwój GeoPortali, bezpieczeństwo publiczne czy możliwości współdziałania administracji publicznej różnego szczebla.  Jak co roku była też możliwość zapoznania się z nowościami dotyczącymi oprogramowania, usług czy sprzętu, oferowanymi przez firmy z sektora geoinformacyjnego.

– Cieszę się, że to tak ważne dla geodetów wydarzenie odbywa się właśnie tu, na podlaskiej ziemi. Chciałabym, abyście podczas tego spotkania mieli okazję, oprócz omawiania istotnych spraw dotyczących wykorzystywania nowoczesnych technologii do pozyskiwania informacji przestrzennej, zobaczyć piękno naszego regionu – mówiła Wiesława Burnos, która w imieniu samorządu województwa przyjęła okolicznościowy grawerton od Stowarzyszenia Geodetów Polskich za wspieranie XVI Podlaskiego Forum GIS w Białowieży.

Jak podkreślił Dariusz Wilczewski ze Stowarzyszenia Geodetów Polskich, konferencja miała bardziej swobodną formę.

– Najważniejsza dla nas jest wymiana zdań i myśli, a także wspólne rozmowy pomiędzy uczestnikami, a nie tylko interakcje pomiędzy prelegentami a publicznością. Naszym celem jest przedstawienie GIS-u jako narzędzia, które wspiera zarówno jednostki samorządowe, rządowe, jak i otoczenie biznesowe oraz organizacje pozarządowe – powiedział Dariusz Wilczewski.

W konferencji uczestniczyła reprezentująca Głównego Geodetę Kraju Anna Bober, dyrektor Departamentu Geodezji, Kartografii i Systemów Informacji Geograficznej w Głównym Urzędzie Geodezji i Kartografii.

Konferencje - aktualności

14 czerwca 2024

W dniach 23-25 października 2024 r. we Wrocławiu w formie hybrydowej odbędzie się międzynarodowa konferencja XXIV Conference of PhD Students and Young Scientists (wcześniej Konferencja Doktorantów i...

05 czerwca 2024

We wtorek 4 czerwca we Wrocławiu odbyła się jubileuszowa edycja konferencji „Informacja przestrzenna IMPULSEM dla rozwoju lokalnego". Jak co roku, nie zabrakło ciekawych prelekcji dających mocny,...

22 maja 2024

W dniach 16-18 września 2024 roku w Szczecinie odbędzie się I Międzynarodowa Szkoła Letnia organizowana przez Polskie Towarzystwo Fotogrametrii i Teledetekcji (PTFiT) wraz z Niemieckim Towarzystwem...

20 maja 2024

W niedzielę (19 maja) w Akrze, stolicy Ghany rozpoczęło się jedno z największych spotkań geodezyjnych na świecie - FIG Working Week 2024.

17 maja 2024

Wrocławski Oddział Stowarzyszenia Geodetów Polskich zaprasza na szkolenie on-line i warsztaty stacjonarne dotyczące planowania przestrzennego po nowelizacji ustawy.

16 maja 2024

Tegoroczny GeoPiknik odbędzie się 24 maja na terenie Obserwatorium Astronomiczno-Geodezyjnego w Józefosławiu.

14 maja 2024

Dostępny jest już szczegółowy program III Spotkania użytkowników QGIS, które w dniach 25-26 czerwca 2024 roku odbędzie się w Poznaniu.

10 maja 2024

W dniach 18-21 lipca 2024 roku na Politechnice Łódzkiej odbędzie się State of the Map Europe 2024 - międzynarodowe wydarzenie, które odbywa się w różnych krajach Europy. Jego celem jest wymiana...

08 maja 2024

Ruszyły zapisy na X edycję konferencji „Informacja przestrzenna IMPULSEM dla rozwoju lokalnego", która odbędzie się w dniach 4 – 5 czerwca 2024 roku we Wrocławiu.

24 kwietnia 2024

W dniach 4-5 listopada 2024 roku odbędzie się XXXII Konferencja Polskiego Towarzystwa Informacji Przestrzennej pod hasłem "Geoinformacja w czasach sztucznej inteligencji".

Nasze patronaty

XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Fotogrametryczno-Teledetekcyjne
18-20 września 2024
INTERGEO 2023
10-12 października 2023
VIII Forum BioGIS
29-30.11.2023
GIS Day w Stolicy
23 listopada 2023

Quizy mapowe

Gdzie leży ten kraj?
Puzzle z mapą świata
Jaki to kraj?
Quiz WORLDLE - Jaki to kraj?
Wersja dla zaawansowanych
Geoquiz historyczny
EOGuesser