GIS Day 2011 w Bytomiu - relacja

bytom gisday frontW dniu 16 listopada w Bytomiu odbyła się już 7 edycja GIS Day Europejskiego Dnia Systemów Informacji Geograficznej, która co roku staje się platformą wymiany doświadczeń z zakresu zarządzania przestrzenią. W tym roku impreza odbyła się pod patronatem Polskiej Prezydencji. GIS Day obchodzili także uczniowie bytomskich szkół, którzy spotkali się w Zespole Szkół Technicznych.

W trakcie konferencji Europejskiego Dnia Systemów Informacji Geograficznej zaprezentowano dwanaście referatów o szerokim spektrum tematycznym. Program konferencji oscylował wokół udziału samorządów w tworzeniu globalnej struktury danych przestrzennych i ich roli w zarządzaniu bezpieczeństwem miasta oraz nowych zastosowań takich jak np.: System Informacji Kulturalnej jako narzędzie promocji miasta i motor rozwoju infrastruktury kulturalnej. Wśród tematów prezentowanych przez prelegentów znalazły się również referaty poruszające zagadnienie jakości danych w cyfrowej generalizacji kartograficznej prezentowane przez prof. dr hab. Inż. Tadeusza Chrobaka (AGH Kraków), czy EuroGiS prezentowane przez dr inż. Artura Krawczyka.

W konferencji wzięło udział 113 osób, a wśród nich przedstawiciele władz miasta Bytomia (Prezydent Piotr Koj, I Zastępca Prezydenta Marian Maciejczyk, III Zastępca Prezydenta Halina Bieda, Sekretarz Waldemar Świerczek, Rzecznik Prasowy Katarzyna Krzemińska), dyrektor Wydziału Geodezji Kartografii i Gospodarki Nieruchomościami Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach Andrzej Figas, Śląski Wojewódzki Inspektor Nadzoru Geodezyjnego i Kartograficznego Mirosław Puzia, Wiceprezes Stowarzyszenia Geodetów Polskich Alicja Kulka, przedstawiciele wyższych uczelni: Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, Politechniki Śląskiej w Gliwicach, Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach i ich studenci oraz uczniowie bytomskich szkół średnich .

Po sesjach merytorycznych, przyszła kolej także na coś dla ciała i ducha - poza lunchem i przekąskami, pozytywną energią płynącą z muzycznych zakątków świata obdarzył zaproszonych gości akordeonista Marcin Wyrostek wraz z zespołem Coloriage podczas wieczornego koncertu (fot.). Konferencja okazała się dużym sukcesem zarówno z organizacyjnego oraz merytorycznego punktu widzenia. Zrealizowane zostały wszystkie założenia konferencji, a całe wydarzenie przebiegało zgodnie z zaplanowanym schematem. W tym miejscu należy szczególnie podkreślić, że całe przedsięwzięcie nie odbyłoby się bez pomocy Bytomskiego Centrum Kultury- BECEK, w którego gmachu konferencja miała miejsce oraz wsparcia finansowego Instytutu Systemów Przestrzennych i Katastralnych, firmy EPSON Polska, KPG S. A oraz 24GIS s. c. Interesującym uzupełnieniem konferencji były stoiska obsługiwane przez przedstawicieli ww. sponsorów.

11 

W tym roku impreza odbyła się pod honorowym patronatem: Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej, Parlamentu Europejskiego, Andrzeja Kraszewskiego Ministra Środowiska, Jerzego Millera Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, Jolanty Orlińskiej Głównego Geodety Kraju. Adama Matusiewicza Marszałka Województwa Śląskiego, Zygmunta Łukaszczyka Wojewody Śląskiego, , Mirosława Puzi Śląskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Geodezyjnego i Kartograficznego, Stanisława Cegielskiego Prezesa Stowarzyszenia Geodetów Polskich, prof. dr hab. inż. Tadeusza Chrobaka z Akademii Górniczo-Hutniczej w Kraków, prof. dr hab. Jerzego Gaździckiego Prezesa Polskiego Towarzystwa Informacji Przestrzennej, prof. dr hab. inż. Mariana Dolipskiego Politechniki Śląskiej w Gliwicach, prof. zw. dr hab. Adama Idziaka z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, Związku Miast Polskich, Polskiego Towarzystwa Informatycznego, Lecha Nowogrodzkiego - Prezesa ESRI Polska Sp. z o.o., Andrzeja Sambury - Prezesa Instytutu Systemów Przestrzennych i Katastralnych S.A., Andrzeja Goli - Prezesa KPG S. A.

M. Gogola, M. Pogoda

GIS Day w Zespole Szkół Technicznych

W obchodach GIS Day 2011 zorganizowanych przez ZST udział wzięli nie tylko uczniowie klas geodezyjnych ZST, ale także reprezentanci kilku innych szkół, m.in. z: Zespołu Szkół nr 5 im. J. F. Kennedy'ego, IV Liceum Ogólnokształcące go im. B. Chrobrego , I Liceum Ogólnokształcącego im. J. Smolenia oraz Zespołu Szkół Rolnicze CKU z Wadowic.

Po powitaniu zaproszonych gości, wśród których byli przedstawiciele Rady Miejskiej, Wydziału Edukacji, Wydziału Geodezji UM oraz firmy MAKROGEO, dyrektor Marian Sosna omówił pokrótce powód spotkania i przedstawił program dnia. Następnie przedstawiciel firmy MAKROGEO, wyjaśnił zgromadzonym jak ważną rolę geodeta odgrywa we wszystkich inwestycjach budowlanych oraz jak ważny jest dla geodety nowoczesny sprzęt, dzięki któremu jego praca jest szybka, wydajna i dokładna. Zaprezentowano trzy najważniejsze instrumenty geodezyjne: tachimetr, niwelator i GPS. Następnie wszystkich przybyłych uczniów podzielono na trzy grupy, które miały możliwość uczestniczenia w przygotowanych specjalnie dla nich warsztatach prowadzonych przez przedstawicieli firmy MAKROGEO oraz Instytutu Systemów Przestrzennych i Katastralnych SA oraz pracowników Wydziału Geodezji Urzędu Miejskiego w Bytomiu.

Tematy warsztatów przedstawiały się następująco:

1) Zajęcia terenowe z wykorzystaniem sprzętu geodezyjnego: tachimetr, niwelator, GPS.

Grupa zainteresowana obsługą tych sprzętów zaproszona została na zewnątrz szkoły celem bliższego poznania możliwości pomiarów poszczególnych sprzętów samodzielnie. Każdy uczestnik wyszedł z nich bogatszy w wiedzę dotyczącą geodezji oraz pracy geodety, która obejmuje nie tylko na pomiary, ale również zgłoszenie pracy do Powiatowego Ośrodka Geodezji i Kartografii, pozyskiwanie informacji o terenie, na którym będą wykonywane pomiary oraz ich opracowanie w biurze i finalnie, sporządzenie mapy

2) Podstawy GIS i analiz geograficznych.

Kolejna grupa mogła dowiedzieć się co to jest GIS i w jaki sposób wykorzystuje się go w bytomskim Urzędzie Miejskim. Uczestnicy samodzielnie pracowali na mapie obejmującej dzielnicę Szombierki, zajęli się jej stroną kartograficzną, dokonywali różnorodnych selekcji i spróbowali swych sił w prostych analizach geograficznych. Dzięki tym zajęciom uczniowie nie tylko zyskali wiedzę o mapach i bazach danych, ale również mogli wykorzystać ją praktycznie np. obliczając ile osób zamieszkuje obszar w promieniu 500 m od wybranego przystanku autobusowego.

3) Systemy Informacji Geograficznej.

Młodzież uczestnicząca w zajęciach prowadzonych przez pracownika ISPiK zapoznała się m.in. z takimi pojęciami jak ortofotomapa oraz ewidencja gruntów i budynków. Uczniowie pracowali przy komputerach, gdzie, na przygotowanej mapie Bytomia, na poszczególnych warstwach generowali zadane im obiekty. Prowadzący warsztaty pokazywali jak dokonywać podziału budynków ze względu na ich funkcję, uczyli się umieszczać opisy, lub zmieniać kolory na warstwach, a w efekcie manipulować samymi warstwami tak aby pozyskać oczekiwane informacje.

W każdej z grup przeprowadzone zostały konkursy z nagrodami, a każdy z uczestników warsztatów otrzymał upominek w postaci np. pendriva, czapki, koszulki, smyczy, kalendarza itp.

Przyznać trzeba, ze uczniowie klas geodezyjnych wykazali się znajomością omawianych tematów, a warsztaty te tylko zachęciły ich do dalszego pogłębiania wiedzy. Zaproszeni zaś uczniowie z innych szkół nie kryli swojej chęci poznania zawodu geodety i bardzo chętnie oraz z dużym zaangażowaniem uczestniczyli w zajęciach. Warsztaty te nasunęły także, nauczycielom przedmiotów geodezyjnych, kilka pomysłów na nowe tematy zajęć oraz realizację programu nauczania.

Podsumowując, warsztaty zorganizowane przez ZST z okazji odchodów GIS DAY uznać należy jak najbardziej za udane i owocne. Każdy z uczniów uzyskał wiedzę, która wychodzi poza ramy standardowego programu nauczania, co przyczyniło się do wzrostu zainteresowania nie tylko samą geodezją ale także systemami informacji przestrzennej i tym jaką funkcjonalność one niosą ze sobą.

UM Bytomia

Konferencje - aktualności

08 maja 2024

Ruszyły zapisy na X edycję konferencji „Informacja przestrzenna IMPULSEM dla rozwoju lokalnego", która odbędzie się w dniach 4 – 5 czerwca 2024 roku we Wrocławiu.

24 kwietnia 2024

W dniach 4-5 listopada 2024 roku odbędzie się XXXII Konferencja Polskiego Towarzystwa Informacji Przestrzennej pod hasłem "Geoinformacja w czasach sztucznej inteligencji".

22 kwietnia 2024

W dniach 18-19 kwietnia odbyła się XVIII Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji, podczas której członkowie studenckich kół prezentowali swoje dotychczasowe wyniki w formie referatów i posterów.

15 kwietnia 2024

Konferencja „Technologie satelitarne w zarządzaniu kryzysowym” odbędzie się w dniach 27-28 maja br. w Gdańsku, w Europejskim Centrum Solidarności, a zaadresowana jest do decydentów, administracji...

03 kwietnia 2024

W dniach 23-25 września 2024 r. w Olsztynie odbędzie się XLVI Ogólnopolska Konferencja Kartograficzna pod hasłem „Od Kopernika do współczesnej geoinformatyki – interdyscyplinarne podejście do...

28 marca 2024

WODGiK w Katowicach zaprasza na III edycję konferencji "Regionalna Infrastruktur Informacji Przestrzennej na rzecz rozwoju społeczeństwa informacyjnego. GIS na szczycie".

27 marca 2024

W dniach 14-19 czerwca 2024 r w Pradze odbędzie się GRASS GIS Community meeting - spotkanie użytkowników i programistów tego wolnego oprogramowania GIS.

22 marca 2024

W dniach 25-26 czerwca 2024 roku w Poznaniu odbędzie się III Spotkanie użytkowników QGIS, czyli ogólnopolska konferencja zrzeszająca wszystkich entuzjastów oprogramowania.

20 marca 2024

W Podzamczu pod Chęcinami odbyła się jubileuszowa X Świętokrzyska Konferencja Geodezyjna. To wydarzenie, które już od dekady gromadzi specjalistów z dziedziny geodezji i kartografii z całego regionu...

19 marca 2024

Można już zapisywać się na XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Naukowe „Fotogrametria, teledetekcja i geoinformatyka - Innowacje w pozyskiwaniu i przetwarzaniu danych przestrzennych”, które odbędzie się w...

Nasze patronaty

XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Fotogrametryczno-Teledetekcyjne
18-20 września 2024
INTERGEO 2023
10-12 października 2023
VIII Forum BioGIS
29-30.11.2023
GIS Day w Stolicy
23 listopada 2023

Quizy mapowe

Gdzie leży ten kraj?
Puzzle z mapą świata
Jaki to kraj?
Quiz WORLDLE - Jaki to kraj?
Wersja dla zaawansowanych
Geoquiz historyczny
EOGuesser