XXI Szkoła Kartograficzna - podsumowanie

szkola kartograficzna frontW dniach 28 - 30 marca 2012 odbyła się na Uniwersytecie Wrocławskim XXI Szkoła Kartograficzna, która zatytułowana była "Techniki satelitarne w GIS i kartografii" . W zasadzie należałoby napisać "Satellite technologies in GIS and cartography", bo językiem wykładowym przez wszystkie trzy dni był angielski.

I to jest pierwsza nowość na tegorocznej Szkole w porównaniu do lat poprzednich. Pozytywnym skutkiem tej zmiany był udział w konferencji większej ilości gości zagranicznych, którzy także zaangażowali się bezpośrednio w organizację konferencji poprzez działalność w Naukowym Komitecie Organizacyjnym.

Konferencja odbywała się w auli Oratorium Marianum na UWr. W sali zgromadziło się ponad 100  uczestników, z czego 12 osób stanowili goście zagraniczni. Wszystkich przywitał dr hab. Tomasz Niedzielski, dyrektor Zakładu Kartografii Uniwersytetu Wrocławskiego. Krótki list do uczestników konferencji wystosował Marszałek Województwa Dolnośląskiego pan Rafał Jurkowlaniec. Po krótkim przywitaniu przystąpiono do wygłaszania referatów.

W przeciągu trzech dni konferencji odbyło się 14 wykładów, które poruszały zagadnienia teorii działania systemów satelitarnych, percepcji obrazów teledetekcyjnych i praktyki wykorzystania systemów satelitarnych w GIS i kartografii. Wszystko to w oparciu o badania prowadzone na uczelniach polskich, czeskich, niemieckich, holenderskich, brytyjskich, greckich i portugalskich. Z tych krajów przyjechali do Wrocławia wybitni naukowcy, którzy sprawili, że poziom spotkania był bardzo wysoki. Można było zapoznać się z m.in. z prototypami czeskich map tworzonych na bazie zdjęć satelitarnych. Jeden z wykładów poświęcony był cechom map, które stanowią o ich atrakcyjności. Bardzo duże zaciekawienie uczestników wzbudziło praktyczne połączenie skaningu laserowego i pomiarów GPS dla celów niemieckiego ratownictwa wysokogórskiego, które zaprezentował prof. Manfred Buchroithner z Uniwersytetu w Dresden. Interesujące były również wyniki badań przeprowadzone przez czeskich naukowców, którzy wśród młodzieży 12 - 23 lat (w grupach wiekowych) przeprowadzali badania nad percepcją map satelitarnych. Dotykające wąskich i wysoce specjalistycznych zagadnień były wykłady poświęcone interpretacji zdjęć SAR, czy śledzenia zmian poziomu morza przedstawione przez polskich naukowców.

prof. Andrzej Ciołkosz

Nowością była sesja posterowa. Zgłoszono 30 prezentacji, których tematyka osadzona była w GIS i kartografii. Nie było tutaj wymogiem ścisłe nawiązanie do technologi satelitarnych. Celem wprowadzenia takiej formy uczestnictwa było sprowokowanie dyskusji nad badaniami, które prowadzą autorzy posterów. Dyskusje takie faktycznie odbywały się, a sprzyjała im przyjazna atmosfera wspólnej kolacji, podczas której sesja się odbyła.

uczestnicy w Oratorium Marianum

Organizatorom XXI Szkoły Kartograficznej należą się wyrazy uznania za bardzo dobre przygotowanie spotkania. Tegoroczna formuła konferencji różniła się znacząco od poprzednich, co było na pewno dużym wyzwaniem logistycznym. Jej realizacja okazała się jednak sukcesem, co potwierdzali uczestnicy spotkania. Studenci (których niestety nie było zbyt wielu) mówili, że ten czas bardzo ubogacił ich w wiedzę i chcieliby wrócić na Szkołę za dwa lata.  wystawa mapa roku 2011Prof. Ron van Lammeren z Holandii zwracał natomiast uwagę na fakt, że takie konferencje to wspaniała okazja do spotkania wybitnych naukowców ze sobą nawzajem, ale także ze studentami - i, co ważne, odbywa się to na zupełnie innej płaszczyźnie niż ta, którą stwarza sala wykładowa. W opinii holendra, jak również innych uczestników, angielski jako język wykładowy jest świetnym rozwiązaniem. Dużą nobilitacją dla autorów jest możliwość publikacji treści wykładów jak i posterów przez wydawnictwo Springer Birkhäuser Bassel, które po zrecenzowaniu prac wyda je jako zeszyt jednego z najbardziej cenionych na świecie czasopism geograficznych "Pure and Applied Geophysics".

Podczas Szkoły odbyła się również wystawa map zgłoszonych do konkursu "Mapa Roku 2011" (na fot. po prawej). Wyniki tutaj.

Więcej o Szkole Kartograficznej juz wkrótce przeczytać będzie można w wywiadzie z dr hab. Tomaszem Niedzielskim, kierownikiem Zakładu Kartografii w Instytucie Geografii i Rozwoju Regionalnego Uniwersytetu Wrocławskiego, szefem Naukowego Komitetu Organizacyjnego tegorocznej Szkoły Kartograficznej.

Szymon Rabiej

Konferencje - aktualności

08 maja 2024

Ruszyły zapisy na X edycję konferencji „Informacja przestrzenna IMPULSEM dla rozwoju lokalnego", która odbędzie się w dniach 4 – 5 czerwca 2024 roku we Wrocławiu.

24 kwietnia 2024

W dniach 4-5 listopada 2024 roku odbędzie się XXXII Konferencja Polskiego Towarzystwa Informacji Przestrzennej pod hasłem "Geoinformacja w czasach sztucznej inteligencji".

22 kwietnia 2024

W dniach 18-19 kwietnia odbyła się XVIII Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji, podczas której członkowie studenckich kół prezentowali swoje dotychczasowe wyniki w formie referatów i posterów.

15 kwietnia 2024

Konferencja „Technologie satelitarne w zarządzaniu kryzysowym” odbędzie się w dniach 27-28 maja br. w Gdańsku, w Europejskim Centrum Solidarności, a zaadresowana jest do decydentów, administracji...

03 kwietnia 2024

W dniach 23-25 września 2024 r. w Olsztynie odbędzie się XLVI Ogólnopolska Konferencja Kartograficzna pod hasłem „Od Kopernika do współczesnej geoinformatyki – interdyscyplinarne podejście do...

28 marca 2024

WODGiK w Katowicach zaprasza na III edycję konferencji "Regionalna Infrastruktur Informacji Przestrzennej na rzecz rozwoju społeczeństwa informacyjnego. GIS na szczycie".

27 marca 2024

W dniach 14-19 czerwca 2024 r w Pradze odbędzie się GRASS GIS Community meeting - spotkanie użytkowników i programistów tego wolnego oprogramowania GIS.

22 marca 2024

W dniach 25-26 czerwca 2024 roku w Poznaniu odbędzie się III Spotkanie użytkowników QGIS, czyli ogólnopolska konferencja zrzeszająca wszystkich entuzjastów oprogramowania.

20 marca 2024

W Podzamczu pod Chęcinami odbyła się jubileuszowa X Świętokrzyska Konferencja Geodezyjna. To wydarzenie, które już od dekady gromadzi specjalistów z dziedziny geodezji i kartografii z całego regionu...

19 marca 2024

Można już zapisywać się na XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Naukowe „Fotogrametria, teledetekcja i geoinformatyka - Innowacje w pozyskiwaniu i przetwarzaniu danych przestrzennych”, które odbędzie się w...

Nasze patronaty

XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Fotogrametryczno-Teledetekcyjne
18-20 września 2024
INTERGEO 2023
10-12 października 2023
VIII Forum BioGIS
29-30.11.2023
GIS Day w Stolicy
23 listopada 2023

Quizy mapowe

Gdzie leży ten kraj?
Puzzle z mapą świata
Jaki to kraj?
Quiz WORLDLE - Jaki to kraj?
Wersja dla zaawansowanych
Geoquiz historyczny
EOGuesser