M@apy w sieci - podsumowanie

warsztaty frontW dniach 18 - 19 kwietnia w Sandomierzu odbyła się druga już konferencja z cyklu M@py w sieci. Tematem tegorocznego spotkania była "Kartograficzna wizualizacja przestrzeni miejskiej". Spotkanie, na które przybyło aż 135 uczestników odbyło się w Hotelu Sarmata, który jest bardzo ładnie odnowionym zespołem dworskim, położonym u stóp murów miejskich Sandomierza.

Spotkanie było kolejną okazją do romansu świata nauki, biznesu i zarządzania, a sala konferencyjna Hotelu Sarmata została na dwa dni szczelnie obstawiona stoiskami ESRI, Autodesk i HP. Przedstawiciele tych i ośmiu innych czołowych firm GIS-owych z całego kraju dzielili się podczas wystąpień swoimi rozwiązaniami. Wśród słuchaczy znaleźli się samorządowcy, pracownicy instytucji państwowych, firm prywatnych oraz doktoranci polskich uczelni. Nie zabrakło również naukowców z uczelni zajmujących się geoinformacją, którzy do doliny Wisły dotarli z Poznania, Krakowa, Warszawy, Wrocławia i Olsztyna, a także reprezentantów GUGIK i PIG.

Uczestnicy

Wszystkich przywitał burmistrz Sandomierza pan Jerzy Borowski, który przedstawił interesującą historię miasta, po czym rozpoczęły się prezentacje. Przez dwa dni wygłoszono 28 referatów o różnorodnej tematyce, choć wspólnym mianownikiem dla wszystkich była wizualizacji przestrzeni miejskiej i reprezentacja kartograficzna map internetowych. Jak słusznie zauważono, jest to zagadnienie bardzo ważne, gdyż coraz więcej informacji przekazywanej w społeczeństwie informacyjnym wiąże się z geolokalizacją, co jest wielkim zadaniem dla projektantów serwisów internetowych, a z drugiej strony dla programistów i informatyków.

HP ploterZaprezentowano nowe rozwiązania technologiczne z dziedziny zarządzania dla samorządów, a rozmowy w kuluarach prawdopodobnie zaowocują kilkoma ich wdrożeniami do rzeczywistości. Wielu prelegentów odwoływało się do serwisów internetowych rozważając na konkretnych przykładach czy piękno mapy może być połączone z jej użytecznością. Bardzo cenny był tu głos Jakuba Gwizdały z Thinking Architects i p. Michała Kukułki, którzy wskazywali na błędy popełniane w prezentacji kartograficznej map internetowych i w przekazie informacji geograficznej. Na przykładzie Bytomia, Warszawy i Łodzi można było zobaczyć jak działać może współczesny urząd miasta. Szczególnie widać to było na przykładzie ostatniego z wymienionych ośrodków, gdzie cały urząd i podległe mu jednostki korzystają z dobrodziejstw cyfrowej Ewidencji Gruntów i Budynków jako głównej bazy danych dla całego systemu zarządzania.

szukanie niedzwiedziaJednym z częściej powtarzanych przez te dwa dni słów była chmura - chmura punktów lub obliczeniowa. Wydaje się, że do chmury przenosi się spora część GIS-owego środowiska, a szczególnie w dziedzinie serwisów internetowych, z których korzystają instytucje i organizacje. Ciekawa była również opowieść o GIS historycznym (hGIS), który w Polsce jest odkrywany, a który ma za zadanie odtworzenie historii dzięki mapom archiwalnym. Więcej o tym projekcie przeczytać można na http://www.hgis.cartoninjas.net/

Po dwóch sesjach referatowych, które odbyły się pierwszego dnia konferencji bardzo miłym i pożytecznym zarazem przerywnikiem były zajęcia praktyczne przygotowane przez pracowników Tatrzańskiego Parku Narodowego. Uczestnicy spotkania podzieleni na grupy mieli odnaleźć przy pomocy urządzeń GPS niedźwiedzia, który zawędrował z Tatr aż do Sandomierza. Większości udało się to bezbłędnie i niedźwiedź został sprowadzony do Hotelu, gdzie odbywały się kolejne wystąpienia.

niedzwiedz znaleziony

Niedźwiedź znaleziony

Niezwykle istotną częścią konferencji były warsztaty komputerowe, na które przeznaczono aż pięć godzin. Można było się na nich zaznajomić z najnowszymi produktami Autodesk (jak choćby wypuszczony przed miesiącem Infrastructure Modeler 2013, AutoCAD Map czy Intergis), ESRI (ArcGIS Online oraz ArcGIS 3D Analyst 10.0). Od podstaw można było poznać Quantum GIS oraz GeoMedia Smart Client. HP zapewniło do pracy 10 stacji roboczych oraz zaprezentowało jeden z najnowszych ploterów dedykowanych do druku projektów, planów i map.

Warsztaty Quantum

Warsztaty z Quantum GIS

Co dalej z konferencją M@py w sieci? Intencją organizatorów jest, żeby była ona wydarzeniem cyklicznym. Kolejnej edycji należy się więc spodziewać za 1,5 - 2 lata, zapewne gdzieś w środkowej Polsce. Na pewno jednak tematem przewodnim pozostaną internetowe zastosowania kartografii.

Szymon Rabiej

Konferencje - aktualności

08 maja 2024

Ruszyły zapisy na X edycję konferencji „Informacja przestrzenna IMPULSEM dla rozwoju lokalnego", która odbędzie się w dniach 4 – 5 czerwca 2024 roku we Wrocławiu.

24 kwietnia 2024

W dniach 4-5 listopada 2024 roku odbędzie się XXXII Konferencja Polskiego Towarzystwa Informacji Przestrzennej pod hasłem "Geoinformacja w czasach sztucznej inteligencji".

22 kwietnia 2024

W dniach 18-19 kwietnia odbyła się XVIII Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji, podczas której członkowie studenckich kół prezentowali swoje dotychczasowe wyniki w formie referatów i posterów.

15 kwietnia 2024

Konferencja „Technologie satelitarne w zarządzaniu kryzysowym” odbędzie się w dniach 27-28 maja br. w Gdańsku, w Europejskim Centrum Solidarności, a zaadresowana jest do decydentów, administracji...

03 kwietnia 2024

W dniach 23-25 września 2024 r. w Olsztynie odbędzie się XLVI Ogólnopolska Konferencja Kartograficzna pod hasłem „Od Kopernika do współczesnej geoinformatyki – interdyscyplinarne podejście do...

28 marca 2024

WODGiK w Katowicach zaprasza na III edycję konferencji "Regionalna Infrastruktur Informacji Przestrzennej na rzecz rozwoju społeczeństwa informacyjnego. GIS na szczycie".

27 marca 2024

W dniach 14-19 czerwca 2024 r w Pradze odbędzie się GRASS GIS Community meeting - spotkanie użytkowników i programistów tego wolnego oprogramowania GIS.

22 marca 2024

W dniach 25-26 czerwca 2024 roku w Poznaniu odbędzie się III Spotkanie użytkowników QGIS, czyli ogólnopolska konferencja zrzeszająca wszystkich entuzjastów oprogramowania.

20 marca 2024

W Podzamczu pod Chęcinami odbyła się jubileuszowa X Świętokrzyska Konferencja Geodezyjna. To wydarzenie, które już od dekady gromadzi specjalistów z dziedziny geodezji i kartografii z całego regionu...

19 marca 2024

Można już zapisywać się na XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Naukowe „Fotogrametria, teledetekcja i geoinformatyka - Innowacje w pozyskiwaniu i przetwarzaniu danych przestrzennych”, które odbędzie się w...

Nasze patronaty

XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Fotogrametryczno-Teledetekcyjne
18-20 września 2024
INTERGEO 2023
10-12 października 2023
VIII Forum BioGIS
29-30.11.2023
GIS Day w Stolicy
23 listopada 2023

Quizy mapowe

Gdzie leży ten kraj?
Puzzle z mapą świata
Jaki to kraj?
Quiz WORLDLE - Jaki to kraj?
Wersja dla zaawansowanych
Geoquiz historyczny
EOGuesser