W Warszawie spotkali się studenci geoinformatyki i teledetekcji

telego dziekan frontW dniach 20-21 kwietnia na Wydziale Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego odbyła się I Ogólnopolska Konferencja Studentów Geoinformatyki i Teledetekcji, zorganizowana w celu zaprezentowania osiągnięć naukowych studentów i doktorantów z całej Polski, a także w celu integracji młodych badaczy specjalizujących się w geoinformatyce i teledetekcji.

Do uczestników konferencji należeli studenci z Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie, Politechniki Koszalińskiej, Politechniki Warszawskiej, Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Śląskiego, Wojskowej Akademii Technicznej im. J. Dąbrowskiego w Warszawie a także z Uniwersytetu w Poczdamie. Wśród zaproszonych gości znalazły się również firmy instytucje, takie jak: Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk, Esri Polska, Geosystems Polska, Instytut Geodezji i Kartografii, Intergraph Polska, MGGP Aero, ProGea Consulting, Taxus SI, Wasat, WGS84 Polska, WIGeoGIS, Wojskowa Akademia Techniczna.

Otwarcie konferencji, przemówienie Dziekana Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych UW (fot. Walery Stasiak)

Pierwszy dzień konferencji rozpoczął się od sesji referatowej, podczas której wygłoszone zostało siedem wystąpień. Kolejnym elementem były prezentacje firm i instytucji, po których odbył się panel dyskusyjny z ich przedstawicielami. Tematem "forum pracy" były możliwości zatrudnienia studentów kończących naukę i wymagania, jakie powinni oni spełniać. Na zakończenie części oficjalnej konferencji odbyła się sesja posterowa, podczas której uczestnicy zaprezentowali dwanaście posterów. Ostatnim elementem był wieczór integracyjny, podczas którego studenci i doktoranci rozegrali turniej kręglowy, w Centrum Rozrywki HulaKula, mieszczącym się w budynku Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego.

telego forum pracy

Forum pracy (fot. Walery Stasiak)

Drugiego dnia konferencji odbyły się dwie sesje referatowe, podczas których prelegenci zaprezentowali łącznie dwanaście referatów. Następnie przeprowadzone zostały konkursy na najlepszy referat oraz najlepszy poster. W konkursie na najlepszy referat można było wygrać tracker GPS Igot-U GT-600, ufundowany przez firmę ProGea Consulting. W konkursie na najlepszy poster nagrodą była nawigacja samochodowa Becker Traffic Assist Z100 Crocodile, ufundowana przez Panią Dorotę Marcinkowską. Najlepszymi referatami okazały się: "Wpływ turystyki na kondycję roślinności wzdłuż wybranych szlaków Doliny Gąsienicowej na przykładzie danych teledetekcyjnych" (Marlena Kycko, Bogdan Zagajewski z Uniwersytetu Warszawskiego, Anna Kozłowska, Magdalena Oprządek z Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania PAN), "Struktura przyrodnicza a plan zagospodarowania przestrzennego miasta Lublin" (Anna Łukasik, Paulina Owczarek, Małgorzata Tyszkiewicz, z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie), oraz "Zmiany kondycji roślinności w okolicach Czarnobyla na podstawie obrazów z satelity Landsat TM" (Aneta Modzelewska, Paulina Pochrybniak, Marek Mostowski, Anna Jarocińska z Uniwersytetu Warszawskiego). Spośród tych trzech referatów wylosowano jeden, który został nagrodzony i był to Wpływ turystyki na kondycję roślinności wzdłuż wybranych szlaków Doliny Gąsienicowej na przykładzie danych teledetekcyjnych. Zwycięzcą konkursu na najlepszy poster okazał się Pan Tomasz Kogut z Politechniki Koszalińskiej, tematem jego prezentacji była Automatyczna rekonstrukcja miasta 3d z nieuporządkowanego zbioru zdjęć. Wśród wszystkich uczestników konferencji rozlosowano pięć Atlasów fotointerpretacyjnych ufundowanych przez firmę MGGP Aero, a także 10 nawigacji GPS na telefon komórkowy MapaMap ufundowanych przez firmę IMAGIS. Ostatnim etapem konferencji były warsztaty z oprogramowania ArcGIS (Geoprzetwarzanie w ArcGIS Desktop czyli ModelBuilder w analizach GIS), QuantumGIS (Zastosowania QuantumGIS), technik hiperspektralnych (Hiperspektralne pomiary spektrometryczne ASD FieldSpec) oraz technik lidarowych (Tworzenie produktów wygenerowanych na podstawie lotniczego skaningu laserowego (ALS) w oprogramowaniu LP360).

Serdeczne podziękowania organizatorzy składają studentom i doktorantom z różnych ośrodków naukowych w Polsce, za ich przybycie. Równie wdzięczni są za wsparcie finansowe uzyskane od: Esri Polska, będącym sponsorem i partnerem technologicznym, Fundacji Uniwersytetu Warszawskiego, IMAGIS S.A., Intergraph Polska, Pani Doroty Marcinkowskiej, MGGP Aero, ProGea Consulting, Rady Konsultacyjnej ds. Studenckiego Ruchu Naukowego UW, Samorządu Studentów Uniwersytetu Warszawskiego, Wasat Sp. z o.o., WiGeoGIS, WGS84 Polska, Państwa Magdaleny i Marcina Wróbel, jak również od Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych UW.

Adriana Marcinkowska, Adrian Ochtyra

Koło Naukowe Geoinformatyki i Teledetekcji Uniwersytetu Warszawskiego

Konferencje - aktualności

08 maja 2024

Ruszyły zapisy na X edycję konferencji „Informacja przestrzenna IMPULSEM dla rozwoju lokalnego", która odbędzie się w dniach 4 – 5 czerwca 2024 roku we Wrocławiu.

24 kwietnia 2024

W dniach 4-5 listopada 2024 roku odbędzie się XXXII Konferencja Polskiego Towarzystwa Informacji Przestrzennej pod hasłem "Geoinformacja w czasach sztucznej inteligencji".

22 kwietnia 2024

W dniach 18-19 kwietnia odbyła się XVIII Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji, podczas której członkowie studenckich kół prezentowali swoje dotychczasowe wyniki w formie referatów i posterów.

15 kwietnia 2024

Konferencja „Technologie satelitarne w zarządzaniu kryzysowym” odbędzie się w dniach 27-28 maja br. w Gdańsku, w Europejskim Centrum Solidarności, a zaadresowana jest do decydentów, administracji...

03 kwietnia 2024

W dniach 23-25 września 2024 r. w Olsztynie odbędzie się XLVI Ogólnopolska Konferencja Kartograficzna pod hasłem „Od Kopernika do współczesnej geoinformatyki – interdyscyplinarne podejście do...

28 marca 2024

WODGiK w Katowicach zaprasza na III edycję konferencji "Regionalna Infrastruktur Informacji Przestrzennej na rzecz rozwoju społeczeństwa informacyjnego. GIS na szczycie".

27 marca 2024

W dniach 14-19 czerwca 2024 r w Pradze odbędzie się GRASS GIS Community meeting - spotkanie użytkowników i programistów tego wolnego oprogramowania GIS.

22 marca 2024

W dniach 25-26 czerwca 2024 roku w Poznaniu odbędzie się III Spotkanie użytkowników QGIS, czyli ogólnopolska konferencja zrzeszająca wszystkich entuzjastów oprogramowania.

20 marca 2024

W Podzamczu pod Chęcinami odbyła się jubileuszowa X Świętokrzyska Konferencja Geodezyjna. To wydarzenie, które już od dekady gromadzi specjalistów z dziedziny geodezji i kartografii z całego regionu...

19 marca 2024

Można już zapisywać się na XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Naukowe „Fotogrametria, teledetekcja i geoinformatyka - Innowacje w pozyskiwaniu i przetwarzaniu danych przestrzennych”, które odbędzie się w...

Nasze patronaty

XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Fotogrametryczno-Teledetekcyjne
18-20 września 2024
INTERGEO 2023
10-12 października 2023
VIII Forum BioGIS
29-30.11.2023
GIS Day w Stolicy
23 listopada 2023

Quizy mapowe

Gdzie leży ten kraj?
Puzzle z mapą świata
Jaki to kraj?
Quiz WORLDLE - Jaki to kraj?
Wersja dla zaawansowanych
Geoquiz historyczny
EOGuesser