Podsumowanie konferencji "GIS w nauce"

giswnauce frontW dniach 4 -5 czerwca obyła się w Łodzi konferencja poświęcona wykorzystywaniu Geograficznych Systemów Informacyjnych w nauce. Celem konferencji było interdyscyplinarne spojrzenie na wykorzystywanie technologii GIS w różnych dziedzinach.

W konferencji wzięło udział łącznie ponad 60 osób, wśród których byli: kartografowie, geodeci, hydrolodzy, klimatolodzy, planiści przestrzenni, urbaniści, architekci, informatycy, historycy, biolodzy, socjolodzy oraz ekonomiści. Byli oni przedstawicielami ośrodków naukowych z całej Polski: Gdańska, Katowic, Kielc, Krakowa, Lublina, Łodzi, Olsztyna, Poznania, Szczecina, Warszawy, Wrocławia. Wygłoszone zostały 22 referaty w trakcie 7 sesji plenarnych, odbyły się również 2 rodzaje warsztatów: z Pythona oraz ArcGIS.

Sam pomysł na tego typu konferencję zrodził się jesienią 2010 roku na konferencji organizowanej ESRI. Prof. Uniwersytetu Gdańskiego Jacek Urbański wraz z prof. Uniwersytetu Łódzkiego Iwoną Jażdżewską doszli do wniosku, że brakuje w środowisku konferencji, która mniej zajmowała by się sprawami technicznymi a bardziej naukowymi. Wspólnymi siłami postanowili zorganizować spotkanie, które połączyłoby fachowców z różnych dziedzin wykorzystującymi GIS i pozwoliłoby na podzielenie się efektami swojej pracy. W wyniku ich współpracy doszło do konferencji, której tradycja będzie kontynuowana.

prof. Jacek Urbański i prof. Iwona Jażdżewska

Pierwszego dnia, po oficjalnym otwarciu, miały miejsce dwie sesje referatowe, zakończone dyskusjami. Po południu odbyły się równolegle warsztaty z Pythona oraz ArcGIS. Cieszyły się one dużym zainteresowaniem a co ważniejsze, taką okazję do nauki wykorzystywali zarówno profesorowie jaki i Ci, którzy na tytuły dopiero pracują. Pewne utrudnienia sprzętowe sprawiły, że warsztaty nie mogły się odbyć w pełni, dla wielu jednak stały się impulsem do dalszej edukacji w tym kierunku. Pierwszy dzień zakończył się spacerem po Piotrkowskiej oraz integracją w jednym z lokali na najsłynniejszej ulicy Łodzi.

Drugiego dnia miały miejsce kolejne sesje referatowe. Niestety, z powodu ograniczeń czasowych dwukrotnie dwie sesje były prowadzone równolegle, każdy więc musiał dokonać wyboru których referatów chce posłuchać. Pewnym ułatwieniem decyzji była zbieżność tematyki poruszanej w kolejnych referatach w trakcie jednej sesji. Ostatnia sesja była już sesją wspólną na niej miało też miejsce podsumowanie i zakończenie konferencji.

Konferencja dobrze wpisywała się w aktualne problemy związane z rolą GIS w nauce. Czy jest to jedynie narzędzie pracy, czy może powstaje z niego już osobna nauka? Czy powinien być wykorzystywany jedynie praktyczne, czy może być pełnoprawną częścią warsztatu pracy naukowca? Spotkanie nie udzieliło odpowiedzi na te dylematy, jednak pokazało pewne trendy, a różnorodność tematyki referatów pokazała, że odpowiedź na nie nie będzie prosta.

uczestnicy sala1

Mocną stroną konferencji było to, że udało się zebrać fachowców z wielu różnych dziedzin. Obecni byli ci, którzy od lat używają technologii GIS, jak i ci, którzy dopiero odkrywają jego możliwości w swojej pracy. Pokazano zarówno nowe możliwości techniki, jak i sposoby ponownego podejścia do różnych teorii od dawna obecnych w nauce (np. teorii grafów). Wszystkie referaty były na wysokim poziomie i słuchając ich dało się odczuć, że wygłaszają je prawdziwi pasjonaci. Cała konferencja upływała w pozytywnej atmosferze i wzajemnej życzliwości. Wielu referujących usłyszało cenne wskazówki do swojej dalszej pracy. Uniwersytet Łódzki okazał się być dobrym gospodarzem w czym duży udział miała tamtejsza kadra naukowa i jeszcze działające nieoficjalnie Koło Naukowe "Piksel". Pewnym mankamentem były równoległe sesje referatowe, jednak liczba zgłoszonych referatów nie pozwoliła na inne rozwiązanie sprawy. Pokazuje to jak bardzo potrzebna było takie spotkanie i jak cenna była ta inicjatywa.

Uczestnicy konferencji

Najlepsze prace przedstawione na konferencji zostaną opublikowane w czasopiśmie Folia Geographica Socio-Oeconomica, któremu zostało przyznane 6 pkt. w systemie oceny czasopism naukowych.

Z żalem przyjęto fakt, że następna spotkanie pod hasłem "GIS w nauce" odbędzie się dopiero za dwa lata. Co prawda istnieją pewne plany związane z rokiem przyszłym, jednak dopiero konferencji w Gdańsku w 2014 roku możemy być pewni.

Justyna Tarsa

Konferencje - aktualności

08 maja 2024

Ruszyły zapisy na X edycję konferencji „Informacja przestrzenna IMPULSEM dla rozwoju lokalnego", która odbędzie się w dniach 4 – 5 czerwca 2024 roku we Wrocławiu.

24 kwietnia 2024

W dniach 4-5 listopada 2024 roku odbędzie się XXXII Konferencja Polskiego Towarzystwa Informacji Przestrzennej pod hasłem "Geoinformacja w czasach sztucznej inteligencji".

22 kwietnia 2024

W dniach 18-19 kwietnia odbyła się XVIII Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji, podczas której członkowie studenckich kół prezentowali swoje dotychczasowe wyniki w formie referatów i posterów.

15 kwietnia 2024

Konferencja „Technologie satelitarne w zarządzaniu kryzysowym” odbędzie się w dniach 27-28 maja br. w Gdańsku, w Europejskim Centrum Solidarności, a zaadresowana jest do decydentów, administracji...

03 kwietnia 2024

W dniach 23-25 września 2024 r. w Olsztynie odbędzie się XLVI Ogólnopolska Konferencja Kartograficzna pod hasłem „Od Kopernika do współczesnej geoinformatyki – interdyscyplinarne podejście do...

28 marca 2024

WODGiK w Katowicach zaprasza na III edycję konferencji "Regionalna Infrastruktur Informacji Przestrzennej na rzecz rozwoju społeczeństwa informacyjnego. GIS na szczycie".

27 marca 2024

W dniach 14-19 czerwca 2024 r w Pradze odbędzie się GRASS GIS Community meeting - spotkanie użytkowników i programistów tego wolnego oprogramowania GIS.

22 marca 2024

W dniach 25-26 czerwca 2024 roku w Poznaniu odbędzie się III Spotkanie użytkowników QGIS, czyli ogólnopolska konferencja zrzeszająca wszystkich entuzjastów oprogramowania.

20 marca 2024

W Podzamczu pod Chęcinami odbyła się jubileuszowa X Świętokrzyska Konferencja Geodezyjna. To wydarzenie, które już od dekady gromadzi specjalistów z dziedziny geodezji i kartografii z całego regionu...

19 marca 2024

Można już zapisywać się na XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Naukowe „Fotogrametria, teledetekcja i geoinformatyka - Innowacje w pozyskiwaniu i przetwarzaniu danych przestrzennych”, które odbędzie się w...

Nasze patronaty

XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Fotogrametryczno-Teledetekcyjne
18-20 września 2024
INTERGEO 2023
10-12 października 2023
VIII Forum BioGIS
29-30.11.2023
GIS Day w Stolicy
23 listopada 2023

Quizy mapowe

Gdzie leży ten kraj?
Puzzle z mapą świata
Jaki to kraj?
Quiz WORLDLE - Jaki to kraj?
Wersja dla zaawansowanych
Geoquiz historyczny
EOGuesser