Geodezyjne Technologie Pomiarowe 2013 - relacja

W dniach 23-25 maja w Warszawie odbyła się II Międzynarodowa Konferencja "Geodezyjne Technologie Pomiarowe". Śmiało można powiedzieć, iż było to jedno z najciekawszych wydarzeń w branży w tym roku. Nie zabrakło ciekawych referatów, prezentacji nowego sprzętu, a także atrakcji, jak latający pingwin czy sztuczna mewa.

Konferencja organizowana była na Politechnice Warszawskiej oraz w Obserwatorium Astronomiczno-Geodezyjnym w Józefosławiu przez Wydział Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej przy współpracy z Radą Doktorantów Wydziału Geodezji i Kartografii PW oraz Wydziałową Radą Samorządu Wydziału Geodezji i Kartografii PW i Stowarzyszeniem Studentów "GEOIDA". Wydarzenie objęte zostało patronatem Prezesa Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii, J.M. Rektora Politechniki Warszawskiej, Prezesa Stowarzyszenia Geodetów Polskich oraz Polskiego Towarzystwa Fotogrametrii i Teledetekcji.

Konferencję otworzyła Dziekan Wydziału Geodezji i Kartografii prof. dr hab. Alina Maciejewska. Następnie uczestników powitał Rektor Politechniki Warszawskiej prof. dr hab. inż. Jan Szmidt, a po nim głos zabrał Główny Geodeta Kraju, Kazimierz Bujakowski, który podkreślił działania GUGiK na polu pozyskiwania danych przestrzennych (ISOK) i jednocześnie zachęcił do dyskusji nad zmianami w prawie w zakresie zbierania danych z wykorzystaniem najnowszych technologii, a przede wszystkim regulacji prawnych na lini wykonawcy i ośrodki geodezyjne.

Podczas dwóch dni wygłoszonych zostało blisko 50 referatów. Taką ilością prezentacji można by było wypełnić program przynajmniej kilku konferencji, dlatego w Warszawie organizatorzy, prelegenci i słuchacze musieli wykazać się dużą wytrwałością, ale było warto.

Zaczęło się od wystąpień zaproszonych profesorów z zagranicy. Norbert Pfeifer z Politechniki Wiedeńskiej zaprezentował wykorzystanie lotniczego i naziemnego skaningu laserowego (w tym full waveform) w monitorowaniu osuwisk. Ayman Habib z Uniwersytetu w Calgary powiedział o kalibracji systemów skaningu laserowego i kontroli jakości danych. Pierwszą sesję zakończył referta Andreasa Nüchtera z Uniwersytetu w Bremen nt. optymalizacji przetwarzania chmur punktów z mobilnego skaningu laserowego.

Druga sesja poświęcona była Bezzałogowym Systemom Latającym, w której o możliwościach tej coraz popularniejsze w naszym kraju technologii mówili przedstawiciele firm RoboKopter, RoboKopter Technologies oraz Fotomapy. Natomiast Michał Wojas z firmy FlyTech powiedział o problemach prawnych i braku odpowiednich regulacji, co znacznie utrudnia korzystanie z bezzałogowców.

Niewątpliwie największą atrakcją pierwszego dnia był pokaz rozwiązań bionicznych, który w Malej Auli PW zgromadził kilkaset osób. Zaprezentowano na niej latające maszyny - pingwina, meduzę (na zdjęciu po lewej) i mewę. Te niezwykłe roboty powstają w ramach programu Bionic Learning Network firmy Festo, którego celem jest badanie nowych, energooszczędnych technologii w oparciu o naturę i wdrażanie ich na polu automatyzacji. Co to ma wspólnego z geodezją? Tego nie powiedziano, można tylko przypuszczać, że jako bezzałogowce można wykorzystać je do pozyskiwania danych. W każdym razie wrażenie przelatującej meduzy nad głową było niesamowite.

Pierwszy dzień zakończyła sesja dotycząca systemów nawigacyjnych.

Drugi dzień to kolejne sesje referatowe poświęcone fotogrametrii, pozyskiwaniu danych metodą skaningu laserowego czy integracji danych 3D. Dużo było o projekcie ISOK, który przybliżył Piotr Woźniak z GUGiK. Zainteresowanie wzbudził także referat Mirosławy Kaszczuk z WAT nt. wielospektralnej głowicy laserowej do rozpoznania i analizy elementów terenu z przeznaczeniem do zastosowania na platformach bezzałogowych.

Konferencji towarzyszyła wystawa w Dużej Auli Gmachu Głównego Politechniki Warszawskiej, gdzie swój sprzęt i pomysły prezentowało blisko 30 wystawców - producentów sprzętu i oprogramowania pomiarowego, dystrybutorów, wykonawców usług geodezyjnych. Jednak największym zainteresowaniem cieszyły się stoiska z bazzałogowcami, a było ich kilka. RoboKopter prezentował w pełni zautomatyzowaną platformę GEO 100one umożliwiającą wykonywanie zdjęć ukośnych i pionowych. Swoje rozwiązania, służące np. do monitorowania i paszportyzacji sieci ciepłowniczych, energetycznych oraz gazowniczych, pokazała firma Robokopter Technolgies, FlyTech zaprezentował bezzałogowy samolot obserwacyjny FTO1 w układzie latającego skrzydła. Projekt ten znajduje się jeszcze w fazie proptotypowej i ciągle trwają prace nad dokończeniem wersji demonstracyjnej w pełnowymiarowej skali, ale już zapowiada się bardzo ciekawie. Natomiast firma Geotronics Polska wzbogaciła swoją ofertę o bezzałogowca Gatewing X100 (na zdjęciu poniżej).

W ramach Konferencji odbyły sie także warsztaty wybranych firm w zakresie sprzętu i oprogramowania, a całość zakończył Geopiknik w Obserwatorium Astronomiczno-Geodezyjnym w Józefosławiu.

Wśród uczestników można było spotkać przedstawicieli środowiska naukowego, przedsiębiorców, a także studentów. Zarówno w programie sesji referatowych, jak i warsztatów, każdy mógł znaleźc coś dla siebie. Nie było miejsca na nudę, a wręcz przeciwnie, czasami tylko na wszystko brakowało czasu. Podsumowując, jak na drugą edycję impezy, wyglądało to całkiem obiecująco i jak tak dalej pójdzie to już wkrótce możemy mieć takie nasze polskie Intergeo.

Zobacz galerię zdjęć

Konferencje - aktualności

08 maja 2024

Ruszyły zapisy na X edycję konferencji „Informacja przestrzenna IMPULSEM dla rozwoju lokalnego", która odbędzie się w dniach 4 – 5 czerwca 2024 roku we Wrocławiu.

24 kwietnia 2024

W dniach 4-5 listopada 2024 roku odbędzie się XXXII Konferencja Polskiego Towarzystwa Informacji Przestrzennej pod hasłem "Geoinformacja w czasach sztucznej inteligencji".

22 kwietnia 2024

W dniach 18-19 kwietnia odbyła się XVIII Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji, podczas której członkowie studenckich kół prezentowali swoje dotychczasowe wyniki w formie referatów i posterów.

15 kwietnia 2024

Konferencja „Technologie satelitarne w zarządzaniu kryzysowym” odbędzie się w dniach 27-28 maja br. w Gdańsku, w Europejskim Centrum Solidarności, a zaadresowana jest do decydentów, administracji...

03 kwietnia 2024

W dniach 23-25 września 2024 r. w Olsztynie odbędzie się XLVI Ogólnopolska Konferencja Kartograficzna pod hasłem „Od Kopernika do współczesnej geoinformatyki – interdyscyplinarne podejście do...

28 marca 2024

WODGiK w Katowicach zaprasza na III edycję konferencji "Regionalna Infrastruktur Informacji Przestrzennej na rzecz rozwoju społeczeństwa informacyjnego. GIS na szczycie".

27 marca 2024

W dniach 14-19 czerwca 2024 r w Pradze odbędzie się GRASS GIS Community meeting - spotkanie użytkowników i programistów tego wolnego oprogramowania GIS.

22 marca 2024

W dniach 25-26 czerwca 2024 roku w Poznaniu odbędzie się III Spotkanie użytkowników QGIS, czyli ogólnopolska konferencja zrzeszająca wszystkich entuzjastów oprogramowania.

20 marca 2024

W Podzamczu pod Chęcinami odbyła się jubileuszowa X Świętokrzyska Konferencja Geodezyjna. To wydarzenie, które już od dekady gromadzi specjalistów z dziedziny geodezji i kartografii z całego regionu...

19 marca 2024

Można już zapisywać się na XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Naukowe „Fotogrametria, teledetekcja i geoinformatyka - Innowacje w pozyskiwaniu i przetwarzaniu danych przestrzennych”, które odbędzie się w...

Nasze patronaty

XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Fotogrametryczno-Teledetekcyjne
18-20 września 2024
INTERGEO 2023
10-12 października 2023
VIII Forum BioGIS
29-30.11.2023
GIS Day w Stolicy
23 listopada 2023

Quizy mapowe

Gdzie leży ten kraj?
Puzzle z mapą świata
Jaki to kraj?
Quiz WORLDLE - Jaki to kraj?
Wersja dla zaawansowanych
Geoquiz historyczny
EOGuesser