Relacja z konferencji Navigation Trends 2013

20 czerwca warszawskie Centrum Konferencyjne Adgar Plaza gościło uczestników Navigation Trends 2013 - konferencji dotyczącej produktów i usług z sektora systemów nawigacji satelitarnej.

Po krótkim powitaniu i słowie od organizatora - Pawła Kacperka, redaktora naczelnago portalu lokalizacja.info, w temat technologii satelitarnych wprowadził Dariusz Tanajewski z Uniwersytwtu Warmińsko-Mazurskiego. Segmenty kosmiczny, naziemny i użytkownika, satelitarne systemy wspomagające muszą być sprawnie działającą maszyną, by niezawodnie prowadzić do celu rosnącą liczbę użytkowników. W ciągu kilkudziesięciu lat cała struktura dynamicznie się rozwinęła doprowadzając do pełnej operacyjności amerykański GPS-Navstar oraz rosyjski Glonass, a częściowej europejski Galileo i chiński Beidou. Naturalnym przedłużeniem tej prezentacji była wypowiedź pracownika Ministerstwa Adfministracji i Cyfryzacji na temat przyszłości Galileo. By prace nad systemem mogły posunąć się do przodu potrzebne są przede wszystkim dwa czynniki: odpowiednie akty prawne oraz rezerwacja odpowienich funduszy. Aktualnie prowadzone są intensywne prace legislacyjne nad działaniem agencji zarządzającej systemem oraz normujące sposób jego eksploatacji, a ostatnio zatwierdzony budżet unijny na lata 2014-2020 przeznacza 6 mld 300 mln na rozwój Galileo (z czego część pieniędzy będzie przeznaczona na aplikacje otwarte). Aktualnie nad naszymi głowami latają już 4 satelity, a w 2014 ma być ich łącznie 13. Pozytywną wiadomością jest również fakt, że centrum operacyjne Galileo znajduje się w Pradze, a pracujący tam Polacy są postrzegani jako cenni fachowcy. W prace nad europejskim satelitarnym systemem wspomagającym zaangażowane są również polskie jednostki: Uniwersytet Warmińsko-Mazurski, Polska Agencja Żeglugi Powietrznej oraz Wyższa Szkoła Oficerska Sił Powietrznych w Dęblinie.

W kolejnym wystąpieniu na pytanie "Jak powstają mapy cyfrowe?" próbował odpowiedzieć Marcin Maroszek z firmy Emapa, która dostarcza mapy m.in. do takich serwisów jak: docelu.pl, jakdojade.pl czy superpolska.info. Prelegent zwracał szczególną uwagę na sposób oraz istotność aktualizacji map. Tomasz Witt z firmy Norbsoft mówił na temat "Geolokalizacji w aplikacjach mobilnych w Polsce - przykładach zastosowania lokalizacji GPS/GSM". Polska na tle innych państw świata wyróżnia się silną pozycją Windows wśród systemów mobilnych - ok. 16 % udziału w rynku, co daje drugie miejsce (wg tendencji światowych Windows zajmuje dopiero trzecią pozycję na rynku za Androidem i iOS-em). W prezentacji przedstawiono również różne sposoby geolokalizacji w aplikacjach: od klasycznego umieszczenia na mapach interesujących nas obiektów, przez linkowanie map aż po poszerzoną rzeczywistość. Zauważalne są równocześnie pewne nowe trendy: zanik prywatności, zintegrowanie w social media funkcji lokalizacyjnych, wzrost zainteresowania danymi geolokalizowanymi przez firmy marketingowe. W dalszej kolejności Magnus Gagnelid z firmy Eniro Polska (twórcy Panoramy Firm) mówił o "Wyszukiwaniu lokalnym na mapach mobilnych". W ostatnich latach nastąpiły znaczne zmiany w interakcjach społecznych: dziś gdy potrzebujemy np. znaleźć aptekę, coraz częściej wyszukujemy ją w telefonie komórkowym, a nie pytamy się przechodniów, czy dzwonimy do znajomych. Brak przedsiębiorstwa w bazie danych wyszukiwarki sprawia, że spada liczba jej potencjalnych klientów. "Nawigacja dla Kowalskiego i dla Biznesu" to temat prelekcji Łukasza Brzostka z firmy Imagis S.A., polskiego dystrybutora MapInfo, z którego w najbliższym czasie zacznie korzytać platforma społecznościowa facebook. Również w tej prezentacji podkreślono, jak ważną marketingowo kwestią jest geolokalizacja, ponadto zaznaczono coraz intensywniejszą potrzebę dostosowywania własnych produktów do indywidualnych potrzeb klientów.

uczestnicy panelu dyskusyjnegoZebranie tak wielu przedstawicieli i fachowców branży nawigacyjnej sprawiło, że konieczne było podjęcie dyskusji o przyszłości i dalszym rozwoju tej sfery. Moderatorem panelu "Nawigacja PND vs. nawigacja mobilna" został Tomasz Okurowski, redaktor prowadzący caraudio.auto-swiat.pl, a uczestnicy panelu byli: Łukasz Brzostek [Imagis], Piotr Laube [BMW Polska], Adam Rosiak [Media-Tech], Marek Krygier (Coyote Polska), Janusz M. Kamiński (AutoMapa) oraz Konrad Telakowiec (Navmax). Jak często należy aktualizować mapy? Jaka będzie idealna navigacja w przyszłości? Które rozwiązania sprawdzać się będą najlepiej (PND, nawigacja mobilna, wbudowana w auto, telefon sparowany z samochodem)? To tylko niektóre z pytań, jakie zadawali sobie nawzajem zaproszeni goście oraz publiczność.

Po dyskusji Marek Wcisło z firmy T-Mobile przybliżył kwestie reklamy geotargetowanej. Wysoka skuteczność tego typu działań daje nowe możliwości marketingowe, a dobrze przeprowadzona kampania może odnieść znaczny sukces. Następnie usługi dla flot samochodowych prezentowała firma Gannet Guard Systems. To przedsiębiorstwo specjalizuje się przede wszystkim w niezależnym od GPS systemie antykradzieżowy. Na konferencji nie zabrakło również prawnych aspektów: o monitoringu pracownika w miejscu pracy a ochronie danych osobowych pracownika mówił Kamil Wiśniewski, prawnik na co dzień pracujący dla ECS Polska Sp. z o.o. O kim się mówi w sieci? Jakie marki z branży usług nawigacyjnych są najbardziej popularne w polskim internecie? Omówienie badania przeprowadzonego przez SentiOne" - to temat ostatniej prezentacji wygłoszonej przez Kamila Bargiela. Z badań wynika, że firmy z branży nawigacyjnej mają spore możliwości jeśli chodzi o reklamę i polepszenie wizerunku w internecie oraz, że dotychczasowo ten potencjał jest praktycznie niewykorzystany.

W tak dynamicznie rozwijającym się środowisku warto również przypatrzeć się nowym graczom na rynku: stąd startup session, polegająca na 10 minutowych prezentacjach z branży usług lokalizacyjnych. W sesji brały udział: VESystems (monitoring pojazdów), Navatar (cyfrowe CB), Navmax (nawigacje, zarządzanie flotą samochodową), Coyote (nawigacje, które w znacznej mierze opierają się na informacjach dodawanych przez innych kierowców) oraz Mediatech (kamery do aut, tablety wraz z nawigacją). Zwycięzca (Mediatech) otrzymał roczną kampanię reklamową w portalu lokalizacja.info oraz 3-miesięczną na Panoramie Firm. Ostatnią częścią konferencji było wręczenie nagród - Lokalizatory Roku dla najlepszych produktów i usług oraz losowanie nagród dla uczestników.

Cała konferencja upłynęło w młej atmosferze, przy zręcznym moderowaniu przez Kubę Klawiter oraz Paweła Kacperka, redaktora naczelnego portalu lokalizacja.info. Już za rok odbędzie się kolejna edycja Navigation Trends.

Justyna Tarsa

 

Konferencje - aktualności

08 maja 2024

Ruszyły zapisy na X edycję konferencji „Informacja przestrzenna IMPULSEM dla rozwoju lokalnego", która odbędzie się w dniach 4 – 5 czerwca 2024 roku we Wrocławiu.

24 kwietnia 2024

W dniach 4-5 listopada 2024 roku odbędzie się XXXII Konferencja Polskiego Towarzystwa Informacji Przestrzennej pod hasłem "Geoinformacja w czasach sztucznej inteligencji".

22 kwietnia 2024

W dniach 18-19 kwietnia odbyła się XVIII Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji, podczas której członkowie studenckich kół prezentowali swoje dotychczasowe wyniki w formie referatów i posterów.

15 kwietnia 2024

Konferencja „Technologie satelitarne w zarządzaniu kryzysowym” odbędzie się w dniach 27-28 maja br. w Gdańsku, w Europejskim Centrum Solidarności, a zaadresowana jest do decydentów, administracji...

03 kwietnia 2024

W dniach 23-25 września 2024 r. w Olsztynie odbędzie się XLVI Ogólnopolska Konferencja Kartograficzna pod hasłem „Od Kopernika do współczesnej geoinformatyki – interdyscyplinarne podejście do...

28 marca 2024

WODGiK w Katowicach zaprasza na III edycję konferencji "Regionalna Infrastruktur Informacji Przestrzennej na rzecz rozwoju społeczeństwa informacyjnego. GIS na szczycie".

27 marca 2024

W dniach 14-19 czerwca 2024 r w Pradze odbędzie się GRASS GIS Community meeting - spotkanie użytkowników i programistów tego wolnego oprogramowania GIS.

22 marca 2024

W dniach 25-26 czerwca 2024 roku w Poznaniu odbędzie się III Spotkanie użytkowników QGIS, czyli ogólnopolska konferencja zrzeszająca wszystkich entuzjastów oprogramowania.

20 marca 2024

W Podzamczu pod Chęcinami odbyła się jubileuszowa X Świętokrzyska Konferencja Geodezyjna. To wydarzenie, które już od dekady gromadzi specjalistów z dziedziny geodezji i kartografii z całego regionu...

19 marca 2024

Można już zapisywać się na XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Naukowe „Fotogrametria, teledetekcja i geoinformatyka - Innowacje w pozyskiwaniu i przetwarzaniu danych przestrzennych”, które odbędzie się w...

Nasze patronaty

XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Fotogrametryczno-Teledetekcyjne
18-20 września 2024
INTERGEO 2023
10-12 października 2023
VIII Forum BioGIS
29-30.11.2023
GIS Day w Stolicy
23 listopada 2023

Quizy mapowe

Gdzie leży ten kraj?
Puzzle z mapą świata
Jaki to kraj?
Quiz WORLDLE - Jaki to kraj?
Wersja dla zaawansowanych
Geoquiz historyczny
EOGuesser