• Szymon Rabiej

Podsumowanie XXII Szkoły Kartograficznej

szkola kartograficzna 2014W piątek (9 maja) zakończyła się XXII Szkoła Kartograficzna organizowana przez Zakład Geoinformatyki i Kartografii oraz Zakład Klimatologii i Ochrony Atmosfery Uniwersytetu Wrocławskiego.

Ze współpracy dwóch Zakładów wynikł również tamat konferencji - Geinformatics and Meteorlogical Science. Była to druga Szkoła, której językiem wykładowym był angielski, również druga w formule międzynarodowej.

Do zamku Książ pod Wałbrzychem, w którym odbywało się wydarzenie, przyjechało ponad sześćdziesięciu gości i uczestników. Na całą konferencję złożyło się pięć sesji tematycznych, w czasie których omawiano zagadnienia takie jak:

  • modelowanie procesów atmosferycznych od strony fizycznej jak i danych,
  • wizualizacja danych meteorologicznych i klimatologicznych,
  • klimatologiczne analizy przestrzenne i ich powiązanie z innymi dyscyplinami,
  • mapy, atlasy i serwisy kilmatologiczne.

Pewną nowością tegorocznej Szkoły byli tzw. keynote speakers. Ich wystąpienia otwierały każdą kolejną sesję tematyczną, a mieli za zadanie rzucić ogólne światło na dany temat, zaciekawienie nim słuchaczy. Keynote speakers dysponowali dłuższym czasem prezentacji niż inni prelegenci (odpowiedno 45 i 30 minut). Do roli tej zostali zaproszeni prof. dr hab. Zbigniew Ustrnul (Uniwersytet Jagielloński), dr Anthony Dore (Centrum Ekologii i Hydrologii Uniwersytetu w Edynburgu), prof. Heiko Baltzer (Centrum Badań Nad Krajobrazem i Klimatem, Uniwersytet w Leicester), Dapeng Yu (Uniwersytet w Loughborough) oraz dr Waldemar Spallek (Uniwersytet Wrocławski).

Po raz drugi w ramach konferencji zorganizowano również sesję posterową. Poza ukazaniem pracy doświadczonych naukowców była ona okazją do zaprezentowania się młodych, uzdolnionych studentów i doktorantów, którzy swoją przygodę z nauką dopiero zaczynają. Tematyka posterów związana była z tematem Szkoły. W czasie konferencji odbył się również pokazowy lot samolotem bezzałogowym, którego właścicielem jest Zakład Geoinformatyki i Kartografii UWr, a stacjonarnie przeprowadzono warsztaty z processingu zdjęć wykonanych podczas lotu do postaci ortofotomapy.

Od wielu lat ze Szkołą Kartograficzną związany jest organizowany przez Stowarzyszenie Kartografów Polskich konkurs na Mapę Roku oraz na Internetową Mapę Roku (w tym roku po raz trzeci). Spośród czterech kategorii, w których konkurs się odbywa, w tym roku nie rozegrano go w dwóch kategoriach: "Plan miasta" oraz "Szkolne mapy ścienne i atlasy". Jak powiedział dr Jan Krupski, rynek szkolnych wydawnictw kartograficznych jest już tak nasycony, że nowe wydawnictw prawie nie ma. W pozostałych kategoriach, a więc "Mapa turystyczna" oraz "Inne mapy i atlasy" zgłoszono odpowiednio 14 i i 7 publikacji. Wygrały mapy Georgian Caucasus 1:400 000, wyd. terraQuest oraz Atlas Gór Świata. Szczyty Marzeń, wyd. Express Map. W głosowaniu przeprowadzonym wśród uczestników XXII Szkoły Kartograficznej zwyciężyła mapa topograficzna, ark. Szymbark w skali 1: 10 000 w wersji cieniowanej, wyd. Urząd Marszałkowski w Gdańsku.

Nagrodę "Internetowej Mapy Roku im Krzysztofa Buczkowskiego" przyznano Mapie demograficznej Wrocławia zaprojektowanej i wykonanej przez Dział Informacji Przestrzennej Biura Rozwoju Wrocławia. Jak podkreślała dr hab. inż. Joanna Bac-Bronowicz, wiele wątpliwości w przypadku map internetowych budzi rzeczywisty wkład autorski w ich przygotowanie oraz udział różnorodnych źródeł danych w porównaniu do gotowych komponentów mapy uzyskanych np. przez serwisy WMS.

Jak mowił na zakończenie konferencji dr hab. Tomasz Niedzielski, przewodniczący komitetu organizacyjnego i naukowego Szkoły, spotkanie w Książu było owocne po wieloma względami. Poziom prezentacji był w większości bardzo wysoki, a konferencja była okazją do wymiany poglądów i dyskusji naukowych. Sam temat tegorocznej Szkoły był dosyć wąski, stąd też liczba uczestników Szkoły była nieco niższa niż w poprzednich latach. Konferencja ukazała kartografię jako dziedzinę wciąż żywą i fundamentalną dla analiz przestrzennych, a same mapy jako środek do zrozumienia i rozwiązywania istniejących problemów.

szkola kartograficzna 2014 sala

Kolejna, XXIII Szkoła Kartograficzna już za dwa lata. Rok 2016 będzie dla Polski wyjątkowy. Wtedy bowiem po raz pierwszy polskie miasto będzie Europejską Stolicą Kultury. W związku z tym XXIII Szkoła Kartograficyna odbędzie się najprawdopodbniej we Wrocławiu. Jej temat nie jest jeszcze znany. Warto natomiast nadmienić, że tematy zaprezentowane na poprzedniej konferencji z 2012 roku zostaną opublikowane przez pretiżowe wydawnictwo Springer-Birkhauser w zeszycie zatytułowanym Satellite Technologies in Geoinformation Science.

Konferencje - aktualności

08 maja 2024

Ruszyły zapisy na X edycję konferencji „Informacja przestrzenna IMPULSEM dla rozwoju lokalnego", która odbędzie się w dniach 4 – 5 czerwca 2024 roku we Wrocławiu.

24 kwietnia 2024

W dniach 4-5 listopada 2024 roku odbędzie się XXXII Konferencja Polskiego Towarzystwa Informacji Przestrzennej pod hasłem "Geoinformacja w czasach sztucznej inteligencji".

22 kwietnia 2024

W dniach 18-19 kwietnia odbyła się XVIII Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji, podczas której członkowie studenckich kół prezentowali swoje dotychczasowe wyniki w formie referatów i posterów.

15 kwietnia 2024

Konferencja „Technologie satelitarne w zarządzaniu kryzysowym” odbędzie się w dniach 27-28 maja br. w Gdańsku, w Europejskim Centrum Solidarności, a zaadresowana jest do decydentów, administracji...

03 kwietnia 2024

W dniach 23-25 września 2024 r. w Olsztynie odbędzie się XLVI Ogólnopolska Konferencja Kartograficzna pod hasłem „Od Kopernika do współczesnej geoinformatyki – interdyscyplinarne podejście do...

28 marca 2024

WODGiK w Katowicach zaprasza na III edycję konferencji "Regionalna Infrastruktur Informacji Przestrzennej na rzecz rozwoju społeczeństwa informacyjnego. GIS na szczycie".

27 marca 2024

W dniach 14-19 czerwca 2024 r w Pradze odbędzie się GRASS GIS Community meeting - spotkanie użytkowników i programistów tego wolnego oprogramowania GIS.

22 marca 2024

W dniach 25-26 czerwca 2024 roku w Poznaniu odbędzie się III Spotkanie użytkowników QGIS, czyli ogólnopolska konferencja zrzeszająca wszystkich entuzjastów oprogramowania.

20 marca 2024

W Podzamczu pod Chęcinami odbyła się jubileuszowa X Świętokrzyska Konferencja Geodezyjna. To wydarzenie, które już od dekady gromadzi specjalistów z dziedziny geodezji i kartografii z całego regionu...

19 marca 2024

Można już zapisywać się na XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Naukowe „Fotogrametria, teledetekcja i geoinformatyka - Innowacje w pozyskiwaniu i przetwarzaniu danych przestrzennych”, które odbędzie się w...

Nasze patronaty

XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Fotogrametryczno-Teledetekcyjne
18-20 września 2024
INTERGEO 2023
10-12 października 2023
VIII Forum BioGIS
29-30.11.2023
GIS Day w Stolicy
23 listopada 2023

Quizy mapowe

Gdzie leży ten kraj?
Puzzle z mapą świata
Jaki to kraj?
Quiz WORLDLE - Jaki to kraj?
Wersja dla zaawansowanych
Geoquiz historyczny
EOGuesser