• Michał Czerwiński

Relacja z IX Ogólnopolskiej Konferencji Studentów Geodezji

konferencja studentow geodezjiŚwietna organizacja i ciekawy dobór tematów. Oto jak krótko można podsumować IX Ogólnopolską Konferencję Studentów Geodezji, która odbyła się w dniach 8-9 maja w Warszawie w Gmachu Matematyki na kampusie Politechniki Warszawskiej. Organizatorem tego wydarzenia był Ogólnopolski Klub Studentów Geodezji.

Po przywitaniu gości został wygłoszony wykład inauguracyjny przez prof. Andrzeja Pachutę. Tematem przemówienia były badania geodezyjne w Arktyce i na Antarktydzie realizowane podczas wypraw polarnych przez naukowców Politechniki Warszawskiej. Fascynująca opowieść o polskich wyprawach i badaniach na Antarktydzie i na Arktyce wzbudziła zainteresowanie słuchaczy i nagrodzona została burzą oklasków.

Rozpoczął się panel referatowy. Wygłoszone referaty dotyczyły wyznaczania błędów wspólnych stacji ASG-EUPOS (przedstawiciele Wojskowej Akademii Technicznej), modelowania przebiegu quasigeodiy na terenach wysokogórskich (Akademia Górniczo-Hutnicza), weryfikacja wysokości wybranych szczytów Gór Krymskich (Uniwersytet Rolniczy w Krakowie). Bardzo ciekawym tematem był skaning laserowy jako narzędzie dla rzeczoznawców jako przykład praktycznego wykorzystania tej technologii przez nie-geodetów autorstwa studentów Wyższej Szkoły Inżynieryjno-Ekonomicznej z Rzeszowa. Poruszana była również problematyka związana z wyznaczaniem granic nieruchomości w związku z przeliczaniem współrzędnych układu 1965 na 2000 (Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu). Istotnym dla bezpieczeństwa jest zastosowanie pomiarów georadarowych i GPS do monitorowania wałów przeciwpowodziowych – takie konkluzje można było wysnuć po referacie studentów z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.

Drugi panel referatowy dotyczył: porównania przydatności modelu budynku wykonanego w oprogramowaniu Visual SFM i LeicaCyclone (Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu), kalibracji kamer wideo w stereometrycznym systemie niemetrycznym (WAT), wyznaczania podstawowych parametrów filtrów interferencyjnych (WAT). Przedstawiono także wykorzystanie technik naziemnego skanowania laserowego do inwentaryzacji Pałacu Pena (Akademia Górniczo-Hutnicza). Emocje wzbudził referat tyczący się tworzenia ortofotoplanu w programie Dephos na przykładzie krakowskiego graffiti autorstwa studentów Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie – porównano zwykłe zdjęcie graffiti „Smoka Wawelskiego” z wysokiej jakości ortofotoplanem, na korzyść tego drugiego. Zaprezentowano system półautomatycznego modelowania Kampusu Głównego PW na podstawie danych z lotniczego skaningu laserowego (Politechnika Warszawska) oraz budowę tatrzańskiej bazy danych osnowy za pomocą oprogramowania ArcGIS (AGH). Trzeci panel referatowy zapoczątkowała prezentacja sponsora – firmy ESRI Polska i dotyczyła funkcjonalności ArcGIS-a w „chmurze”. Następnie poruszono temat opracowania modelu numerycznego zachowania się zapory betonowej (Politechnika Warszawska). Kolejny referat dotyczył Analizy zmian pionowych na obiektach położonych na śródmiejskiej obwodnicy miasta Wrocław (Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu). Następna prezentacja mówiła o ocenie stanu linii brzegowej rzeki Kłodnica w rejonie obiektów budowlanych Politechniki Śląskiej podtopionych w 2010 r. (Politechnika Śląska).

Drugi dzień konferencji poruszał tematy dotyczące technologii określania współrzędnych przestrzennych. Referat na ten temat wygłosili przedstawiciele Wyższej Szkoły Inżynieryjno-Ekonomicznej w Rzeszowie, zaznaczając iż ostatnimi czasy wzrosło znaczenie pomiarów GNSS. Bardzo ciekawy wykład o klasyfikacji wybranych obszarów Polski ze względu na przejezdność dla norm wojskowych wygłosiły studentki Wojskowej Akademii Technicznej – do stworzenia odpowiedniej klasyfikacji wykorzystały one bazę danych obiektów topograficznych (BDOT). Kolejny referat dotyczył generowania map wiatrów na terenie Polski z wykorzystaniem programów ArcGiS. Został on wygłoszony przez studentów Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Studenci Akademii Górniczo-Hutniczej poruszyli temat monitoringu zjawiska erozji skał za pomocą skaningu laserowego i metodami fotogrametrycznymi. Przedstawiono wyniki opracowania chmur punktów zarejestrowanych w różnych okresach czasowych, a następnie określono za ich pomocą objętość ubytków mas skalnych. Bardzo ciekawą pracą był geoportal o tematyce turystyczno-rekreacyjnej dla Wilanowa, opracowany przez studentki Politechniki Warszawskiej – do jego opracowania wykorzystano dane z CODGiK oraz ArcGIS Online. Studenci Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie porównali możliwości wizualizacji wybranych tras turystycznych na Krymie za pomocą oprogramowania Q-GIS i ArcGIS.

W kolejnym panelu referatowym studenci Politechniki Warszawskiej porównywali modele 3D uzyskane za pomocą technologii naziemnego skaningu laserowego i dopasowania obrazów. Obiektem skanowanym była głowa manekina. Studenci Politechniki Śląskiej zaprezentowali wirtualny spacer z elementami SIP na przykładzie Wydziału Górnictwa i Geologii Politechniki Śląskiej – stworzony system może służyć nie tylko studentom i turystom, ale również służbom ratowniczym, m.in. znacząco ułatwiać ewakuację. Co ważne, wirtualny spacer opracowano na darmowym sofcie. Studenci Wyższej Szkoły Inżynieryjno-Ekonomicznej w Rzeszowie badali wpływ odległości na dokładność skanowania na przykładzie skanera Faro. Natomiast przedstawiciele Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie omówili dawne i obecne znaczenie map historycznych. Porównano także przebieg linii brzegowych lądów na mapach historycznych i współczesnych. Kolejny referat wygłoszony przez studentkę Politechniki Warszawskiej dotyczył fotogrametrycznej inwentaryzacji obiektu architektonicznego, jakim były dwie ściany Gmachu Mechaniki. Z kolei studenci Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu przedstawili opracowanie modelu 3D Ossolineum we Lwowie i Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Wrocławiu w wykorzystaniem naziemnego skaningu laserowego.

Ostatni panel referatowy dotyczył opracowania pomiarów przemieszczeń pionowych Centrum Handlowego Wileński w Warszawie w rejonie budowy II linii metra. Autorami referatu byli studenci Wojskowej Akademii Technicznej. Studenci Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego opracowywali nowe metody wyznaczania parametrów geometrycznych torów kolejowych, badania te są niezbędne dla rozwijania kolei dużych prędkości. Z kolei Politechnika Śląska poruszyła tematykę pomiaru wychyleń wieży Radiostacji Gliwickiej. Studenci Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu przeprowadzili badania stateczności przejscia podziemnego pod Rondem Regana na Placu Grunwaldzkim we Wrocławiu, a przedstawiciel UWM zaprezentował metody wyznaczania pozycji obiektu ruchomego na podstawie obserwacji RTK/GNSS.

Konferencje zakończyły prezentacje firm Astri Polska oraz Intergraph.

Konferencje - aktualności

08 maja 2024

Ruszyły zapisy na X edycję konferencji „Informacja przestrzenna IMPULSEM dla rozwoju lokalnego", która odbędzie się w dniach 4 – 5 czerwca 2024 roku we Wrocławiu.

24 kwietnia 2024

W dniach 4-5 listopada 2024 roku odbędzie się XXXII Konferencja Polskiego Towarzystwa Informacji Przestrzennej pod hasłem "Geoinformacja w czasach sztucznej inteligencji".

22 kwietnia 2024

W dniach 18-19 kwietnia odbyła się XVIII Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji, podczas której członkowie studenckich kół prezentowali swoje dotychczasowe wyniki w formie referatów i posterów.

15 kwietnia 2024

Konferencja „Technologie satelitarne w zarządzaniu kryzysowym” odbędzie się w dniach 27-28 maja br. w Gdańsku, w Europejskim Centrum Solidarności, a zaadresowana jest do decydentów, administracji...

03 kwietnia 2024

W dniach 23-25 września 2024 r. w Olsztynie odbędzie się XLVI Ogólnopolska Konferencja Kartograficzna pod hasłem „Od Kopernika do współczesnej geoinformatyki – interdyscyplinarne podejście do...

28 marca 2024

WODGiK w Katowicach zaprasza na III edycję konferencji "Regionalna Infrastruktur Informacji Przestrzennej na rzecz rozwoju społeczeństwa informacyjnego. GIS na szczycie".

27 marca 2024

W dniach 14-19 czerwca 2024 r w Pradze odbędzie się GRASS GIS Community meeting - spotkanie użytkowników i programistów tego wolnego oprogramowania GIS.

22 marca 2024

W dniach 25-26 czerwca 2024 roku w Poznaniu odbędzie się III Spotkanie użytkowników QGIS, czyli ogólnopolska konferencja zrzeszająca wszystkich entuzjastów oprogramowania.

20 marca 2024

W Podzamczu pod Chęcinami odbyła się jubileuszowa X Świętokrzyska Konferencja Geodezyjna. To wydarzenie, które już od dekady gromadzi specjalistów z dziedziny geodezji i kartografii z całego regionu...

19 marca 2024

Można już zapisywać się na XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Naukowe „Fotogrametria, teledetekcja i geoinformatyka - Innowacje w pozyskiwaniu i przetwarzaniu danych przestrzennych”, które odbędzie się w...

Nasze patronaty

XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Fotogrametryczno-Teledetekcyjne
18-20 września 2024
INTERGEO 2023
10-12 października 2023
VIII Forum BioGIS
29-30.11.2023
GIS Day w Stolicy
23 listopada 2023

Quizy mapowe

Gdzie leży ten kraj?
Puzzle z mapą świata
Jaki to kraj?
Quiz WORLDLE - Jaki to kraj?
Wersja dla zaawansowanych
Geoquiz historyczny
EOGuesser