• Szymon Rabiej

We Wrocławiu rozmawiano o znaczeniu informacji przestrzennej dla samorządu

W dniu 22 maja 2014, w hotalu Agro we Wrocławiu, odbyła się konferencja organizowana przez Wydział Geodezji i Kartografii Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego pod tytułem "Informacja Przestrzenna nowym Impulsem dla rozwoju lokalnego". W spotkaniu wzięło udział 180 osób, w tym sporo młodzieży.

Konferencję przeprowadzono w trzech blokach. W pierwszym Tomasz Figurski z Wydziału Geodezji i Kartografii UMWD prezentował Bazę Danych Obiektów Topograficznych, a następnie kompleksowo przedstawił nowoczesny Geoportal Dolnego Śląska wraz z jego poszczególnymi funkcjonalnościami.

Roman - prezydent boleslawcaJako drugi wystąpił Piotr Roman, prezydent Bolesławca (na zdjęciu po prawej). Przedstawiał on drogę jaką jego jednostka przeszła od pracy na analogowych nośnikach danych przestrzennych do budowy systemu informacji przestrzennej. Wiele mówił o korzyściach jakie z tego wynikły dla samego urzędu i mieszkańców, a wśród nich jako główne wskazał usprawnienie funkcjonowania gminy oraz lepszą i szybszą obsługę inwestora. Podał także konkretne przykłady na to, jak działanie systemu bolesławieciego skutecznie przyczyniło się do podjęcia lepszych decycyjzji dotyczących gminy. Na koniec swojej prezentacji prezydent Roman zwrócił uwagę na to, że stworzenie SIP-u pozwala na skuteczną promocję miasta, co między innymi zaowocowało pozyskaniem środków Unii Europejskiej na rewitalizację jego centrum.

Kolejne trzy wystąpienia należały do pracowników Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa z Puław - dr Jana Jadczyszyna oraz prof. dr hab. Stanisława Krasowicza. Instytut puławski od blisko 10 lat współpracuje z Wydziałem Geodezji i Kartografii UMWD we Wrocławiu. W trzech referatach przedstawiono zagadnienia dotyczące zmian użytkowania gruntów w województwie dolnośląskim na przestrzeni lat 1970 - 2010, potencjalnych możliwości retencji wody w glebie, rzeczywistego zagrożenia suszą rolniczą na terenie Dolnego Śląska oraz zróżnicowania warunków przyrodniczych i produkcji rolniczej na tym obszarze. Zastosowanie metod GIS, które w ośrodku puławskim rozwijane są od połowy lat 90-tych, pozwala na prowadzenie wysoko zaawansowanych analiz opartych o zdjęcia satelitarne i zaawansowane modelowanie.

Ostatni panel konferencji należał do przedstawicieli firmy ESRI, którą reprezentowali Anna Pierzchała, Tomasz Brzeziński i Adami Niciński. Przedstawili oni produkty, których zastosowanie w administracji może znacząco ułatwić jej pracę. Są nimi oparte na chmurze rozwiązania umożliwiające porównywanie map w formie wektorowej jak i rastrowej, narzędzia automatycznej wizualizacji danych gromadzonych w rejestrach czy narzędzia implementacji produktów mapowych do prezentacji PowerPoint. Przedstawiono również analizę zacienienia, możliwości wizualizacji przestrzeni oraz możliwości jakie daje prowadzenie SIP w jednostce samorządowej.

Konferencje - aktualności

08 maja 2024

Ruszyły zapisy na X edycję konferencji „Informacja przestrzenna IMPULSEM dla rozwoju lokalnego", która odbędzie się w dniach 4 – 5 czerwca 2024 roku we Wrocławiu.

24 kwietnia 2024

W dniach 4-5 listopada 2024 roku odbędzie się XXXII Konferencja Polskiego Towarzystwa Informacji Przestrzennej pod hasłem "Geoinformacja w czasach sztucznej inteligencji".

22 kwietnia 2024

W dniach 18-19 kwietnia odbyła się XVIII Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji, podczas której członkowie studenckich kół prezentowali swoje dotychczasowe wyniki w formie referatów i posterów.

15 kwietnia 2024

Konferencja „Technologie satelitarne w zarządzaniu kryzysowym” odbędzie się w dniach 27-28 maja br. w Gdańsku, w Europejskim Centrum Solidarności, a zaadresowana jest do decydentów, administracji...

03 kwietnia 2024

W dniach 23-25 września 2024 r. w Olsztynie odbędzie się XLVI Ogólnopolska Konferencja Kartograficzna pod hasłem „Od Kopernika do współczesnej geoinformatyki – interdyscyplinarne podejście do...

28 marca 2024

WODGiK w Katowicach zaprasza na III edycję konferencji "Regionalna Infrastruktur Informacji Przestrzennej na rzecz rozwoju społeczeństwa informacyjnego. GIS na szczycie".

27 marca 2024

W dniach 14-19 czerwca 2024 r w Pradze odbędzie się GRASS GIS Community meeting - spotkanie użytkowników i programistów tego wolnego oprogramowania GIS.

22 marca 2024

W dniach 25-26 czerwca 2024 roku w Poznaniu odbędzie się III Spotkanie użytkowników QGIS, czyli ogólnopolska konferencja zrzeszająca wszystkich entuzjastów oprogramowania.

20 marca 2024

W Podzamczu pod Chęcinami odbyła się jubileuszowa X Świętokrzyska Konferencja Geodezyjna. To wydarzenie, które już od dekady gromadzi specjalistów z dziedziny geodezji i kartografii z całego regionu...

19 marca 2024

Można już zapisywać się na XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Naukowe „Fotogrametria, teledetekcja i geoinformatyka - Innowacje w pozyskiwaniu i przetwarzaniu danych przestrzennych”, które odbędzie się w...

Nasze patronaty

XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Fotogrametryczno-Teledetekcyjne
18-20 września 2024
INTERGEO 2023
10-12 października 2023
VIII Forum BioGIS
29-30.11.2023
GIS Day w Stolicy
23 listopada 2023

Quizy mapowe

Gdzie leży ten kraj?
Puzzle z mapą świata
Jaki to kraj?
Quiz WORLDLE - Jaki to kraj?
Wersja dla zaawansowanych
Geoquiz historyczny
EOGuesser