Relacja z poznańskiej konferencji dotyczącej znaczenia informacji przestrzennej dla samorządu

"Informacja Przestrzenna jako czynnik rozwoju lokalnego"- to temat organizowanej przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego konferencji, która odbyła się 4 czerwca w Poznaniu.

W Collegium Geographicum na Wydziale Nauk Geograficznych i Geologicznych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza zgromadziło się 240 osób, głównie samorządowców z całego województwa wielkopolskiego, instytucji publicznych oraz środowisk naukowych, a także firm branżowych. W spotkaniu wzięli udział m.in.: Krzysztof Grabowski Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego, Dziekan Wydziału Nauk Geograficznych i Geologicznych UAM prof. Leszek Kasprzak, Dyrektor Departamentu Geodezji, Kartografii i Administrowania Mieniem Izabela Witkiewicz, Zastępca Dyrektora DG Ryszard Taciak oraz Geodeta Województwa Piotr Liberski.

Celem Konferencji było podniesienie świadomości znaczenia informacji przestrzennej w rozwoju samorządów lokalnych oraz poszerzenie wiedzy na temat źródeł informacji geograficznej i możliwości wykorzystania GIS-u w codziennej pracy urzędników. Wydarzenie to było również okazją, do przedstawienia Informacji na temat projektu realizowanego przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego pn. „System informacji Przestrzennej Województwa Wielkopolskiego (SIPWW)"'.

Konferencję uroczyście otworzył  Marszałek Krzysztof Grabowski, który podkreślił rolę, jaką ogrywa informacja przestrzenna w rozwoju samorządów lokalnym. Dziekan Wydziału Nauk Geograficznych i Geologicznych UAM prof. Leszek Kasprzak serdecznie podziękował Marszałkowi za organizację konferencji w gmachu uczelni i powitał licznie przybyłych gości z całej Wielkopolski. Dziekan podkreślił ogromne znaczenie współpracy naukowej i wdrożeniowej pracowników i studentów WNGiG z jednostkami samorządowymi na wszystkich szczeblach w zakresie wspólnych projektów i użyteczności prac naukowych w administracji i gospodarce. Prodziekani Anna Tobolska i prof. Andrzej Macias przedstawili ofertę edukacyjną w zakresie studiów stacjonarnych oraz w trybie zaocznych. Dyrektorzy trzech instytutów geograficznych pokazali aplikacyjne wykorzystanie zasobu kartograficznego w projektach badawczych, pracach doktorskich i magisterskich.

Konferencja była również okazją do przedstawienia przez pracowników Departamentu Geodezji, Kartografii i Gospodarki Mieniem zasobów danych przestrzennych zgromadzonych w Wojewódzkim Ośrodku Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej w Poznaniu.

Firma Esri Polska podzieliła się wiedzą i doświadczeniem na temat efektywnego wykorzystania systemów informacji przestrzennej w procesach decyzyjnych. Uczestników konferencji szczególnie zainteresowały możliwości zobrazowania danych gromadzonych w rejestrach oraz ich analiza. W drugiej części wystąpienia przedstawicieli Esri zaprezentowali możliwości wykorzystania systemów informacji przestrzennej jak narzędzia do komunikacji z mieszkańcami, inwestorami oraz turystami Przedstawione rozwiązania okazały się bardzo efektowne i proste w użyciu. W bloku tematycznym poświęconym wykorzystaniu informacji przestrzennej w rozwoju lokalnym, Geodeta Województwa Wielkopolskiego przedstawił założenia projektu „System Informacji Przestrzennej Województwa Wielkopolskiego (SIPWW)". Dalsze prezentacje dotyczyły przykładów dobrych praktyk na poziomie województwa, powiatu i gminy. Przedstawiciel Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego zaprezentował narzędzie „Geoportal Dolny Śląsk”, który jest nowoczesnym systemem umożliwiającym publikację, zarządzanie, analizowanie i raportowanie danych przestrzennych, jak również wyszukiwanie i przeglądanie metadanych. Prezentacja spotkała się ze sporym zainteresowaniem, ze względu na ciekawy temat, jak również na efektowny sposób jego przedstawienia. Poziom powiatu został omówiony na przykładzie „Systemu Informacji Przestrzennej miasta Poznania”. Pracownik Urzędu Miasta i Gminy Swarzędz zaprezentował „System Informacji Przestrzennej MiG Swarzędz”, jako narzędzie do sprawnego zarządzania gminą. O roli informacji przestrzennej w monitorowaniu polityk publicznych opowiedział kierownik Wielkopolskiego Regionalnego Obserwatorium Terytorialnego (WROT). „Aplikacyjność urzędowych zasobów danych przestrzennych w planowaniu przestrzennym i ochronie środowiska na trzech szczeblach samorządu terytorialnego” omówił przedstawiciel Stowarzyszenia Metropolia Poznań.

Konferencja zakończyła się miłym akcentem w postaci konkursu z nagrodami dla uczestników spotkania. Pytania dotyczyły zagadnień poruszanych w prezentacjach i goście konferencji chętnie wzięli udział w zabawie. Rozdano 21 nagród.

Konferencja spotkała się z dużym zainteresowaniem i jej uczestnicy wyrazili chęć do kontynuacji tego typu projektów w przyszłości. Organizatorzy czekają na propozycje zagadnień, które można poruszyć podczas kolejnego spotkania.

Źródło: WODGiK w Poznaniu

Konferencje - aktualności

08 maja 2024

Ruszyły zapisy na X edycję konferencji „Informacja przestrzenna IMPULSEM dla rozwoju lokalnego", która odbędzie się w dniach 4 – 5 czerwca 2024 roku we Wrocławiu.

24 kwietnia 2024

W dniach 4-5 listopada 2024 roku odbędzie się XXXII Konferencja Polskiego Towarzystwa Informacji Przestrzennej pod hasłem "Geoinformacja w czasach sztucznej inteligencji".

22 kwietnia 2024

W dniach 18-19 kwietnia odbyła się XVIII Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji, podczas której członkowie studenckich kół prezentowali swoje dotychczasowe wyniki w formie referatów i posterów.

15 kwietnia 2024

Konferencja „Technologie satelitarne w zarządzaniu kryzysowym” odbędzie się w dniach 27-28 maja br. w Gdańsku, w Europejskim Centrum Solidarności, a zaadresowana jest do decydentów, administracji...

03 kwietnia 2024

W dniach 23-25 września 2024 r. w Olsztynie odbędzie się XLVI Ogólnopolska Konferencja Kartograficzna pod hasłem „Od Kopernika do współczesnej geoinformatyki – interdyscyplinarne podejście do...

28 marca 2024

WODGiK w Katowicach zaprasza na III edycję konferencji "Regionalna Infrastruktur Informacji Przestrzennej na rzecz rozwoju społeczeństwa informacyjnego. GIS na szczycie".

27 marca 2024

W dniach 14-19 czerwca 2024 r w Pradze odbędzie się GRASS GIS Community meeting - spotkanie użytkowników i programistów tego wolnego oprogramowania GIS.

22 marca 2024

W dniach 25-26 czerwca 2024 roku w Poznaniu odbędzie się III Spotkanie użytkowników QGIS, czyli ogólnopolska konferencja zrzeszająca wszystkich entuzjastów oprogramowania.

20 marca 2024

W Podzamczu pod Chęcinami odbyła się jubileuszowa X Świętokrzyska Konferencja Geodezyjna. To wydarzenie, które już od dekady gromadzi specjalistów z dziedziny geodezji i kartografii z całego regionu...

19 marca 2024

Można już zapisywać się na XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Naukowe „Fotogrametria, teledetekcja i geoinformatyka - Innowacje w pozyskiwaniu i przetwarzaniu danych przestrzennych”, które odbędzie się w...

Nasze patronaty

XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Fotogrametryczno-Teledetekcyjne
18-20 września 2024
INTERGEO 2023
10-12 października 2023
VIII Forum BioGIS
29-30.11.2023
GIS Day w Stolicy
23 listopada 2023

Quizy mapowe

Gdzie leży ten kraj?
Puzzle z mapą świata
Jaki to kraj?
Quiz WORLDLE - Jaki to kraj?
Wersja dla zaawansowanych
Geoquiz historyczny
EOGuesser